1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош за ссд и рам

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од it_boy, 29 Март 2020.

1. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

465
    384
    9 Јули 2018
    Машко
    Сакам да му стаавам 4гб рам и ссд (120-240GB) на лаптопот (Dell 3581) и ги имам следните прашања околу тоа:

1.На гаранцијата пишува дека рамот е DDR4 2666 MHz ,во Task Manger и биос вика дека е 2133 Mhz,како да најдам CL колку е и дали игра важна улога тоа во избирањето на нов рам? и ако можи да ми предложите од каде да ја набавам соодветната рам меморија?

2.Лаптопот има 1 ТБ хард диск и слободен слот за м2 ссд,е сега немам никаква потреба од хард дискот незнам дали да го одстранам ( да не изгубам гаранција на лаптопот?) и притоа да ставам ссд на негово место или пак да го оставам и на м2 слотот да ставам ссд ама како што кажав немам никаква потреба од хард дискот и нема да го користам

2. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,288
    935
    1 Јуни 2016
    1. Инсталирај АИДА64, имаш од А до Ш инфо таму за хардверот. Помал latency, подобро, ама препорачливо е двата рама да се исти.
    2. За складирање податоци, јас би си го оставил хард дискот. Ако веќе не сакаш, извади го, но да, ако отвориш лаптоп скрос, губиш гаранција.
    Јас би одел со м2 + хард диск.

3. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

465
    384
    9 Јули 2018
    Машко
    еве скриншот од Аида64 исто и ЦПУ-З (гледам кај цпу з еднаш вика 15 еднаш 10 ,а за да се стави ссд и рам мора да се отвори скроз лаптопот
    ss.PNG
    ss2.PNG
    3.PNG
    4.png

Последна промена: 29 Март 2020
  4. civikom

civikom
    Gaining Experience

148
    122
    17 Декември 2011
    Машко
    Однеси го лаптопот од кај што си го купил или од каде му е гаранцијата,
    нека ти го отворат они и биди си сигурен дека дека нема да ти пропадне гаранцијата од 36 месеци мислам дека е на Dell. Башка ќе си видиш на лице место која меморија ја има за да земеш идентична а и со ССД ќе си го препородиш лаптопот без мислење многу многу

Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација

5. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

465
    384
    9 Јули 2018
    Машко
    Од сетек е земен,сервисот им е во ск а јас сум од бт...а во салон да одам нема што да направат

6. incognito

incognito
    Intern

2
    1
    28 Март 2020
    Машко
    IT Technician and Webhost support.
    Законски ако го однесеш во рекламен рок од 14дена мора да ти го пратат на сервис и вратат по итна постапка, е сеа зависи кој им е дистрибутер и сервисер,затоа што ако дистрибутерот им е сервисер они го препраќаат преку нивни сервис до тој дистрибутер односно сервисер. Доколку се самите они застапни за гаранцијата и сервисот и го однесеш во тој рекламен рок од 14 дена ке ти го вратат во рок од 7дена во спротивно по закон можеш да чекаш до 30 дена од денот кога е стасан и изнесен од сервис продуктот...

7. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,685
    14,258
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Убаво си работи, не гледам проблем

8. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

465
    384
    9 Јули 2018
    Машко
  9. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,685
    14,258
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

465
    384
    9 Јули 2018
    Машко
    Контактирав со сетек и ми рекоа за да остани гаранцијата кај нив мора да биди апгрејдот на рам и ссд и мора деловите да се од кај нив,оваа недела или другата ќе поминам во салон (лаптопот моментално ми е потребен ) да прашам колку време ќе им е потребно да го надоградат и ќе пишам во темата што направив

Слични теми
  1. alumen :)
    Одговори:
    2
    Прегледи:
    1,185
  2. comakot
    Одговори:
    14
    Прегледи:
    1,262
  3. hemicharot