1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош за Wake on WAN

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од SonicMK, 25 Мај 2020.

Тагови:
  1. SonicMK

SonicMK
    Intern

17
    31
    12 Јуни 2012
    Машко
    Поздрав дечки

Ми треба помош / туторијал за Wake On WAN (НЕ LAN) опција за да можам да го "будам" remote PC-то преку телефон со помош на LTE од било која локација.
    Да напоменам само дека опцијата WoL ми е веќе активна во BIOSот и дозволени ми се Magic Packets кај мрежната карта.

WoL опцијата работи супер, можам да го стартувам PC-то преку мобилен со помош на апликација (Wake on Lan, Depicus WoL, Team Viewer итн) НО само доколку ми се поврзани на иста WiFi мрежа. Кога ќе пробам преку LTE / 4G, нема никаков ефект.

Прочитав дека треба да му подесам на рутерот DDNS (пример преку No-IP DNS) за да може да ја чита динамичката IP адреса. Поврзан сум на телеком и имам Huawei EchoLife EG8145V5 рутер. Подесен ми е бесплатен DDNS, ставена ми е и локалната MAC адреса на апликацијата за Depicus WoL на мобилниот, кратко кажано пробав разни ствари што ги гледав по форуми и нема успех.

Има ли некој досега искуство на ваква тема?
    Тенкју :)

2. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,152
    1,243
    11 Март 2011
    Wake On Lan / Wan,

WoL

- Подесуваш во bios, внимаваш да се исклучени сите опции за power save и слично од bios/Windows
    - Во рутерот додаваш фиксно IP за MAC адресата (ARP табела).
    - Правиш форвард на порт 7/9 или на порт по желба на UDP MagicPacket-ot кон фиксната IP адреса.
    - Доколку имаш јавна IP адреса (Т-мобиле, Телекабел) погорното би требало да е доволно да проработи Wake on Lan преку интернет, доколку си NAT-иран (A1, Neotel) треба да докупиш јавна адреса.

WoW

Wake on Wan знае да биде попроблематично во пракса, првин провери дали ти поддржува компјутерот.

3. neraaa

neraaa
    Intern

12
    9
    17 Јануари 2014
    Машко
    Имав го истио проблем, кога пратев WOL пакет надвор од мрежа, ништо не се случуваше. Е сеа кај мене овоа е решено со WiFi модул и ардуино кој е врзан на истата мрежа со серверо и ја на него му праќам http request, a програмо на серверо му праќа WOL request (од истата мрежа). Мислам дека проблемо со надворешни повици може да е до рутеро/мрежната картичка, ама не сум се замарал со тоа оти си најдов hardcore workaround. :D

4. smole

smole
    Unstoppable

3,267
    3,794
    18 Април 2007
    Пробај со VPN.

5. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,152
    1,243
    11 Март 2011
    Ако успева WoL на интранет, може и преку интернет, само треба да има јавна IP адреса и да подеси port forward на рутерот. Не пишувате чиј интернет користите.

6. neraaa

neraaa
    Intern

12
    9
    17 Јануари 2014
    Машко
    Ја имам интернет од Телекабел, имам статичка ИП адреса, подесен е port-forwarding како шо имаш пишано на UDP 7/9 ама џабе. Кога пратам UDP request преку интернет кога е уклучен компјутеро, пакето стаса до сервер, значи не е до мрежните подесувања.

7. Oktar

Oktar
    Epic

3,764
    11,347
    23 oктомври 2012
    Машко
    Неможеш wake on lan преку интернет,магичниот пакет треба да е од ист бродкаст домејн затоа што се тагетира мак адреса а не ип (хинт, уредот нема ип адреса затоа што е изгасе). Никаков порт форвард неможе да помогне. Единствено решение е пакетот да го прати рутерот и повеќето рутери имаат таква можност, често вградена и во гуито. Значи, се закачуваш на јавната на рутерот (ова треба да се подеси, т.е. инејблира) и од таму праќаш магичен пакет кон мак адресата на персоналниот сметач. Некои рутери бараат да наведеш и на која физичка порта е поврзан уредот.
    Се надевам помогнав и ке се снајдеш.

Последна промена: 25 Мај 2020
    На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,152
    1,243
    11 Март 2011
    Ти фали MAC адресата да ја додадеш во ARP table на рутерот

Слични теми
  1. KalEl