1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за приоритет на интернет сообраќај

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Nightingale, 20 Јануари 2019.

 1. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Значи ваква е ситоацијата. Дома користам 3 макс пакет од телеком со 12мбпс линија на рутер Speedport Entry 2i (џонебаре подобри и понови се овие рутери). Е сега, проблемот е што на овај рутер се поврзани 2 десктоп компјутери, се користи за основни домашни потреби, сурфање и играње најчесто. Кога на десктоп1 се игра а на десктоп2 се сурфа, инста во игри се добива +500ms ping што вие што сте гејмери (па и што не сте) знаете дека не е игриво на се над 90-100ms, ај под то да речеме се толерира.
  Прашањево конкетно ми е, дали може да се приоритизира некако, на некој начин интернетот на тој компјутер што се користи за играње наспроти тој за сурфање.
  ИЛИ да речиме, дали е возможно да се раздели брзината на двава десктоп компјутери посебно (да речеме по 6mbps за секого) и да биде самостојна (другиот компјутер да нема врска со таа линија).

  Во склад со истово, дали е возможно со некој подобар рутер што нуди повеќе опции да се регулира брзината?
   
 2. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  257
  55
  18 Јануари 2019
  Машко
  да можеш да ја регулираш брзината на рутерот кој е врзан преку рутерот.
  За добар нет. стави си неотел 1gb/s мислам оти така беше.
   
 3. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Немам опција да ставам оптика таму каде што живеам иначе многу лесно ќе беше.
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,457
  7,438
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Влези во рутерот (незнам кој се admin/pass на новиве некој друг можда знае) и види дали има QoS опции.

  Ако има ќе наместиш по IP да прави лимит, ако нема ќе речеш во телеком да ти го стават нивниот рутер во модем / бриџ мод и ќе си купиш рутер од анхоч со QoS.
   
 5. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Ги најдов само овие опции, но не знам дали е тоа што треба.
   
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,457
  7,438
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да тоа е, само не сум работел на таков рутер тешко од сликава само да ти кажам како.

  Најверојатно под Traffic Policing треба да ги додадеш десктопите и да го лимитираш бендвитот по 4-5 мегабита по клиент. На IPTV протоколот ако можеш да му дадеш приоритет итн.
   

Сподели

Вчитување...