• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за Skrill

  • Ја почнал/а темата
  • #1

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
305
192
Дали може со скрилл и со сметка од ТТК да се повлечат пари овдека во мк?
Пред да напрам нешто глупости и да ги заглавам парите на скрилл, па ако има некој искуство со скрилл кажете да знам дали да барам некој друг сајт или да вадам од НЛБ и пејпал словенски да си напрам
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,394
3,730
Скопје
Што ти е целта? Имаш веќе пари? Ќе примаш пари? Ако е за еднократно, па и SWIFT пренос на пари ќе ти заврши работа а и трошокот нема да биде голем.
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Сум влечел пари од Скрил на НЛБ Тутунска. Првиот пат треба да отидеш таму и да им опишеш на каков основ си добил пари. Моеш да кажеш на истиот основ да ти бидат сите следни пари.
Ставаш трансакциска сметка во Скрил акаунтот. После можеш и податоци за дебитна картичка или кредитна ако имаш.

Иначе, УЈП имаат увид во сметката твоја, па најверојатно ќе треба да го пријавиш како додатен приход.

Пејпал Македонија дозволува само да плаќаш со пари од твојата картичка, тука и во странство. Но банките во МК се уште не дозволуваат да влечеш пари од Пејпал на твоја сметка.

Има финта некоја како да направиш Пејпал со држава Словенија, ама за жал не сум пробал до сеа ова.
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Дали пари испратени од странство преку вестер унион на пример 1000е подлежат на данок од ујп ?
Да и јас би сакал да знам ова? Мислам дека не ама да се осигурам, да не знае некој повеќе.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,394
3,730
Скопје
И пари земени на рака може да подлежат на данок. Не е важен начинот - битна е основата ЗОШТО се добиени тие пари. На пр. ако си работел во странство и тие пари сега ти стигаат - должиш данок во земјата каде што си ги заработил. Исто и за Македонија - ако си работел во Македонија а парите ти стигнат во странство (или било каде) пак си дужиш пари во Македонија.
Значи - ако ти се парите од роднина, не дужиш данок. Ако ти се од друго физичко (или правно) лице а си му работел нешто додека си престојувал во РМ, дужиш 10% и треба да ги пријавиш најдоцна во годишната пријава.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
305
192
Епа сакам да искеширам од кантерот глобал офенсив цел инвентори кој вреди околу 400еур а бев во ттк да прашам за свифт кодот како е и ме прашаја дали парите треба да стигнат на трансакциона или девизна сметка, затоа прашувам дали има некој пвлечено да не одат парите јабана

Испратено од ASUS_Z00ADA преку IT.mk форум апликација
 

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
312
278
Парите од Вестерн Унион не подлежат под данок (со години добивам пари од WU и никад не сум ги пријавил, вклучувајќи и една година кога околу 20.000еур добив преку нив)
и секако дека парите дадени од РАКА НА РАКА, не подлежат под данок... (кој знае за овие пари освен ти и лицето кое ти ги дало ?)
П.С. има фори 300 али ајде да не навлегувам сега во „подземјето“
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,394
3,730
Скопје
Парите од Вестерн Унион не подлежат под данок (со години добивам пари од WU и никад не сум ги пријавил, вклучувајќи и една година кога околу 20.000еур добив преку нив)
и секако дека парите дадени од РАКА НА РАКА, не подлежат под данок... (кој знае за овие пари освен ти и лицето кое ти ги дало ?)
П.С. има фори 300 али ајде да не навлегувам сега во „подземјето“
1. Може да подлежат. А не подлежат бидејќи ти ги пратило физичко лице и тоа се тие фамозни трансфери од странство. 2. Подлежат, зависи за што. Тоа што ти не пријавуваш не значи дека не подлежат.
Значи едно е закон и пропис, друго е пракса.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,394
3,730
Скопје
Ако така гледаме, тогаш све подлежи под данок (мора некако плата да земат сите вработени под државна капа нели...)
На форумов е забрането пиратство. Ваљда и финансиски превари може да се уврстаат во пиратство, па не се дозволени такви совети што се косат со закони и прописи...
 

sime333333

Intern
1 февруари 2017
21
1
Дали може со скрилл и со сметка од ТТК да се повлечат пари овдека во мк?
Пред да напрам нешто глупости и да ги заглавам парите на скрилл, па ако има некој искуство со скрилл кажете да знам дали да барам некој друг сајт или да вадам од НЛБ и пејпал словенски да си напрам
Не си свесен какви заебанции имав со наши банки со месеци ме заебаваа, оди на алтернативни решенија пример пејонир етц...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,019
Членови
29,644
Најнов член
vxlkovski
На врв Дно