1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за првиот Mining Rig

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од viksa86, 18 Јуни 2017.

 1. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Другари дајте некој предлог за гарфички
  За мининг ригови и да има профит со ефтина струја.
  Незнам кои де подобро за вклопување на риг,кој нема да троши струја.
  За btc,eth.
  Фала однапред
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,051
  3,022
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Momentalno profit ti e toa sto ke se grees besplatno na rigot a voedno smetkata ti e platena. Predlozi samiot razgledaj po reklama5,tuka po oglasnicive ima dovolno rigovi za dobri pari.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 3. martin17

  martin17
  Gaining Experience

  90
  92
  2 Септември 2013
  Машко
  Другарче, не знам дали следиш цени на крипто валутите ама да ти кажам од Јануари навака само надолу се движат. Копањето (ETH) е се помалку исплатливо. Според whattomine.com со 150 mh/s ќе имаш профит од околу 1$ дневно :D

  За да стане копањето исплатливо пак, ETH треба да порасне ценовно едно 10x, во тој случај најдобро е да си купиш и да го чуваш на wallet ако веруваш дека тоа ќе се случи.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 4. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Да друже но да се вклопи нов риг,риг кој нема да троши толку струја да може барем да си ги исплатиш риговите од сопствен риг.
  Незнам кои се подобри граф. кои трошат малку струја заред тоа.
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,051
  3,022
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Neisplatlivo e sea da sklopuvas nov rig. Bi preporacal poloven da pobaras po oglasive. Zavisi so kolku karti sakas da bide. So 6 karti odprilika bi ti idel okolu 650-700w dobro stegnat rig i da kopa okolu 175mh ma eth. Momentalno cenite na berza na eth se na mn nisko nivo sto bi preporacal isto ili da vlozes u kripto da pa gi cuvas ili u rig da gi vlozes i struja da plakjas od svoj dzeb i da cuvas eth na podolg period.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 6. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,542
  20 Јануари 2015
  Машко
  Не е само струјата фактор, дури и под претпоставка и да имаш бесплатна струја, пак цената на графичките претставува најголема ставка.
  Еве ти страна со калкулатор whattomine.com со која грубо можеш да пресметаш кога би ти се вратила инвестицијата.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 7. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Ок друже но од прилика колку можам да хо користам половниот риг ако не рикне да изгори!? Мислам дека ќе може со агрегат да работи.
   
 8. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,051
  3,022
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Гоце бе од кај толкав песимизам? Така ако слушав јас секој да се откажев од времето на бтц немаше сеа да имам стан 2 собен и 25 ригови . туку ке си седев на село и ке кукав оти државата не ми нашла работа у некоја администрација. Секој ризик ствара капитал. Ти ако не го ископаш сеа криптотп и да собереш количина кога можеби ке скокне на 2000е бадијала ти е тогај да почнеш да го копаш и со 3кратна тежина зголемена.
   
  artweb, goce03 и на BlackOuttheWoRlD им се допаѓа ова.
 9. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,051
  3,022
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  ја сум купувал половни ригови и досеа со ниту еден сум немал проблеми. Имам и постари ригови од 1 година коишто биле купени исто половни сеуште терам со нив. Не зависи од нив туку од самиот тебе како си ги одржуваш.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Доколку имате ригови и занете кои се подобри може да ми кажете ?
   
 11. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,051
  3,022
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Нитро плус серијата е се ок карти , ладни карти и стабилни. Додека за останатите си бараат малце повеќе знаење .
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 12. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,542
  20 Јануари 2015
  Машко
  Остај ти, ти си вечити оптимист :) јас пак сосема спротивно ич не сум по коцката, ама па кој го знае може си во право, со критово никогаш не се знае.
  Сепак членов треба да знае во што влегува и во која фаза од ,,играва" влегува, е сега следната фаза од играва никој не ја знае, може да иде 2000 $ а може и 0 $.
   
  На Lokvan и Pane24 им се допаѓа ова.
 13. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  954
  585
  28 ноември 2015
  Машко
  Купи БТЦ продај го на профит после склопи си риг.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  8,838
  8,585
  24 Јуни 2009
  Машко
  И јас би играл вака.
  Моментлано не е паметно да се инвестира во риг (мое мислење)!
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 15. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Каде да го продадам на trading мислиш??
  Провизија мн.има
  Мислам дека се исплати еден риг да се земе само струја да се најде фрее и ке си врнеш и парите за ригот
   
 16. krema

  krema
  Professor

  8,838
  8,585
  24 Јуни 2009
  Машко
  Фри само од бандера на диво. :D
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 17. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Може преку соларни панели за струја
   
  На Chaeld10_8 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  954
  585
  28 ноември 2015
  Машко
  Да склопиш риг со нови делови 2000евра. Време на враќање 5 години
  Половен риг со 8 карти 1200 евра. Време на враќање 3 години.
  Да купиш 2000 евра криптовалути и да ги чуваш 2-3 години има шанса да направиш повеќе него што времето ќе ја повратиш инвестицијата од ригот.
   
  На stefan_off и BlackOuttheWoRlD им се допаѓа ова.
 19. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Да друже но да не сметаме фри струја мислам дека ке има профит уште на првиот месец??
   
 20. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  954
  585
  28 ноември 2015
  Машко
  Не постои фри ако ти не плаќаш друг ќе плаќа, ако имаш соларни панели се зголемува ризикот за повраток на инвестицијата.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 21. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Ок друже кажи дали ќе има профит од фри и дали ќе си врнеш партие за ригот од фри?
   
 22. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Друже но за колку време може да минува 1 eth со 6 графички?
  Може за еден месец?
   
 23. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,051
  3,022
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  2.5 meseca momentalno.
  Zavisi od samata tezina na kopanje. Ako opadne tezinata ke se pravaat povekje.
   
 24. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Друже а дали некој знае како одат тие да инвестираш во вејсат со btc,eth, или ако знаеш да се направи сервер за инвестирање на btc,eth, да се дуплираат?
   
 25. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,051
  3,022
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ти не си за вложување во мајнинг ниту за крипто.
   
  На gremlin, martin17, P.Overdrive и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...