Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за програма

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Ајде програмери, обединете се !!!

Јас имам еден конкретен проблем, за кој ми треба помош...
Проблемот гласи вака:

Да се напише програма која ќе чита податоци за луѓе ( име, презиме, матичен број, итн ) од .txt датотека, а потоа истите ќе ги запише во база на податоци. Се претпоставува дека секоја линија запис од текстуалната датотека ги содржи сите потребни информации за еден човек. Базата е поврзана со програма која има GUI и е изработена во Visual C++. Предвидено е по отворањето на GUIто, корисникот да може да ги прегледува записите со луѓе. Целта е да се избегне рачно внесување на овие записи бидејќи текстуалната датотека содржи над 1500 записи.

Дали е можно да се направи ваква програма во C++, односно дали е премногу комплицирано истото да се изведе.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
јас го направив ова во python пред 1 недела од забава. Кај мене плус тоа беше многу потешко - обработуваше хтмл страни. можно е, едноставно е. c++ одамна не сум работел, а во c би одело со fopen, па ќе бараш табулатори, \n (EOF).

Најверојатно (ако е CSV или tabulated) нема да ти треба ни работа со регуларни изрази туку само пребарување низ стринг. Нека пишат C++ луѓето подетално, ова јас само општо алгоритамски.
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Добро, супер, фала многу за помошта, јас ова го поставив бидејќи знам C и C++ и претпоставував дека е прилично едноставно за изведба, само проблемот е што не знам сеуште бази на податоци па најмногу поради тоа прашав. Во секој случај, уште идеи за реализација се добредојдени.
 

minimoog

Intern
14 јули 2007
317
16
Прво треба да одбереш кое GUI: MFC, CLR Windows Form (како ли ги викаат), GTK, QT, wxWidgets...

Второ која база на податоци? Пошто е едноставна базата би одел со SQLite.

Јас би одел (тоа не значи и дека ти треба одиш, тоа е зошто ги знам и сум го користел QT) со QT и SQLite. Ама за жал труп сум за бази.
 

lizardlabs

Intern
23 август 2007
58
1
Vo Visual C++ (znaci MFC) najlesno e da se raboti so ODBC konekcija do bazata. Tipot na bazata ne e bitna, moze da e Access, SQL Server, Informix, Oracle, itn. vazno e da ima ODBC drajveri. Mora prvo da kreiras baza i da definiras ODBC konekcija (toa se pravi vo Control Panel).

Drug nacin na povrzuvanje na Visual C++ so bazi na podatoci e preku OleDB konekcija. Isto i tuka ne e vazen tipot na bazata, tuku treba da ima OleDB drajveri. Vaka mozes da povikas SQL query za zapisuvanje na podatocite.

Tret nacin e preku MFC DAO kade mozes da citas i zapisuvas samo vo Access baza na podatoci. E ova e najednostaven nacin, ama si ogranicen so tipot na bazata a i so moznostite na DAO.

I na kraj, bidejki MFC i VC++ moze da koristi ActiveX objekti, moze da pristapuvas do bazata i preku ADO komponentite (data connection, rowset i sl).

Pobaraj poveke na internet za ovie raboti.

C++ i ne e tolku "databse frendly" jazik, taka da ako ne moras da koristis C++, polesno bi ti bilo da ja resis zadacata vo .Net (C# ili VB.Net seedno)
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
Скенирај ја текстуалната датотека и податоците за луѓето од неа складирај ги во низа од структури (struct) и потоа смести ги податоците во базата.
 

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Ако добро памтам мислам дека у Standard Template Library имаше за читање и запишување од датотеки и тоа прилично лесно ако ме служи памтењево добро. Не ме фаќај за збор, провери на нет, мене ме мрзи
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.135
Мислења
975.328
Членови
35.446
Најнов член
plantsshopdubai
На врв Дно