• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за првиот Mining Rig

xristijanGTI

Gaining Experience
7 март 2011
310
353
Ќупурли
xristijanGTI's setup  
Processor & Cooler
R5 1600 AF
Motherboard
MSi Tomahawk B450 max
Storage
Samsung EVO 250GB SSD
PSU
550W EVGA SuperNOVA 550 G3
RAM
G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB
Video card
Gigabyte AORUS RX 580 4GB
Case
Thermaltake Versa J21
Mouse
Logitech MX master 3
Keyboard
HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Red
Audio
Logitech G430
Monitor
DELL p2418d
OS
Windows 10 x64
Некој да има одвишок по дома power button за матична да не го чекамм од али да му го купам?
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
2 x rx 580 se n+ 8gb + 4 x rx 580 4gb pulse,asus z270 p. Ги наоѓа ос(10 ка) сите 6 ама не се мења ништо преку msi afterburner.... blockchain драјвери,претпоследната верзија мислам.
На claymore 8gb - 22, 4gb-17 mh/s... Некој што како е проблемот?
Благодарам.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,244
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
@StalkeR

Откако ке мењаш клокови се вракјат пак на место или како ?
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Овака е:
Capture.PNG

На сите карти ми е исто, не можам да мењам ништо. Само 0 стои. Претходно тераа двете 580 8гб по 29.7..
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,244
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Yup, Драјвери прво од блокчејн што се и atimdag патчер и ке се среди све , и Мси Афтер Бурнер 4.3.3+
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Не знам зошто не сакаше, истото го направив и претходно....
Наново дду, блокчеин, пачер и бидна. јбг.. :)

Фала екипо. За пиво не баш, бујрумте на ракија, ладно е надвор сега...
Capture.PNG
Потрошувачка 1040 W според ова од ебај.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
464
398
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Не знам зошто не сакаше, истото го направив и претходно....
Наново дду, блокчеин, пачер и бидна. јбг.. :)

Фала екипо. За пиво не баш, бујрумте на ракија, ладно е надвор сега...
Погледнете го атачментот 61889
Потрошувачка 1040 W според ова од ебај.
Само 22.5мн/ѕ ти вадат тие со 4гб? или не ти се оверклокирани?
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Не се клокнати да, само намалив волтажа -50 и јадро 1150... Ке сменам биос после, не сум стасал баш со време...
 

cbm64

Intern
25 февруари 2015
29
12
Смени pool, освен ако не ти е ригот во US
помала латенција има ако користиш eth-eu1.nanopool.org на порта 9999
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Флешнав некој си биос на 580 pulse, сите 4 карти и кога сакам да стартувам замрзнува пц то на десктоп. До ниедно време пробував и не се управи...
Како би го вратил фабричкиот биос, пошто картава нема дуал биос... Не можам да допрам до атифлеш, цело време замрзнува.

Благодарам.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,244
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Промашен Биос тоа е, стај си добра графичка на првиот слот и поврзи ги другите една по една на втор слот и после преку атифлаш флешни ги една по една но наместо gpu - 0 pisi gpu-1 нонстоп за флеш
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Едвај бидна. Замрзнуваше пц то така, па морав да ги флешувам една по една на друга матична директ на слотот..
Како и да е бидна, сега си ја топлат собата. :)

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Не ми иде некако логиката ич... Исти карти, со исти биоси да трошат различно струја. (rx 580 4gb pulse)
Една ми троши 90, друга 95,трета ~120W. Знам дека се разликува потрошувачка, али не до волку многу...

Е сега, едино што успеав да забележам е дека таа што троши највеќе беше беше со највисока температура (62Ц). Fan на 60% на сите карти.

И уште нешто, не успеав никако да го управам msi afterburner за да направам undervolt. Последната верзија, штиклирано тоа во сетинзи и не сака...

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 

negoznam

Intern
8 ноември 2010
10
2
negoznam's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600 @ 4.2GHz + AIO Maelstrom 240T
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus Elite
Storage
Samsung 970 Evo Plus 250GB + 2x128 GB Kingston HyperX Fury + 1TB WD Green
PSU
EVGA superNOVA 1000 G3
RAM
2x8GB Kingston HypeX Predator CL16 @ 3200MHz
Case
Deepcool Dukase V3
Mouse
Razar DeathAdder 3.5G
Audio
Helium 400BT
Monitor
Samsung 27"
OS
Windows 10
И уште нешто, не успеав никако да го управам msi afterburner за да направам undervolt. Последната верзија, штиклирано тоа во сетинзи и не сака...

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Или се лоши драјвери и афтербурнер(стари/некомпатибилни верзии) или треба онборд графичка да исклучиш у биос.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
950
946
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Сакам да направам мал мининг риг со 4 картички, Дали е добра XFX 580 8GB?
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Има ли шанса да не се прифаќаат сите шерови поради вифи конекцијата....?

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 

xristijanGTI

Gaining Experience
7 март 2011
310
353
Ќупурли
xristijanGTI's setup  
Processor & Cooler
R5 1600 AF
Motherboard
MSi Tomahawk B450 max
Storage
Samsung EVO 250GB SSD
PSU
550W EVGA SuperNOVA 550 G3
RAM
G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB
Video card
Gigabyte AORUS RX 580 4GB
Case
Thermaltake Versa J21
Mouse
Logitech MX master 3
Keyboard
HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Red
Audio
Logitech G430
Monitor
DELL p2418d
OS
Windows 10 x64
Не ми иде некако логиката ич... Исти карти, со исти биоси да трошат различно струја. (rx 580 4gb pulse)
Една ми троши 90, друга 95,трета ~120W. Знам дека се разликува потрошувачка, али не до волку многу...

Е сега, едино што успеав да забележам е дека таа што троши највеќе беше беше со највисока температура (62Ц). Fan на 60% на сите карти.

И уште нешто, не успеав никако да го управам msi afterburner за да направам undervolt. Последната верзија, штиклирано тоа во сетинзи и не сака...

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Ист проблем и јас имам, гасам онборд пробувам во петок да стасам дома само ако не бива на ново инсталација на виндоус па ќе видиме, секој можен драјвер ми е пробан и секоја можна мси аб верзија...курца.
 

Викса

On your way to fame
12 март 2011
537
649
Можно е да ве зеза Polaris Bios Editor , има една верзија што ја користам за RX 5xx кога флешувам биоси и до сега сум немал проблем.

MEGA
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Христијан
Кој има мака ке си бара.... Така и јас. :))

Стави го хдми во карта и направи дисејбл на интегрираната, ке се отклучи слајдерот за волтажа.

Инаку, јас на еден риг со 580 4гб се мачев 3 дена, цело време куткаше после 5,10 мин. Ја куткаше едната карта и по брзо сите. На крај излезе дека рајзерот е сјебан нешто. Ја изклчив картата нема мака 20+ ч моментално.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
464
398
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit

xristijanGTI

Gaining Experience
7 март 2011
310
353
Ќупурли
xristijanGTI's setup  
Processor & Cooler
R5 1600 AF
Motherboard
MSi Tomahawk B450 max
Storage
Samsung EVO 250GB SSD
PSU
550W EVGA SuperNOVA 550 G3
RAM
G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB
Video card
Gigabyte AORUS RX 580 4GB
Case
Thermaltake Versa J21
Mouse
Logitech MX master 3
Keyboard
HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Red
Audio
Logitech G430
Monitor
DELL p2418d
OS
Windows 10 x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,884
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно