1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за првиот Mining Rig

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од viksa86, 18 Јуни 2017.

 1. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  866
  807
  22 Април 2011
  Машко
  Оваа тема е за сите што прв пат почнуваат со копање.
  Секој што има прашање во стилот:
  - Што да копам?
  - Каков Хардвер да купам?
  - Која карта колку троши/"копа" ?
  - Кој сетирања (драјвери, софтвер и мониторинг) да ги користам?
  - Каде е најсигурно да се чуваат валутите?
  И сите останати прашања за новите копачи да имаат полесен почеток.
  Има доста искусни копачи на форумов, се надевам дека сите ќе илезат во пресрет.
  Среќно...
   
  На Taki123, vlatcheg2, iTechnique и уште 7 други им се допаѓа ова.
 2. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,773
  4,328
  20 Февруари 2011
  Машко
  Ајмо Гуштери навалете... :)

  п.с атм
  570 XFX - сетирање
  1100/1900 +20 Power Limit , Драјвер 17.5.1 Крисмон ЕТХ хашрејт - 27.5
   
  На zlaki му/ѝ се допаѓа ова.
 3. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,453
  1,886
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Браво за темава, еве јас сеуште се комплетирам, за ден-два треба да почнам со копање.

  Како тотален нуб, имам повеќе прашања, но прво еве со што планирам да копам, т.е. што е набавено до сега:
  MB: H81 Pro BTC
  GPUs: 6x GTX1060
  PSU: Corsair RM850

  Знам дека картите не се најидеални за копање, но поради голем деманд општо во европа, едвај ги најдов и овие.

  Вака сега:

  1. Сакам да прашам дали напојувањето ќе е доволно? Колку што можев да прочитам по нет, би требало секоја 1060ка да троши по ~90W, што теоретски би било доволно. Ве молам поправете ме доколку грешам.

  2. Од каде да купам раизери? Гледам само Анхоч има по цена од ~700мкд. Во "bitcoin" темата некој продаваше мислам по ~500мкд, па посочете.
  Да се надоврзам на ова, во анхоч има 2 вида, едно со молекс, друго со 6-пин. Кое да го земам и која е разликата? Би ми одговарало тоа со молекс, пошто 6-пин ќе ми бидат зафатени за графичките, но дали е доволно моќен молексот? *нуб*

  3. Дали, како и колку би можел да ги клокнат наведените карти?

  4. Дали ми треба дополнително ладење?

  4. Што да копам? Колку што знам, Етериум моментално е најисплатлив?

  5. Кои сетирања (драјвери, софтвер и мониторинг) да ги користам?

  6. Каде е најсигурно да се чуваат валутите?

  Сега за сега толку. :D Благодарност!
   
 4. Bontino2

  Bontino2
  Intern

  170
  16
  21 ноември 2012
  Машко
  Од која страна преку интернет можам да порачам графички пошто кајнас ништо нема?
   
 5. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,773
  4,328
  20 Февруари 2011
  Машко
  Од www.nema-graficki.com

  Моментално нема и нема да има за најмалце месец дена ги снема сегде, не знаеме сто е фрката... :)
   
  BEST, dimsa и на tupacan им се допаѓа ова.
 6. srle89

  srle89
  Gaining Experience

  68
  52
  20 Март 2013
  Машко
  Дали вреди да се оди до Грција и отприлика колку графички се доволни за старт? Исто така ако може и совет кои модели.

  Однапред благодарам.
   
 7. odimoski

  odimoski
  Gaining Experience

  68
  63
  14 Септември 2010
  Машко
  @srle89 За старт колку можиш да изгубиш (недај боже) тоа е најбитно иначе ако најдиш некаде во светов моментално AMD RX 470/480/570/580
   
  BEST, 123456 и на srle89 им се допаѓа ова.
 8. srle89

  srle89
  Gaining Experience

  68
  52
  20 Март 2013
  Машко
  Зашто некаде во светов? До толку нема?
   
 9. odimoski

  odimoski
  Gaining Experience

  68
  63
  14 Септември 2010
  Машко
  Зборувам за продавници. Или ако имаш некој да ти донесе од Кина има 580 по цена од 380 - 420 долари и пак можи да купи само 1-2 не повеќе
   
  На nikola_2502 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. zlaki

  zlaki
  Гостин

  темава е супер.
  што е риг?
  Што ми е потребно за почеток:
  1,Кој вид на конфигурација на компјутер ми е потребен и оперативен систем?
  2.Брзина на интернет?
  3.Како и каде да се пријавам за копање на биткоин или друга валута?
  4.почетен влог на средства отприлика(мал,среден, голем влог на средства и колку е добивката од вложувањето)
  5.од каде е најдобро да се набавува опремата за копање
  6.На што треба најмногу да обрнам внимание
  х. ?
  х.?
  Редоследот на прашања можеби не се по ред но некој искусен сигурно знае како оде редоследот.
  Ајде некој искусен да направи редослед од А до Ш,нешто како азбука како да се почне затоа што е потребен редослед за да не скакаме од средина на крај или почеток на крај.
  Едноставно да се опише редоследот од некој искусен копач - ит форумџија и сподели некое искуство или мислење.
   
  На igor_igor и srle89 им се допаѓа ова.
 11. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  605
  484
  14 Декември 2013
  Машко
  @tupacan
  1. Напојувањето може да ги тера графичките.
  2. Анхоч или амазон/али/ибеј. За тој што имал продавано незнам.
  3. Можеш до точката каде нема да биде потребно поголемо клокнување ради поголема потрошувачка а не толку голема брзина добиена при оверклок.
  4. Можеш да си ставиш ако сакаш, опционално е. Инаку не би требало.
  4. ZCash мислам дека вади добри брзини, а за етхереум 20мх/с вади (непроверена информација).
  5. /
  6. На wallet (myetherwallet) и да си го симнеш на USB тик.
   
 12. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  980
  1,111
  9 Јуни 2015
  Машко
  Вака, имам една GTX 1070, Silent Pro M1000 напојување и сакам да почнам со копање само со оваа графичка. Според графите на whatttomine.com профитот би бил 4 до 5 долари на ден што ми е сосема доволно. Прашањата ми се следни.

  -Која валута би била најдобра за мене?
  -Со кој софтвер се копа таа валута (со мојава графичка нели) (по можност со линк)?
  -На кои сајтови треба да се регистрирам т.е. како да почнам (исто link, ќе ве замолам :D)?

  Поздрав.
   
 13. reflexmk

  reflexmk
  Gaining Experience

  310
  375
  13 Март 2014
  Машко
 14. srle89

  srle89
  Gaining Experience

  68
  52
  20 Март 2013
  Машко
  Наидов на странава: BuriedONE Blockchain GPU Mining

  Има доста корисни информации, се надевам ќе му се на најде на некого.
   
 15. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,381
  875
  28 ноември 2015
  Машко
  Може некој да сподели за постарата серија мемориски оптимизација, за побрз хеш рејт.како пример тонга/хаваи чипсетот.
   
 16. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,955
  2,924
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Hawaii r9 290 флешувајте биос од r9 390 и со 1060 клок се добива 30.5 mh/s од карта при солиден undervolt од -50mv се добива 125w во GPUZ, злато :)

  Неколку rx 480 nitro+ што ги имам модифициран 1500 страп до 2000 и core clock 1045 со 840mv и 2000mhz меморија со 850mv модифициран биос и флеш.
  Во MSI AB некои идат до -96 mv undervolt. 2100 меморија. Даваат 4gb по 28.4 а 8гб по 29.8. И сето тоа за потрошња од околу 75w gpuz. Некоја иде и до 69w анфакинбливбл.
  By far најлошата карта rx 570, бар за мене.  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На prichina и crazzyy84 им се допаѓа ова.
 17. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,204
  3,320
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 18. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,832
  5,017
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  RX 500 серијата не се лоши во суштина, ама трошат повеќе струја затоа што во фабричкиот биос им е зголемен TDP W....поради тоа влечат повеќе струја за практично истите перформанси...
  Земи еден RX 480 bios или 470 биос...стави ги истите вредности за TDP W од 580ката или 570ката во polaris bios editor...и ќе ја добиеш истата потрошувачка. За да не се шири повеќе , да речам како дезинформација...иако е вистина дека трошат повеќе струја, сепак има начин како да се среди тоа.


  ЕДИТ: Еве визуелно како тоа изгледа[​IMG]
   
  Последна промена: 18 Јуни 2017
  На OldSchoolPvP му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,366
  25,786
  4 Септември 2008
  Не постои такво нешто како лоша карта за копање, постои не соодветно подесена карта за копање.
   
  shifty, reflexmk и на crazzyy84 им се допаѓа ова.
 20. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,955
  2,924
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Не е така едноставно, промената на TDP вредностите и останатите ја прави картата вери анстејбл, и константна флуктуација на mh/s.

  Секако дека не постои лоша карта за копање, бидејќи примарна намена не и е копање.
  Повели ASUS RX 570 ROG Strix Gaming OC Edition Elpida
  дискусија за картата има многу модифицирани биоси, дури и мој. Сите го добиваме одоколу истото 27.1 mh/s со тоа што јас можеби сум малку полаки и добивам во GPUZ околу 92-93w. Останатите ни тоа не го добиваат.
  Ако мислеш дека можеш подобро ќе го споделам биосот пробај.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 21. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,832
  5,017
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  А, предтоа да не беше стабилна 480ката од старт? Зошто праевме ундерклок и ундерволт на сите? Пошо удира TDP Wall.....Малце треба да се помачиш, ама можеш истите резултати да ги добиеш


  А, второ ја не знам ни шо пробувам да дебатирам/помогнам за АМД карти...nvidia all the way.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 22. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  605
  484
  14 Декември 2013
  Машко
  prichina's PC -
  • VGA: Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix
  Се надевам го немаш обновено.
   
 23. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,832
  5,017
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Друго е што користам, друго е за што навивам :)

  Тие карти се земени по смешни цени, пред да стане популарен мајнингот
   
 24. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  756
  812
  9 Декември 2015
  Машко
  Мој придонес на темата - MINING, а не MINNING.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,366
  25,786
  4 Септември 2008
  fala za poprafka na text
   
  На blackelf му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...