• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за WillPolo.vbs

Статус
Затворена за нови мислења.

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Еве веќе еден месец се борам со овој вирус и никако неможам да го избришам. Пораката што ми ја дава е "cannot find script file C:\WillPolo.vbs". :lut2:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.720
221
www.foxmediahouse.com
Значи како и за многу луѓе кој имале проблеми со вируси, така и за тебе ќе ти го дадам следново решение. Доколку антивирусната програма не го наоѓа вирусот, тогаш бутирај Linux Live CD и избриши го фајлот.
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Тоа е и финтата. Јас го бришам фајлот преку досот, но два пати да стиснам на c:\ и фајлот повторно го има. Значи не бришам се:plachko2:

Некое друго решение?
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Леле и јас го имав овај едно време. Успеав некако со Linux да го избришам ама касно беше. Ми имаше сје*ано и System restore и User Accounts... Парче :) Со златен формат го решив. Жал ми е пријателе :) Види прогуглај можеби има некој софтвер што го детектира и чисти. Поздрав
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Тоа е и финтата. Јас го бришам фајлот преку досот, но два пати да стиснам на c: и фајлот повторно го има. Значи не бришам се:plachko2:

Некое друго решение?

Штом кога кликнуваш на C: пак се појавува, тогаш со Линукс, покрај тој фајл избриши го и C:\Autorun.inf. Мислам дека ќе успееш.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.720
221
www.foxmediahouse.com
Еве ти мала помош кој се регистрите кој ги креира овој вирус. Избриши ги регистрите и тоа во С и би требало да работи.
R1 - HKCUSoftwareMicrosoftInternet ExplorerMain,Window Title = Piraté par WillPolo ---- Ingénieur en hacking -------- fuck u
HKLM..Run: [WillPolo] C:WINDOWSWillPolo.vbsO4 - HKCU..Run: [CTFMON.EXE] C:WINDOWSsystem32ctfmon.exe

Извор и подетални информации тука
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Jas ednas go brisev ovoj virus kaj eden moj rodnina, ke izbrises od C autorun.inf i WillPolo.vbs (mozes preku nero), no potoa vo registrite ima malku poveke za brisenje, ili pak ako koristis NOD32, bi trebalo da go najde...
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Za toa zboruvam. I jas go brisam no se javuva povtorno. Znae li nekoj drug nacin bez koristenje na linux?:lut2:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
а проба да го избришеш и Autorun како што ти пиша Александар?

ако не.. незнам стварно. Ако не те мрзи мавни едно форматче и мирна глава. :bye1:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
btw. shto anti virus/spyware koristish?
Mnogu mi e poznat vorusov a i lichno mislam deka se imam spaseno dosega od nego preku slednive 2 programchinja
Znachi kako na site do sega taka i tebe kje ti predlozham, dokolku go nemash BitDefender bi ti preporachal da go spushtish ..
BitDefender Total Security 2008
No, na povekje mesta virusov razlichno e prikazhan.. t.e nekade kako virus, nekade kako spyware, nekade kako crv..
Pa zaradi toa bi ti preporachal i edno anti-spyware programche dokolku nemash..
Lichno jas koristam Spybot-S&D, pa mozhebi mozhe da ti zavrshi rabota..
Znachi, ostanuva da se obidesh.. Nemash nikakva shteta..
 

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
druze virusot ti e izbirsan, megutoa ostanuva autoranot na c promenet, odnosno koga ke kliknes 2 pati na c: mu zadava komanda da go aktivira virusot koj veke ne postoi i zatoa pisue file not found. imase negde po forumive kako da go sredis toa u register ako najdam ke ti pastnam link. pozz
p.s. do toas ili idi desen klik open na c: ili format praj :D
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Вака сега.

Јас користам NOD32, кој што не го наоѓа вирусот. Пробав со BitDefender и тој не го најде. Пробав и со RemoveIt Pro, тој го најде на бидејќи беше трајал верзија неможеше да стиснеш fix:plachko2:, т.е. треба да го лиценцираш за да си го поправиш.

Инаку го решив проблемот бришејќи го autorun.inf досовски, и willpolo.vbs од регистрите:cool2:
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
epa stom e resen problemot, moze temata close.. :bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.622
Мислења
927.249
Членови
33.215
Огласи
1.325
Најнов член
TalkTalk
На врв Дно