• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за првиот Mining Rig

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,011
1,542
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
418
348
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Да да Win 10 и до сабајле си копаше ок. Пишува дека PhoenixMiner 5.1с може да тера уште некое време со 4гб картици до DAG epoch 372 што е за некој 10-12 денови. Ремоут го работам ригот па не можам да преминам на Simpemining и слични други.
Предлог што друго да се копа сега со rx570 4гб картици ?
Фала
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,011
1,542
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Работата е дека тоа е краен датум до кога можат да копаат. Некои картички имаат 3.97гб меморија, некои 3.99 гб. Друго за копање да пробаш некој шиткоин да копаш ама ништо друго не е профитабилно. Кога ќе можеш само префрли се на симпл, ќе можеш уште месец дена да копаш таму сигурно.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
418
348
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Последна промена:

Antonij132

Intern
11 април 2020
2
0
Дечки,потребно ми е некако да изведам кога компјутерот ќе го користам да користи 25% од ресурсите а кога компјутерот не се користи да се накачи на 100% дали имате некаква идеа како можам да го остварам.Потребата ми е кога ќе го користам да не ми кочи а пак кога нема да се користи да си мајна 100%.
 

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
424
443
Speedster's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor
Motherboard
ASRock X570 Taichi
Storage
Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB
PSU
HX Series™ HX1000 — 1000 Watt 80 PLUS® PLATINUM
RAM
G.Skill 8192 MB (DDR4-2137) - XMP 2.0 - P/N: F4-3600C18-8GTZN X 2
Video card
NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER
Case
be quiet! Pure Base 500 Mid-Tower Case
Mouse
COOLER MASTER Sentinel III
Monitor
MSI MAG272CQR (MSI3CA6)
OS
Windows 10 Pro
Дечки прашање и помош од ваша страна ако може сакам да почнам да копам значи подоле графичките ке бидат во риг можда е многуууу касно ама сепак сакам да си ја пробам среката . Ми треба првично помош :

Сакам да земам за почеток графичка / графички плус минус до 45 000 ден ( нови ) . Нови сакам дека ке имам гаранција и нема да ме боли глава утре за продавање и за нивен сервис .

1. 4 X RX570 / 580 8GB ценовен ранк ако има на залиха се од 11 - 13 000 ден

- ASUS AREZ-DUAL-RX580-O8G - 12,479 Ден. ( 1050 ден гаранција )

- VGA ASUS STRIX RX570 GAMING OC 8GB GDDR5, DP, 2x DVI-D HDMI 12 180 ден ( 1050 ден гаранција )

- XFX RX570 8GB 11 620 ден ( 360 ден гаранција )

- ASROCK PHANTOM GAMING D RX580 8G 12 980 ден ( 720 ден гаранција )

2. 3 x EVGA GTX1660 SUPER SC ULTRA GAMING 6GB GDDR6 17050 ден ( 1050 ден гаранција )

3. Риг делови - рамка предлог , процесор , матична итн ...

Напојување имам CORSAIR HX 1000

Ако нешто не сум објаснил убаво слободно пишете .

Фала однапред :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,889
4,209
Ethermine
www.facebook.com
Дечки прашање и помош од ваша страна ако може сакам да почнам да копам значи подоле графичките ке бидат во риг можда е многуууу касно ама сепак сакам да си ја пробам среката . Ми треба првично помош :

Сакам да земам за почеток графичка / графички плус минус до 45 000 ден ( нови ) . Нови сакам дека ке имам гаранција и нема да ме боли глава утре за продавање и за нивен сервис .

1. 4 X RX570 / 580 8GB ценовен ранк ако има на залиха се од 11 - 13 000 ден

- ASUS AREZ-DUAL-RX580-O8G - 12,479 Ден. ( 1050 ден гаранција )

- VGA ASUS STRIX RX570 GAMING OC 8GB GDDR5, DP, 2x DVI-D HDMI 12 180 ден ( 1050 ден гаранција )

- XFX RX570 8GB 11 620 ден ( 360 ден гаранција )

- ASROCK PHANTOM GAMING D RX580 8G 12 980 ден ( 720 ден гаранција )

2. 3 x EVGA GTX1660 SUPER SC ULTRA GAMING 6GB GDDR6 17050 ден ( 1050 ден гаранција )

3. Риг делови - рамка предлог , процесор , матична итн ...

Напојување имам CORSAIR HX 1000

Ако нешто не сум објаснил убаво слободно пишете .

Фала однапред :)
So tie graficki i hashrate ne praves nisto.
Vlozi 10.000e najjmalce pa da vides air nesto.
 

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
424
443
Speedster's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor
Motherboard
ASRock X570 Taichi
Storage
Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB
PSU
HX Series™ HX1000 — 1000 Watt 80 PLUS® PLATINUM
RAM
G.Skill 8192 MB (DDR4-2137) - XMP 2.0 - P/N: F4-3600C18-8GTZN X 2
Video card
NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER
Case
be quiet! Pure Base 500 Mid-Tower Case
Mouse
COOLER MASTER Sentinel III
Monitor
MSI MAG272CQR (MSI3CA6)
OS
Windows 10 Pro
So tie graficki i hashrate ne praves nisto.
Vlozi 10.000e najjmalce pa da vides air nesto.
Ова за почеток :)

Боље врапце на дланка него гулаб на гранка :)

Толку ми е буџет 45 000 ден ама само за графички плус останато . Па со овој буџет која би била најдобра опција за горе наведените графички .
Што незначи дека за еден месеч нема да се надградува ...
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,889
4,209
Ethermine
www.facebook.com
Толку ми е буџет 45 000 ден ама само за графички плус останато . Па со овој буџет која би била најдобра опција за горе наведените графички .
Што незначи дека за еден месеч нема да се надградува ...
Гледај да не биде ко 2017та па тоа врапчето да стане сокол ...
Залихата на графиките уште сеа е слаба а не па ако скокне криптово да ги има на залиха.
Патем вложуваш во стара технлогија 3 години.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,011
1,542
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Ова за почеток :)

Боље врапце на дланка него гулаб на гранка :)

Толку ми е буџет 45 000 ден ама само за графички плус останато . Па со овој буџет која би била најдобра опција за горе наведените графички .
Што незначи дека за еден месеч нема да се надградува ...
Се согласувам со пане. Не очекувај којзнае што приход, но за хоби ок е да си пробаш.
Гледај сега, 4х 580 8гб = 120 мхс од прилика за 2000 денари струја месечно
2х рх 5700 хт = 110 мхс за од прилика 1000 денари месечно струја.
Цените ти се исти, поубаво две од овие земи, него ли 4 од 2017 година архитектура.
Горе доле, ќе ископаш исто, но со дупло помалце потрошена струја. За 2 години, доколку би копал, само со оваа промена би заштедил 24х1000 денари струја. Плус штедиш на рејзери, напојувања, матични со тоа што погуст хашрејт добиваш.
 

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
424
443
Speedster's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor
Motherboard
ASRock X570 Taichi
Storage
Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB
PSU
HX Series™ HX1000 — 1000 Watt 80 PLUS® PLATINUM
RAM
G.Skill 8192 MB (DDR4-2137) - XMP 2.0 - P/N: F4-3600C18-8GTZN X 2
Video card
NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER
Case
be quiet! Pure Base 500 Mid-Tower Case
Mouse
COOLER MASTER Sentinel III
Monitor
MSI MAG272CQR (MSI3CA6)
OS
Windows 10 Pro
Гледај да не биде ко 2017та па тоа врапчето да стане сокол ...
Залихата на графиките уште сеа е слаба а не па ако скокне криптово да ги има на залиха.
Патем вложуваш во стара технлогија 3 години.
Дај предлог у што графички да вложам тогаш ...

5700 xt ???
Се согласувам со пане. Не очекувај којзнае што приход, но за хоби ок е да си пробаш.
Гледај сега, 4х 580 8гб = 120 мхс од прилика за 2000 денари струја месечно
2х рх 5700 хт = 110 мхс за од прилика 1000 денари месечно струја.
Цените ти се исти, поубаво две од овие земи, него ли 4 од 2017 година архитектура.
Горе доле, ќе ископаш исто, но со дупло помалце потрошена струја. За 2 години, доколку би копал, само со оваа промена би заштедил 24х1000 денари струја. Плус штедиш на рејзери, напојувања, матични со тоа што погуст хашрејт добиваш.
Касно видов готово фала на инфо
 
Последна промена:

makadam

Intern
28 март 2011
24
17
Доколку сепак си ограничен со буџет секако дека можиш да пробаш и со половни GPU. Јас така почнав, пред 2 години ги донесов од USA 580 Special edition па еве ги уште копаат уште без ниту еден проблем на ниту една графика, а еден риг троши околу 3000ден струја! Инаку секако како што кажа Sludge.Factory многу е поисплатливо во поглед на потрошувачката на струја, одржување и дополнителни компоненти да си земиш RX5700 XT ама почетниот буџет ќе ти биде висок! И не заборавај да го земиш најдоброто напојување (ова не мислам во снага туку во ефикасност Gold ili Platinium)
 

dunster

Intern
6 ноември 2016
9
3
Здраво другари,

размислувам да инвестирам одредена сума пари во риг. Располагам со буџет од околу 3000 евра. Ве молам за предлог каква опрема би можел да купам со овие пари.

Имам локација на која би го поставил ригот и би плаќал симболична сума за струја ама нема да можам во секој момент да пристапам до ригот. Дали може состојбата на ригот да се следи од друга локација?

Дали постои можност картиците да се купат со картица? Колку гаранција има на картиците?

Дали има луѓе на кои би им платил за сетирање, сервисирање и интервенции на ригот во иднина бидејќи немам време да се посветам на оваа работа?

Фала
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,166
1,013
Здраво другари,

размислувам да инвестирам одредена сума пари во риг. Располагам со буџет од околу 3000 евра. Ве молам за предлог каква опрема би можел да купам со овие пари.

Имам локација на која би го поставил ригот и би плаќал симболична сума за струја ама нема да можам во секој момент да пристапам до ригот. Дали може состојбата на ригот да се следи од друга локација?

Дали постои можност картиците да се купат со картица? Колку гаранција има на картиците?

Дали има луѓе на кои би им платил за сетирање, сервисирање и интервенции на ригот во иднина бидејќи немам време да се посветам на оваа работа?

Фала
Подобро купи крипто директно со таа сума, етереум 2.0 е на видикот, нема да можеш ни парите што си ги вложил да ги вратиш со мајнинг.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,160
Членови
28,670
Најнов член
digado133
На врв Дно