1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за првиот Mining Rig

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од viksa86, 18 Јуни 2017.

 1. zokixp

  zokixp
  Intern

  9
  1
  17 Март 2018
  Машко
  Чаре некое?
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  654
  395
  28 ноември 2015
  Машко
 3. zokixp

  zokixp
  Intern

  9
  1
  17 Март 2018
  Машко
   

  Прикачени датотеки:

 4. zokixp

  zokixp
  Intern

  9
  1
  17 Март 2018
  Машко
   

  Прикачени датотеки:

 5. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  654
  395
  28 ноември 2015
  Машко
  Ама тие мора да се уклучени да видиш грешки.
   
 6. zokixp

  zokixp
  Intern

  9
  1
  17 Март 2018
  Машко
  Чудно, ама и после 1 час не видов memory error
   
 7. OrionZ

  OrionZ
  Gaining Experience

  61
  58
  23 Јануари 2015
  Машко
  Пробај со намален клок на јадро околу 1100mhz, ако и тогаш не се опраи проблемот намалувај оверклок на меморија по 10mhz стапка.

  Пиши резултати :)
   
 8. zokixp

  zokixp
  Intern

  9
  1
  17 Март 2018
  Машко
  Пробувам за кратко, штом завршам со музика, втора смена преоѓам во мајнинг. Поздрав
   
 9. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  654
  395
  28 ноември 2015
  Машко
  На која волтажа ти работат графичките
   
 10. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  290
  243
  29 oктомври 2009
  Не сите графички се исти, едноставно таа не може да издржи на тие фрекфенции, пробај намали јадро и меморија за 20-50мхз
   
  На zokixp му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Викса

  Викса
  On your way to fame

  499
  658
  12 Март 2011
  Машко
  Не е до графичката сменив друга графичка на тој слот и истото се случува , проблемов почна да ми се јавува во последно време и само кога влегувам со TeamViewer тој слот т.е. GPU 0 паѓа на 0.00 MHs. Во моментот кога ќе го исклучам TeamViewer се враќа хешрејтот на нормално ниво. Најверојатно е нешто со интегрираната карта ON/OFF во биос ама ме мрзи да го чепкам затоа што си работи топ ригот. Друг таков сличен проблем имав со лош биос на GPU т.е. почнуваше да копа нормално и за 1 минута почнува да паѓа по 3 MHs се до 0.00, во поларис едиторот ми наоѓа Elpida + Hynix и со ауто пач ги менува страповите автоматски , после тоа картата си работи топ.
   
 12. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  2,326
  3,984
  23 Јуни 2015
  Машко
  Значи можно е да е до таа верзија на Клејмор, а може и до таа верзија на ТВ. Како и да е, нема потреба да правиш мониторинг нонстоп, прати си на пулот.

  Само палиш преку ТВ и немаш потреба да чекаш да стартне, пошто кога чекаш ти дава "Hangs in OpenCL".
   
  На zokixp му/ѝ се допаѓа ова.
 13. zokixp

  zokixp
  Intern

  9
  1
  17 Март 2018
  Машко
  Во моментов 1100mV
   
 14. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  654
  395
  28 ноември 2015
  Машко
  Тоа е доста висока волтажа
  850-900 е најдобра за оптимални перфоманси
   
  На zokixp и stefan_off им се допаѓа ова.
 15. zokixp

  zokixp
  Intern

  9
  1
  17 Март 2018
  Машко
  Не би избрзувал со заклучоци, ама мислам дека случајно приметив дека кога му пристапувам на ригот преку Chrome Remote Desktop (кој ми се виде некако user friendly) за многу кратко време на првата картица добивам 0.000 Mh/s и порака: GPU0 Hangs in OpenCl... Во моментов сум на Team Viewer и веќе неколку часа резултатите се изненадувачки добри: фучи и до 192 Mh/s без никакви грешки, без високи температури на истата картица... Не можам да поверувам, а кај се не ми отиде паметот овие денови, што ли се не се обидов да направам...
  Како и да е, Ви благодарам на сите сугестии и предлози кои ги споделивте. Пријатен викенд Ви посакувам
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 24 Март 2018
  На Викса му/ѝ се допаѓа ова.
 16. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  654
  395
  28 ноември 2015
  Машко
  Тоа се дешава зашто имаш низок напон ставено и тогаш кога се поврзуваш и даваш на картата да ти даде слика и зема дел од ресурсите и тука и а конфликт.
   
  На zokixp му/ѝ се допаѓа ова.
 17. dino

  dino
  Gaining Experience

  373
  75
  5 Јули 2009
  Вреди да се инвестира во mining rig во периодов?
  Сакам да инвестирам околу 1500еу за почеток.

  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   
 18. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  654
  395
  28 ноември 2015
  Машко
  Не whattomine.com види си сам
   
 19. dino

  dino
  Gaining Experience

  373
  75
  5 Јули 2009
  Какви графички препорачуваш да купам?
   
 20. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  654
  395
  28 ноември 2015
  Машко
  Никакви си го промашил возот 1500 евра ќе купиш 5 етериуми што ќе вредат 5 пати повеќе а додека ископаш еден етериум ќе ти треба многу повеќе од 2 графички.
   
  На artweb и Banjifiko им се допаѓа ова.
 21. dino

  dino
  Gaining Experience

  373
  75
  5 Јули 2009
  Што ако го зголемам буџетот на 2500?
   
 22. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  654
  395
  28 ноември 2015
  Машко
  Кога им велев на луѓето дека во овој бизнис треба минимум 10 000 евра да вложат ми се смееа сега и со 10 000 евра еден риг од 8 графички вади 200 долари па види си ја ти пресметката.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,803
  3,751
  28 oктомври 2008
  Исто. Убаво ти објасни членот, додека го исплатиш ригот, ќе помине повеќе од година дена. Во меѓувреме, Bitmain планира да го пушти Antminer F3, ETH ќе премине на POS, па може да се случи и hard fork... Или инвестирај или чувај си ги парите за одмор со нив...
   
  На iface му/ѝ се допаѓа ова.
 24. OrionZ

  OrionZ
  Gaining Experience

  61
  58
  23 Јануари 2015
  Машко
  Вреди, ако склопуваш риг со Nvidia карти по реална цена за GTX 1070, 1070TI, 1080...

  Од гледна точка на AMD не се исплати ама баш ништо по моменталниве цени, ама ако начекаш пристојна цена за RX Vega 56 земај и ИЧ не му ја мисли!

  Модели како RX580,570 се веќе минато свршено.
   
  Последна промена: 27 Март 2018
 25. vaskobog

  vaskobog
  Intern

  1
  0
  26 Декември 2013
  Машко
  Да не има случајно некој на лагер некоја од овие конфигурации за mining rig?

  [​IMG]
   

Сподели

Вчитување...