1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за ссд и рам

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од it_boy, 29 Март 2020.

 1. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  467
  385
  9 Јули 2018
  Машко
  Сакам да му стаавам 4гб рам и ссд (120-240GB) на лаптопот (Dell 3581) и ги имам следните прашања околу тоа:

  1.На гаранцијата пишува дека рамот е DDR4 2666 MHz ,во Task Manger и биос вика дека е 2133 Mhz,како да најдам CL колку е и дали игра важна улога тоа во избирањето на нов рам? и ако можи да ми предложите од каде да ја набавам соодветната рам меморија?

  2.Лаптопот има 1 ТБ хард диск и слободен слот за м2 ссд,е сега немам никаква потреба од хард дискот незнам дали да го одстранам ( да не изгубам гаранција на лаптопот?) и притоа да ставам ссд на негово место или пак да го оставам и на м2 слотот да ставам ссд ама како што кажав немам никаква потреба од хард дискот и нема да го користам
   
 2. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,302
  953
  1 Јуни 2016
  1. Инсталирај АИДА64, имаш од А до Ш инфо таму за хардверот. Помал latency, подобро, ама препорачливо е двата рама да се исти.
  2. За складирање податоци, јас би си го оставил хард дискот. Ако веќе не сакаш, извади го, но да, ако отвориш лаптоп скрос, губиш гаранција.
  Јас би одел со м2 + хард диск.
   
 3. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  467
  385
  9 Јули 2018
  Машко
  еве скриншот од Аида64 исто и ЦПУ-З (гледам кај цпу з еднаш вика 15 еднаш 10 ,а за да се стави ссд и рам мора да се отвори скроз лаптопот
  ss.PNG
  ss2.PNG
  3.PNG
  4.png
   
  Последна промена: 29 Март 2020
 4. civikom

  civikom
  Gaining Experience

  148
  122
  17 Декември 2011
  Машко
  Однеси го лаптопот од кај што си го купил или од каде му е гаранцијата,
  нека ти го отворат они и биди си сигурен дека дека нема да ти пропадне гаранцијата од 36 месеци мислам дека е на Dell. Башка ќе си видиш на лице место која меморија ја има за да земеш идентична а и со ССД ќе си го препородиш лаптопот без мислење многу многу


  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
 5. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  467
  385
  9 Јули 2018
  Машко
  Од сетек е земен,сервисот им е во ск а јас сум од бт...а во салон да одам нема што да направат
   
 6. incognito

  incognito
  Intern

  2
  1
  28 Март 2020
  Машко
  IT Technician and Webhost support.
  Законски ако го однесеш во рекламен рок од 14дена мора да ти го пратат на сервис и вратат по итна постапка, е сеа зависи кој им е дистрибутер и сервисер,затоа што ако дистрибутерот им е сервисер они го препраќаат преку нивни сервис до тој дистрибутер односно сервисер. Доколку се самите они застапни за гаранцијата и сервисот и го однесеш во тој рекламен рок од 14 дена ке ти го вратат во рок од 7дена во спротивно по закон можеш да чекаш до 30 дена од денот кога е стасан и изнесен од сервис продуктот...
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Убаво си работи, не гледам проблем
   
 8. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  467
  385
  9 Јули 2018
  Машко
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  467
  385
  9 Јули 2018
  Машко
  Контактирав со сетек и ми рекоа за да остани гаранцијата кај нив мора да биди апгрејдот на рам и ссд и мора деловите да се од кај нив,оваа недела или другата ќе поминам во салон (лаптопот моментално ми е потребен ) да прашам колку време ќе им е потребно да го надоградат и ќе пишам во темата што направив
   
Слични теми
 1. alumen :)
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,186
 2. comakot
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,266
 3. hemicharot
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,093
 4. bon_ton
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  2,084
 5. bon_ton
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  2,150
Вчитување...

Сподели

Вчитување...