• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

помош за програма [ БУКВИ ВО ОБРАТЕН РЕДОСЛЕД ]

Статус
Затворена за нови мислења.

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
вака значи ми треба програма од типот : импортира6 име број карактер било шо и ти го вади во обратен редослед :

пример : dado ===> odad :LOL:

п.с. само требало да биди без вектори и такви ствари :)

ви благодарам од напред :bye1:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
‫‬‭‮‪‫‬‭‮҉da ne go baras ovoj karakter?
samo stavi go karakterot i pisuvaj!
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
da ne go baras ovoj karakter?
samo stavi go karakterot i pisuvaj!

... хах не го знаеф ова 386ka ке пробам и со ова ... али ... барат како програма за на испит .... мислам не е за мене јас сум 3 година али му рекоф на другар4ето дека ке поставам прашање на форумот ... ако ми дај одговор некој ок ... ако не ... пак ок .. ... сепак фала :bravo:
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.089
563
delicon.mk
Код:
int ReverseString(char *str)
{
   int x = strlen(str);
   for(int y = x; y >= (x/2)+1; y--)
   {
     swap(str[x-y],str[y-1]);
   }
   return 0;
}

ReverseString(tvojot_String_tuka)

:ermm:
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
@ Delicon
да вака би работело :) ... ама еден мал проблем ....му го копираф на другар ми и вика ... ок е ова али swap командата ја немале учено ... и нема да му го признаел професорот ....сепак фала :):bravo:
 

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
Повели :)

#include<stdio.h>

void rekurzija(void) {
char c;
c=getchar();
if (c!='n') {
rekurzija();
printf("%c",c);
}
}


int main() {
int n;
rekurzija();
return 0;
}

Ова е рекурзивно решение на задачата ако се внесува од тастатура податок.
Кога ќе се внесе нова линија автоматски се испишува бараното решение.
Јас вака ја сфатив поставеноста на задачата од она што ти го напиша во темата. Сепак се потребни информации од типот како ќе се внесат податоците и сл.
Голем поздрав! Ако треба пак пиши за да додефинираш за задачата. :bye1:
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
hehee eve i jas mu ja resiv zadacata.... :)

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int dolzina(char string[])
{
int count=0;
while(string[count]!='\0')
++count;
return count;
}
int main(int argc, char *argv[])
{
int dolzina(char string[]);
char zbor[50];
char temp;
int k,n,t,i;
printf("Vnesi go zborot: ");
scanf("%s" ,&zbor);
k=dolzina(zbor);
n=k-1;

for(t=1;t<=n;t++){
temp=zbor[0];
for (i=1;i<k;i++){
zbor[i-1]=zbor;
}
zbor[k-1]=temp;
}

printf("Obratniot redosled na zborot e: %s\n", zbor);

system("PAUSE");
return 0;
}

Aha i za ova da mu kazes deka mi e duzen 100evra :p, se salam...
Aaa loverboy ova tvoevo kaj mene ne sakase da mi raboti ne znam zosto///.

(I edno bos off topic prasanje: kako mozam da go napravam mojot tekst kako citat?)
 

Object

Intern
18 септември 2007
75
0
@DaDo|BT

Целата логика на задачата е да ги свртиш само идексите. За тоа ќе користиш помошна низа и еден for циклус кој ќе врти колку што е должината на низата (strlen) од зборот што треба да се сврти.
Нешто вака треба да напраиш:

Код:
void svrti(char *n1, char *n2)
{
	int j = 0;
    int i;
	for(i = strlen(n1) - 1; i >= 0; i--)
	{
		n2[j] = n1[i];	
		j++;
	}
	
}
 

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
хехе

п.с. само требало да биди без вектори и такви ствари :)

Поздрав TCM
Твојата програма верувам дека работи. Така и јас би ја решил да не требаше да се реши со вектор. Но цитирам пак:

п.с. само требало да биди без вектори и такви ствари :)

БЕЗ ВЕКТОРИ

ти коиристиш ова

еве ти еден бесплатен час :tainstven:
ти си ја решил со вектори. Сепак и string променливата е вектор, а пред се за вектор се смета низа од знаци.
Точна е твојата програма, но разгледај го и моето решение. Точно е се разбира :))
Пробај да разгледаш рекурзивно како се решава ваков тип на задача.
Мило ми е што гледам дека се интересираш за програмирањето. Само продолжи со работа и верувам дека ќе стигнеш до успеси. Секогаш разгледувај ги сите начини и гледај кој начин е најефикасен. Ако ти треба некој совет за програмирањето и како да навлезеш подлабоко во него прашај ме. Не се сметам за некој програмерски гениј, хехе, ама имам постигнато многу добри резултати :rolleyes:
Види за Игор ;)
Поздрав!!! :bye1:
 

Object

Intern
18 септември 2007
75
0
Да во право си loverboy супер е замислата на задачата. И правилно така треба ако не треба вектори.
:bravo::bravo:
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
:) pa fala na moite zabeleski i popravki, inace iskreno ne znam za toa sto se vektori (kolku sto znam ni nemaat ni spomnato na faks) i fala za ponatamosnata podrska :) se nadevam deka ke stanam programer :)) (inace brao za tvojot postig)

Aha, i DaDo|BT onda ako mu go prifati negoviot nacin na resavanje, jas sakam barem 10% od tie 100 evra :p barem za mojot trud neli...
pozz
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Вектор = еднодимензионална низа.
Ако е така дефинирана задачата - без вектори, тогаш решенијата во кои се користи strlen и for на пример

Код:
x=strlen(zbor)
for (i=x; x!=0; x--)
{
 printf("%s", zbori[i]);
}

...не се зема како решение. Ќе да е со swap. Мислам дека ја има во стандардната библиотека... :ermm:
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
И матриците се вектори (вектор од вектори), нели векторите можат да соберат се' внатре.
Ама овде се мислело на контејнерските класи во C++ (vector, list, deque, map, set,...).
Иначе задачава беше на колоквиум по програмирање на ТФБ, и сега изгледа ќе падне на испитот, кој е утре. И сега дечкиве се брзаат.
Еееее, кога не му ја мислевте навреме.:))
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
@ loverboy , ''TcM>>, Object ,StenmarC
ФАЛА ЗА ПОМОШТА ДЕЧКИ ... озбилно му се најде на детето ....
@ vasildb да за на ТФБ е :) ПОЛАГА ВО СРЕДА .... па рекоф ако знае некој на форумот да му поможи ...... иначе сум 3 година средно ... ама гарант нема да паднам на испит во ТФБ ... тато работи таму :) :D ;)
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
@ loverboy , ''TcM>>, Object ,StenmarC
ФАЛА ЗА ПОМОШТА ДЕЧКИ ... озбилно му се најде на детето ....
@ vasildb да за на ТФБ е :) ПОЛАГА ВО СРЕДА .... па рекоф ако знае некој на форумот да му поможи ...... иначе сум 3 година средно ... ама гарант нема да паднам на испит во ТФБ ... тато работи таму :) :D ;)
Мислев за задачата дека ќе падне на испитот не за тебе или на тој што му треба.:))
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.796
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно