• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за програма [квиз]

makit

Intern
9 декември 2007
3
0
Како да направам програма квиз, така што прашањата ќе се наоѓаат во датотеки, како и нивните 4 одговори. Најбитниот дел од програмата е прашањата да не одат по редослед, туку random да се појавуваат. Исто така и прашањата да се покажуваат random, односно редослед на пример 3,2,1,4. Јас ја разгледав функцијата fopen, ама незнам како да ја ставам rand функцијата во неа, за да отвора random прашање, е сега отпосле од кога ќе се појави прашањето незнам како да ги асоцирам одговорите со тоа прашање. Би ве замолил ако знае некој да ми помогне.
 

dejan_bt

Intern
9 декември 2007
35
0
vo c ili c++ treba da e programata
jas bi ti preporacal da ja pravis vo C++ polesno e za rabota so datoteki
Ne e jasno malce ova so prasanjata. Sekoe prasanje vo razlicna datoteka ili site vo edna.Isto i za odgovorite. Prvo to da go razjsnime posle ke vidime so ke ispadni.
 

makit

Intern
9 декември 2007
3
0
Програмате мора да е во C. Инаку прашањата, незнам, како би било најдобро да се организираат, затоа и прашувам, со цел како е полесно исто и за одговорите. Само работа е што прашањата треба да се прикажуваат по случаен редослед како и одговорите.
 

n3tG0d

Intern
9 април 2007
116
1
Kako sto kazuvas ti da cita random prasanje i odgovor od datoteka eden nacin e da citas konstanten broj na karakteri i da gi stavis vo nekoe pole. Brojot na karakteri treba da bide konstanten za da mozes da gi baratas random prasanjata isto taka i odgovorite.
 

dejan_bt

Intern
9 декември 2007
35
0
probaj sekoe prasanje da ti pocnuva so broj vo datotekata i so random odbiras broj. Potoa baras niz datotekata (po redovi)ama do prvoto prazno mesto(citas samo broj na prasanje), ko ke najdi da go pecati prasanjeto.
Isto i za odgvorite gi stavas vo datoteka po broj citas niz datoteka duri ne go najdi baraniot broj. Posle brojot na odgovoro so prazni mesta pisis odgovorite i na krajot stavas broj koj odgovor e tocen.Pravis niza od 5x25 od char i gi vnesvas odgovorite i brojot so go kazva tocniot odgovor.I potoa koga ke vnesi odgovor korisnikot sporedvas so tocniot odgovor(poslednot clen na nizata) i pecatis tocno ili ne tocno_Ova e onaka prvicno.Probaj vaka i kazi so ne raboti a so raboti pa ke vidime posle.
 

makit

Intern
9 декември 2007
3
0
dali prasanjata vo, datotekata so prasanja da ti stavam vo navodnici, za da se znae koe e koe prasanje, inace pred sekoe prasanje, staviv reden broj so tocka.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
289
San Francisco
www.linkedin.com
еве прост пример во C++ за работа со датотеки

#include <iostream>
#include <fstream>
using namespace std;
main()
{
ofstream fout(“test”);
if (!fout) {
cout<<”NE mozam da otvoram izlezna datoteka. \n”;
return 1;
}
fout<<”Zdravo.\n”;
fout<<100<<’ ’<<200<<endl;
fout.close();
ifstream fin(“test”);
if (!fin) {
cout<<”NE mozam da otvoram vlezna datoteka. \n”;
return 1;
}
char str[80];
int i,j;
fin>>str>>i>>j;
cout<<str<<' '<<i<<' '<<j<<endl;
fin.close();
return 0;
}
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.174
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно