1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за првиот Mining Rig

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од viksa86, 18 Јуни 2017.

 1. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  172
  107
  13 Март 2017
  Машко
  Memory +2200. Температура на ауто и креваат над 82Ц. Ако наместам температура макс 79Ц копаат со околу 27 мх/с. Ако е нормално, копаат со 29/30 али ти викам, температурата урла, вентилаторите на 70%
   
 2. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,828
  4,367
  20 Февруари 2011
  Машко
  Prati slika od Rigot , kolku Fan Speed ? 50% ?
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,820
  24,935
  4 Септември 2008
  Добар виц.
   
 4. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  936
  569
  28 ноември 2015
  Машко
  Намали коре или остај ги надвор на ладново друго нема :)
   
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,883
  2,445
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Моите се 62 степени на 25% фен. Незнам како ти успеало 580-ка да кренеш на 82 степени. Не сум сретнал вакво чудо.
   
  На Alexander_mkd и psyside им се допаѓа ова.
 6. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,189
  2,884
  24 Септември 2012
  Го клокнал јадрото на +100 наместо на -100.
   
  artweb, DeepImpact, BEST и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. crazzyy84

  crazzyy84
  Gaining Experience

  286
  192
  26 Април 2017
  Машко
  јаки графички мадафака издржливи

  Испратено од Lenovo K33a48 преку IT.mk форум апликација
   
 8. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  172
  107
  13 Март 2017
  Машко
  Memory ni e na +2200, coreclock fabricki im e 1300, nas ni e na -100 i temperatura na maks 80C. Fan speed na auto. Vaka funkcioniraat ok, no so samo 26/27 mh/s. Ako ostavam isti setinzi i temperatura da bide kako sto e na prirodno na maks 90C, stigaat do 82/83 pa duri i 84 stepeni so fan speed na 70%. Togas kopaat so okolu 30 mh/s.

  I zatoa, go trgnavme klokot celosno, kopame na nicehash so namestena samo temperatura na maks 80C..
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 9. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,189
  2,884
  24 Септември 2012
  Изгледа се преблиску и плус немаат од каде да влечат. Би рекол дека два 20цм или 14цм вентилаторчиња врз нив, или пред нив ќе им донесат доволно свежина за да не влечат од врелиот воздух во куќиштето.
   
 10. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  172
  107
  13 Март 2017
  Машко
  Дада ова беше само тест кога ги отпакувавме и пробувавме како функционираат. Сега се на риг, и имаат убав простор измеѓу и пак беше истата температура. Ќе пробам и со вентилаторчиња али според се што читав на нет, стрикно овие на гигабајт така функционираат..
   
 11. Енџру

  Енџру
  Intern

  44
  36
  18 Март 2014
  Машко
  ќе сакаш и мене?

  моментално core clock/memo clock 1140/2050
  core voltage -54

  до сеа температурите не ми скокале многу (моментално со 70 fan speed варираат од 55 до 60 степени) 5 карти. Истите иначе, gigabyte rx570 4gb.
  Вадат по 28 MH/s, ама читав идат и по 29 без проблеми, па дали го имаш тој трик у ракав ти? :D
   
  Последна промена: 8 ноември 2017
 12. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  172
  107
  13 Март 2017
  Машко
  Се сум пробал, и со на дечкото типовите. Ако ја оставам температурата на ауто, копаат и до 31 ама се креваат над 82Ц. У принцип приметив дека и да не ги клокнувам, само да ги оставам, се околу 30. Затоа, ставив темп. на макс 78Ц и ми копаат на nicehash со околу 6.70$ дневно
   
 13. Енџру

  Енџру
  Intern

  44
  36
  18 Март 2014
  Машко
  Другар не ми е јасно шо ти е со температурите. Исто вади ама температури ретко над 60 степени да качат. Најверојатно ригот ти стои у топла соба која не ја проветруваш често и самата собна температура ти е 27+ ако не и над 30.
   
 14. taranenik

  taranenik
  Intern

  555
  13
  12 Јуни 2007
  Дали некој користии EthMan Remote Manager? Во notification за подесувње на smtp ми праве проблем со gmail...дали е ок кај вас?
   
 15. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  936
  569
  28 ноември 2015
  Машко
  Пуштени му се ауто вентилаторите а тие вртат на 30%.
  Зголеми вртежи на вентилатори.
   
 16. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  131
  65
  8 ноември 2017
  Машко
  Затоа хешфлаер или генесис или во некоја локална фарма со договор.
   
 17. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  131
  65
  8 ноември 2017
  Машко
  Се наоѓаат си има, е сеа тоа брдо пари е релативна работа :)
   
 18. taranenik

  taranenik
  Intern

  555
  13
  12 Јуни 2007
  Користите ли некоја алатка за мониторинг на риговите? Како мониторирате струја,хаш рејт, вртежи, температура? Мислам на ремоте мониторинг, не локално.
   
 19. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  936
  569
  28 ноември 2015
  Машко
 20. crazzyy84

  crazzyy84
  Gaining Experience

  286
  192
  26 Април 2017
  Машко
  и дигитронче Kasio од напазар за 100 ден купено

  Испратено од Lenovo K33a48 преку IT.mk форум апликација
   
  На BEST и Pane24 им се допаѓа ова.
 21. taranenik

  taranenik
  Intern

  555
  13
  12 Јуни 2007
  TW не е мониторинг алатка :) МИслев на алатка која ќе мониторира и при осцилација на некои параметри ќе испрати емаил или смс.
   
 22. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Немам поим конкретно за намената, но PRTG е универзална алатка за мониторирање...
   
 23. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,883
  2,445
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Осцилации "од - до" може да си ги наметестиш во програмчето за копање, кое воедно има и мониторинг. Мејл може да си подесиш пулот да ти праќа доколку хешот падне за одреден процент.
   
  На taranenik му/ѝ се допаѓа ова.
 24. taranenik

  taranenik
  Intern

  555
  13
  12 Јуни 2007
  Средив со EthMan Remote manager. Може да се менаџира температура, хеш, вртежи на кулери и преку smtp се сетира алерт да испраќа на емаил
   
 25. Baraban

  Baraban
  Intern

  27
  3
  31 oктомври 2012
  Машко
  имам графичка GE9400 GT, ќе ве молам ако може некој добронамерен да ми објасни како да почнам да копам, благодарам.
   

Сподели

Вчитување...