• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за шеринг

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Перо

Intern
20 декември 2009
3
0
Ако може мала помош за шерување на интернет врска.
Имам Speedport W503 од Т-Хоме. Едната порта ја користам директно за десктоп ПС.
Додека другата порта сакам да ја искористам во соседна соба за дримбокс и за WD LIVE TV Player, па затоа бидејки имам рутер Тренд нет ја водам линијата до него со еден кабел а таму тој ја дели на дримот + WD LIVE TV Player-от.
Е сега се е тоа во ред меѓутоа сакам да ја шерувам врската помеѓу ПС и WD playerot, за да можам од таму да пуштам фајлови. Ова без проблем го правев кога директно ми идеше линија меѓутоа сега тоа со рутерот ја смени работата.
Претпоставувам дека рутерот треба да се подеси како статик ИП веројатно и во ПС-то исто, ако некој го има ова правено ве молам одговорете.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,542
3,286
Малце нејасно, кој порти, физичките порти на рутерот или TCP/UDP порти за сообраќај?

Како и да без разлика дали оди локалната мрежа преку свич или рутер (под услов да се во ист субнет ако е на рутер и нема VLAN), нема никакво ограничување на портите па да мораш поединчено да ги конфигурираш (како што е случајот, во сообраќај спрема интернет од локална мрежа).
 

memento

Intern
23 мај 2010
80
2
рутерот си е ок... треба само шерингот да го средиш на пц то....
 

shooter

Gaining Experience
2 март 2010
569
394
Speedport-от е подесен како DHCP сервер и автоматски доделува ајпи адреси на уредите што му се поврзани. Ќе најдеш во подесувањата на рутерот на кои уреди кои ајпи адреси има доделено и ќе пристапиш на таа ајпи адреса.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,746
Мислења
863,830
Членови
30,079
Најнов член
ramrom
На врв Дно