• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за поврзување на Mac Mini M1 на LAN

  • Ја почнал/а темата
  • #1

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
588
728
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Прашањето го пишав во темата за рутер, но посоодветно е овде.
За да не пишам одново истото, еве copy-paste од проблемот.

Дали некој има идеја шо можи да е маката? Многу ми е чудно шо еден диск функционира беспрекорно, а сите други не сакаат.
Истите сетинзи ги наместив секаде.

UPDATE:

Рутерот тераше супер, но, поради недоволно Лан порти морав да земам и Switch.
Се консултирав со повеќе знајци од полето за мрежи, меѓу кои @HardCorec и all4net.mk; сите ми дадоа солидни решенија на проблемот. Благодарност до нив!
Но, најдоброто беше од близок пријател кој работи во А1, а тоа решение е: „најди го најефтиниот гигабитен свич и уклучи ги компјутерите на него“

Во моментов 4 компјутери со гигабитни порти тераат на свичот погоре и немам никаков проблем. Пингот е одличен, засега немам мака.

ОСВЕН ЕДЕН ПРОБЛЕМ(да не отворам друга тема):

На едниот компјутер имам хард диск со проекти, а другиве 3 земаат податоци од истиот. Арно ама, Мек минито не сака да го отвори дискот кадешто се проектите.
Мек минито отвора друг диск од истиов компјутер без проблем, ама за баш тој диск шо треба да го отвора ми вика ова:

„The operation can't be completed because the original item for "G" can't be found“

Пробав сè шо најдов на гугл, ама не сака да го отвори овој диск (или било кој друг освен тој едниот шо го отвора без проблем(не знам зошто баш тој диск го отвора без проблем)).
Патем, овој диск вчера го отвораше без никаква мака. Денес нешто преповрзав и сега вака е.

Има некој идеја шо можи да е проблемот?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
1. Дали фулл рестарт на Макот помага?
2. Оди во Connect Servers (CMD+K) во Фајндерот, и до тоа едно +-че, има рисент серверс пробај се да избришеш (барем овие што не ти ги отвара), рестарт и пробај.
3. Со среќа со Мек и Виндоус нетворкинг, енд неврендинг стори. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
588
728
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
1. Дали фулл рестарт на Макот помага?
2. Оди во Connect Servers (CMD+K) во Фајндерот, и до тоа едно +-че, има рисент серверс пробај се да избришеш (барем овие што не ти ги отвара), рестарт и пробај.
3. Со среќа со Мек и Виндоус нетворкинг, енд неврендинг стори. :)
1. Не помага.
2. Кога ќе отворам и се конектирам, можам да манам Connect на сите дискови (и го вади истиот проблем од погоре) АМА, неможам да манам конект на овој диск шо го отвора...
3. Само 1 диск да отвора од мрежа, тоа е сè шо се бара од минито :D
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
1. Не помага.
2. Кога ќе отворам и се конектирам, можам да манам Connect на сите дискови (и го вади истиот проблем од погоре) АМА, неможам да манам конект на овој диск шо го отвора...
3. Само 1 диск да отвора од мрежа, тоа е сè шо се бара од минито :D
А да проверуш шеринг опшн на тој диск/шеар. У адвансд стаено e Everyone so full permission?

Sent from Телефон using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
588
728
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,293
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно