• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за USB порта и C#, [материјали потребни]

13 ноември 2007
24
0
Здраво, скоро треба да почнам да работам на дипломската и одбрав теме "USB порти". Ииии ми треба малку помош со литература. Има многу книги ама ми треба некој да ме посочи кон најсоодветните.

Сакам да научам како USB порта фукционира, и да накуцам софтвер во C#, со кој би можел да контролирам некој уред поврзан на портата, или пак да активирам некое реле, кое понатаму би можело да активира поголем потрошувач, како на пример ламба...

Еден пријател од Англија ми кажа дека C#, бил многу барам таму и сакам воедно да го научам и него при изработување на дипломската. Ако некој има книга од типот "C++ in 21 days" за C#, би ценел ако ми ја даде. Во неа беа добро објаснети нештата, а англискиот не ми е проблем. И нешто за USB порти... Имам Visual Studio 2008.

Ве молам држете ги непродуктивните мислење на најниско можно ниво.

Однапред благодарам за помошта.

Поздрав, Миле
 
13 ноември 2007
24
0
Изгледа че треба да пишувам во Visual Basic, и асистенто ми препорачува тоа. Ама сите ми велат дека паралелни и сериски портови е полесно за работа ама во USB гледам поголема перспектива, најдов некој линкој и има книга за специјално за интерфејси само
тука
Изгледа че си ја порачам, само да се финализира. Па ако му затреба на некој...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.181
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно