• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за R9 280x, драјвер проблем?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,949
Скопје
Имам проблем со R9 280x на Asus (Direct Cu II). Имено, правев преинсталација на Windows (10ка, две верзии пробав) мислејќи дека нешто корумпиран е оперативниот. Додека не инсталирав драјвери од AMD, се работи како што треба, проверив температури на графичката, во ред беа (35-40 C).

Само што ќе се инсталира драјверот од AMD, ќе смени нели резолуција, и јавува темен екран, не го гаси, туку како темни пиксели. Системот е нереспонсивен, откако ќе направам ристарт, дава слика и дека се учитува оперативниот, ама веднаш штом влезе во Windows (sign in автоматски), пак дава темна слика и ништо не се случува.

Дали ова укажува на некој проблем со драјвер или отидена е графичката? Инаку користена е во проветрено куќиште, 5 кулери има наместено, практично неиграна неколку години, компјутерот се користи приклучен на телевизор за пуштање YouTube и слично периодов.

Компонентите се:
i5-3470 | CM Hyper 212 | MB Asus B75M
PSU CM SilentPro SemiModular 600W
SSD OCZ Vertex 4.

Ве молам некој ако има искуство со некое слично однесување да даде предлог. Благодарам.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Имам проблем со R9 280x на Asus (Direct Cu II). Имено, правев преинсталација на Windows (10ка, две верзии пробав) мислејќи дека нешто корумпиран е оперативниот. Додека не инсталирав драјвери од AMD, се работи како што треба, проверив температури на графичката, во ред беа (35-40 C).

Само што ќе се инсталира драјверот од AMD, ќе смени нели резолуција, и јавува темен екран, не го гаси, туку како темни пиксели. Системот е нереспонсивен, откако ќе направам ристарт, дава слика и дека се учитува оперативниот, ама веднаш штом влезе во Windows (sign in автоматски), пак дава темна слика и ништо не се случува.

Дали ова укажува на некој проблем со драјвер или отидена е графичката? Инаку користена е во проветрено куќиште, 5 кулери има наместено, практично неиграна неколку години, компјутерот се користи приклучен на телевизор за пуштање YouTube и слично периодов.

Компонентите се:
i5-3470 | CM Hyper 212 | MB Asus B75M
PSU CM SilentPro SemiModular 600W
SSD OCZ Vertex 4.

Ве молам некој ако има искуство со некое слично однесување да даде предлог. Благодарам.
Ист таков проблем имав со 6870 и 4890 ама баш така, low res работи и биос и дос и секаде, чим се учита драјверот црн екран. На 300 компјутери пробав и на крај ги закопав.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,949
Скопје
Не знам како би ја загреал во БИОС средина, пошто не можам да влезам во Windows. Негде прочитав дека во ваква состојба ја печеле, ама чим е дојдено до тоа, ако е тоа, тогаш толку и е изгледа, ко што вика ARMac.
Zagrej ja ubo grafikata so drzenje na ventilatorite i napravi restart i vidi dali ke se uprajt taka.
Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,745
2,409
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
Asrock B450 Pro4
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 2933Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G102 | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Буквално ист проблем пред неколку години со R9 270 DCII, при играње се закочи цел систем, после рестарт и влегување во Windows со инсталиран драјвер темен екран, реинсталирав OS, ист проблем.
Испадната дефектна картата, среќа сеуште беше во гарантен рок па ја сменија.

Ја ископав и темата :D
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
712
766
Вака по нет излегуваат купишта теми за слични( и исти) проблеми со графичкава.
Јас што би направил:
1. Пробај со линукс на иста резолуција дали ќе има прогрес некаков.
2. Пробај понов биос, штом не прави проблем при самиот boot ќе успееш да ја флешнеш.
3. Пробај стави во биос да дава слика и на интегрираната, симни MSI Afterburner и направи некој downclock или зголеми малку напон/power target на проблематичнава графичка.
4. Пиши пропало, најлош случај да ја однесеш да и направат reflow т.е само да ја загреат. Па ако се оправи... :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,949
Скопје
Фала ви на коментарите, ќе пробам некоја од варијантите. На брат ми е компјутерот, па за да тестирам треба мојот десктоп да го отштекам, па тој да го наместам, па да враќам и заебанција ми е, ама ќе пробам некоја опција.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,821
7,403
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Не пробувај ништо, не си губи време, не ја бива картата.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,949
Скопје
И јас мислам дека толку и е, во принцип што и да направам не е трајно решение.

Пишав за да чујам искуства да не имам нешто софтверски проблем, ама од тука коментарите и од нет излегува дека го одработела своето.
Не пробувај ништо, не си губи време, не ја бива картата.
Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,949
Скопје

mite567

Intern
10 октомври 2018
5
1
Пред 7дена доживеав несреќа на лаптопот со амд графичка.укопа сред игра. Секој реинстал на OS и инстал на драјвер за амдто, ми вади или BSoD или freeze на OS.. Некој да имал искуство па да ме упати некаде? Рамот е добар со мемтест86, ссд е океј.. другото незнам. BSoD(memory managment, kernel-power, irql not less or equal, machine check exception) Фала
 

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
542
517
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
Riotoro ghostwriter classic
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
Ист проблем со Radeon HD6850 се пробав на крај графичката испадна проблем.
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
685
412
Пред 7дена доживеав несреќа на лаптопот со амд графичка.укопа сред игра. Секој реинстал на OS и инстал на драјвер за амдто, ми вади или BSoD или freeze на OS.. Некој да имал искуство па да ме упати некаде? Рамот е добар со мемтест86, ссд е океј.. другото незнам. BSoD(memory managment, kernel-power, irql not less or equal, machine check exception) Фала
Графичката е ојдена, т.е при крај е . Некад подига некад не. Потребен е реболинг, но нема гаранција колку ке трае, можеби 1 ден можеби никад нема да цркне.
 

mite567

Intern
10 октомври 2018
5
1
Графичката е ојдена, т.е при крај е . Некад подига некад не. Потребен е реболинг, но нема гаранција колку ке трае, можеби 1 ден можеби никад нема да цркне.
Знаеш некој што би можел да го изведе тоа и колку би ме коштало?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Знаеш некој што би можел да го изведе тоа и колку би ме коштало?
Од ракав вака од 50 евра нагоре, зависи за тој модел стенцил дали има мајсторот, треба да се распрашаш. Ако ти кажат да речеме 100 евра, побарај нови плочи на ebay.

Башка не гарантираат (а не ни можат) дека риболингот ќе потрае. Има случаи кога работи години после тоа, а има и кога се појавува пак истиот проблем за кратко време.
 

mite567

Intern
10 октомври 2018
5
1
Од ракав вака од 50 евра нагоре, зависи за тој модел стенцил дали има мајсторот, треба да се распрашаш. Ако ти кажат да речеме 100 евра, побарај нови плочи на ebay.

Башка не гарантираат (а не ни можат) дека риболингот ќе потрае. Има случаи кога работи години после тоа, а има и кога се појавува пак истиот проблем за кратко време.
Да.. видов како изгледа процесот и не ми се допаѓа многу.. а за матрица и патрица дали би имал некој мајстор, тешка работа според мене. Изгледа ќе барам нова матична.
Уште едно прашање.. дали МОРА да биде истата матична и ако не, како да проверам која би одговарало?
Фала ви
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Да.. видов како изгледа процесот и не ми се допаѓа многу.. а за матрица и патрица дали би имал некој мајстор, тешка работа според мене. Изгледа ќе барам нова матична.
Уште едно прашање.. дали МОРА да биде истата матична и ако не, како да проверам која би одговарало?
Фала ви
За првото ете @Daniel86 прашај го или К2 лаптоп, за второто мораш плоча од истиот модел, може да биде со различен процесор, со или без графичка итн. Важен е моделот и да се поклопат дупките за хладњакот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,949
Скопје
Да.. видов како изгледа процесот и не ми се допаѓа многу.. а за матрица и патрица дали би имал некој мајстор, тешка работа според мене. Изгледа ќе барам нова матична.
Уште едно прашање.. дали МОРА да биде истата матична и ако не, како да проверам која би одговарало?
Фала ви
Следниот пат отвори тема ако имаш нешто проблем што не е ист како овој. Не ми пречи што си пишал, ама мислев нешто на мене се однесува, или на истиот проблем, ама твоево не е исто со проблемот за што е отворена темата.
 

mite567

Intern
10 октомври 2018
5
1
Следниот пат отвори тема ако имаш нешто проблем што не е ист како овој. Не ми пречи што си пишал, ама мислев нешто на мене се однесува, или на истиот проблем, ама твоево не е исто со проблемот за што е отворена темата.
извини за непријатностите, нов сум на форумов
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,165
Членови
28,670
Најнов член
digado133
На врв Дно