• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за Wake on WAN

  • Ја почнал/а темата
  • #1

SonicMK

Intern
12 јуни 2012
24
47
Скопје
SonicMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-4570
Motherboard
Asus H97 Pro Gamer
Storage
Hitachi 500 GB 7200 RPM SATA-II + Samsung SSD 860 EVO 250GB
RAM
4 x 4GB Kingston HyperX Predator DDR3 2400MHz XMP
Video card
Asus Strix GTX 960 4GB
Case
Cooler Master Elite 335U
Mouse
Cooler Master Devastator (Red Edition) set
Keyboard
Cooler Master Devastator (Red Edition) set
Audio
Realtek HD ALC1150
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Windows 10 Pro
Поздрав дечки

Ми треба помош / туторијал за Wake On WAN (НЕ LAN) опција за да можам да го "будам" remote PC-то преку телефон со помош на LTE од било која локација.
Да напоменам само дека опцијата WoL ми е веќе активна во BIOSот и дозволени ми се Magic Packets кај мрежната карта.

WoL опцијата работи супер, можам да го стартувам PC-то преку мобилен со помош на апликација (Wake on Lan, Depicus WoL, Team Viewer итн) НО само доколку ми се поврзани на иста WiFi мрежа. Кога ќе пробам преку LTE / 4G, нема никаков ефект.

Прочитав дека треба да му подесам на рутерот DDNS (пример преку No-IP DNS) за да може да ја чита динамичката IP адреса. Поврзан сум на телеком и имам Huawei EchoLife EG8145V5 рутер. Подесен ми е бесплатен DDNS, ставена ми е и локалната MAC адреса на апликацијата за Depicus WoL на мобилниот, кратко кажано пробав разни ствари што ги гледав по форуми и нема успех.

Има ли некој досега искуство на ваква тема?
Тенкју :)
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,200
1,281
Wake On Lan / Wan,

WoL

- Подесуваш во bios, внимаваш да се исклучени сите опции за power save и слично од bios/Windows
- Во рутерот додаваш фиксно IP за MAC адресата (ARP табела).
- Правиш форвард на порт 7/9 или на порт по желба на UDP MagicPacket-ot кон фиксната IP адреса.
- Доколку имаш јавна IP адреса (Т-мобиле, Телекабел) погорното би требало да е доволно да проработи Wake on Lan преку интернет, доколку си NAT-иран (A1, Neotel) треба да докупиш јавна адреса.

WoW

Wake on Wan знае да биде попроблематично во пракса, првин провери дали ти поддржува компјутерот.
 

neraaa

Intern
17 јануари 2014
12
9
Имав го истио проблем, кога пратев WOL пакет надвор од мрежа, ништо не се случуваше. Е сеа кај мене овоа е решено со WiFi модул и ардуино кој е врзан на истата мрежа со серверо и ја на него му праќам http request, a програмо на серверо му праќа WOL request (од истата мрежа). Мислам дека проблемо со надворешни повици може да е до рутеро/мрежната картичка, ама не сум се замарал со тоа оти си најдов hardcore workaround. :D
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,200
1,281
Имав го истио проблем, кога пратев WOL пакет надвор од мрежа, ништо не се случуваше. Е сеа кај мене овоа е решено со WiFi модул и ардуино кој е врзан на истата мрежа со серверо и ја на него му праќам http request, a програмо на серверо му праќа WOL request (од истата мрежа). Мислам дека проблемо со надворешни повици може да е до рутеро/мрежната картичка, ама не сум се замарал со тоа оти си најдов hardcore workaround. :D
Ако успева WoL на интранет, може и преку интернет, само треба да има јавна IP адреса и да подеси port forward на рутерот. Не пишувате чиј интернет користите.
 

neraaa

Intern
17 јануари 2014
12
9
Ако успева WoL на интранет, може и преку интернет, само треба да има јавна IP адреса и да подеси port forward на рутерот. Не пишувате чиј интернет користите.
Ја имам интернет од Телекабел, имам статичка ИП адреса, подесен е port-forwarding како шо имаш пишано на UDP 7/9 ама џабе. Кога пратам UDP request преку интернет кога е уклучен компјутеро, пакето стаса до сервер, значи не е до мрежните подесувања.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,947
12,065
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Неможеш wake on lan преку интернет,магичниот пакет треба да е од ист бродкаст домејн затоа што се тагетира мак адреса а не ип (хинт, уредот нема ип адреса затоа што е изгасе). Никаков порт форвард неможе да помогне. Единствено решение е пакетот да го прати рутерот и повеќето рутери имаат таква можност, често вградена и во гуито. Значи, се закачуваш на јавната на рутерот (ова треба да се подеси, т.е. инејблира) и од таму праќаш магичен пакет кон мак адресата на персоналниот сметач. Некои рутери бараат да наведеш и на која физичка порта е поврзан уредот.
Се надевам помогнав и ке се снајдеш.
 
Последна промена:

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,200
1,281
Ја имам интернет од Телекабел, имам статичка ИП адреса, подесен е port-forwarding како шо имаш пишано на UDP 7/9 ама џабе. Кога пратам UDP request преку интернет кога е уклучен компјутеро, пакето стаса до сервер, значи не е до мрежните подесувања.
Ти фали MAC адресата да ја додадеш во ARP table на рутерот
 

joco

Intern
26 април 2007
13
16
Jas imam podeseno WoL na duri 2 kompjuteri od telefon toes internet do doma. so DDNS i perfektno si raboti. Imav edna mala zaebancija so ruterot ama uspevad da go sredam na smesen nacin. Za da pratis wol mora da bide na broadcast. e celata frka e sto ruterot ne ti dozvoluva.No jas sto napraviv e slednovo.Da recam imam mreza od rank 192.168.0.0/24. Broadcast na ovaa mreza ti e 192.168.0.255. Prvin namestiv portforward na porta 7 ili 9 na IP 192.168.0.127. Od tuka ja skrativ mrezata i ja napraviv 25bit. toa znaci od 192.168.0.0-127. Taka ispagja predhodno portforwardot sto go namestiv normalno mi se poklapa sega da e na Broadcast IP i najiteresno ruterot go prifati toa :). od tuka site kako sto setirate vo aplikaciite po nadvoresno IP i MAC ke vi pomine i ke si funkcionira normalno ;). Ako vi treba nekoj sovet ili pomos za ponataka slobodno pisete mi ke vi pomognam
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,629
Мислења
821,992
Членови
28,272
Најнов член
coolshoeshine
На врв Дно