1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за програмирање

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од Кристијан Про, 3 ноември 2012.

 1. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Здраво ми треба помош околу тоа како би изгледал кодот во Visual Basic 6. Значи се однесува на тоа, сакам да направам некоја програма која што ќе содржи textbox и label нормално label за опис што е. и сега пр. кај textbox кога би пишал број. пр. матичен број да ми ги потполни сите останати textbox полина автоматски(име,презиме,адреса,позиција,телефон и сл.). Мислам дека треба база за ова но не знам.Пишете ве молам.
  Поздрав, дечки
   
 2. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,074
  3,721
  5 Декември 2009
  Машко
  А да земеш од почеток да си учиш Визуал Бејзик ? Па да почнеш сам да го правиш кодот, да ти помогнат кај што ќе заглавиш. Тешко вака да ти пишат готов код, а и да ти пишат не верувам оти ке го разбереш.
   
 3. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Не сум токлу тапа ми треба само увод... И за базата помош...
   
  На DeluXe-MkD му/ѝ се допаѓа ова.
 4. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Треба да имаш база на податоци во која ќе чуваш матичен број и ќе проверуваш дали тој матичен број го имаш во базата, ако го имаш ќе ги вратиш за тој матичен сите потребни параметри кои што ти требаат во textBox-овите. За овој проблем да го решиш треба да ни објасниш како ќе ти работи програмата и за што ти е.
   
 5. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Значи, програмава ќе е за пресметка на плата("Ми треба за на училиште"). Сега почетна или прва форма да биде Име Презиме Матичен Број .... и сега кога би пишал матичен број во соодветното поле автоматски да се потполно.... Долу ќе има копчиња следно и усклучи... кој ќе водат до втората форма каде што ќе се избира месец за пресмета или ќе има можност да се провери некој од тековните месеци... (во програмава за проверка треба да направам да зачувува како .txt фајлови ) за да можам да му направам после тоа преглед ...

  Поздрав, се надевам дека ме свативте
   
  На DeluXe-MkD му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...