Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за повржување во мрежа

Simon4eto

Intern
9 септември 2007
2
0
Ej decki ako moze nekoj da objasni sto mi e potrebno za noviot ADSL 100GB na MT.Net da go podelam so uste 2 komsii. Znam deka tie go smetaat toa za legalno i tie ke ne povrzat vo mreza no sakam da znam pred toa sto treba da si nabavime. Dali moze samo so mrezni kartici od koj edniot ke ja stavi na sending signal a drugite 2 se konektiraat kon nego ili e malku poslozeno toa. Please lma li maski sto ke mi pomognat.
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Ej decki ako moze nekoj da objasni sto mi e potrebno za noviot ADSL 100GB na MT.Net da go podelam so uste 2 komsii. Znam deka tie go smetaat toa za legalno i tie ke ne povrzat vo mreza no sakam da znam pred toa sto treba da si nabavime.

zemi si samo switch i ustekaj gi site kabli u nego niso drugo ne ti treba.
Please lma li maski sto ke mi pomognat.

ova zvucese mnogu sponzoruski :LOL: :LOL:
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Ej decki ako moze nekoj da objasni sto mi e potrebno za noviot ADSL 100GB na MT.Net da go podelam so uste 2 komsii. Znam deka tie go smetaat toa za legalno i tie ke ne povrzat vo mreza no sakam da znam pred toa sto treba da si nabavime. Dali moze samo so mrezni kartici od koj edniot ke ja stavi na sending signal a drugite 2 se konektiraat kon nego ili e malku poslozeno toa.

Switch bi bilo poeftino, a ako sakate mozhete i da doplatite da si zemete router-che.


Please lma li maski sto ke mi pomognat.

Izvini, site sme zhenski ovde... gradime feministichki it forum i spremame revolucija.
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Девојки,девојки полека сепак муабетот беше поврзан со мрежите нели... :)
 

Simon4eto.

Intern
10 септември 2007
18
0
dobro vaka poednostavno da prasam. Im kazeme on mt.net da ni ne povrzat vo mreza od da ni priklucat edna konekcija od toj internet 100Gb na site. Sega kako najeftino ke pomineme ako se povrzeme so kabel ili bezicno. I kolku bi cinelo i dvata nacini posebno. Inaku odaleceni sme okolu 50 metri.

P.S. pisuvam od ovoj akaunt zasto ja zaboraviv sifrata na prethodniot i nemozam da ja vratam bidejki se registrirav so privremen mail.
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Вака...Ако сте одалечени 50 метри по хоризонтална линија..тогаш може да се поврзете со wireless router..и другите 2 комшии да си купат wireless картици...2х1500 ден., рутер 3000 ден(+- тука се цените), а доколку сте по вертикална линија(зграда) wireless решение отпаѓа, ќе идете на жично, свич 700 ден, и кабли(не знам колку точно идат по метро 20-25 ден/м) али се вкупно би ве коштало не повише од 3000 ден(ова решение повеќе ви го препорачувам), значи се зависи од инфраструктурата на теренот, сеа малце кабли ке ви висат и слично...а и не сум знаел дека од МТ се нафаќале да вмрежуваат??
 

Simon4eto.

Intern
10 септември 2007
18
0
znaci za bezicno ke ni treba + ruter znaci se na se 6000 ke treba. A moze li jas ako imam veke mrezna kartica sto moze da raboti kako ruter(ako toa znaci access point) a tie samo obicni mrezni da se povrzat so mene. I dali vo toj slucaj ke treba jas da bidam online za i tie da imaat internet.
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Очигледно збориш за оние УСБ уреди кои поддржуваат и AP режим, вака, со тоа не правиш ништо, има доста слаба излезна моќ, голем губиток на пакети, максимално незаштитено, и ПЦ-то на коа е уштекано треба нон стоп да е online и уклучено, за разлика од рутерите, имаат свое напојување, модемот дирекно се уклучува на рутерот, твоето ПЦ може да е исклучено :), и се разбира има добра заштита.
 

Simon4eto.

Intern
10 септември 2007
18
0
ne be zboram za wireles kartici koi mozat da primaat i da prakjaat signal. Ama moze li da znam kolku ke cini se toa za povrzuvanje so ruter za 3 luge. sigurno kaj toj sto ke bide ruterot ke nema potreba od mrezna kartica
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Во СЕТ Компјутери има АСУС рутер за 1700-1800 денари со 4 портен свич + WAN порта. Ако комшиите ти се блиску т.е. може да се поврзат со кабел пократок од 100м тогаш ова ти е одлична солуција. Од АДСЛ модемот, кабелот во рутерот, од рутерот кабли докај тебе и останатите во компјутер, мало сетирање на рутерот и ете интернет за сите. Само, ова не верувам дека ќе ти го направи некој од момците од МТ.НЕТ. Побарај некој другар...
 

Simon4eto.

Intern
10 септември 2007
18
0
Во СЕТ Компјутери има АСУС рутер за 1700-1800 денари со 4 портен свич + WAN порта. Ако комшиите ти се блиску т.е. може да се поврзат со кабел пократок од 100м тогаш ова ти е одлична солуција. Од АДСЛ модемот, кабелот во рутерот, од рутерот кабли докај тебе и останатите во компјутер, мало сетирање на рутерот и ете интернет за сите. Само, ова не верувам дека ќе ти го направи некој од момците од МТ.НЕТ. Побарај некој другар...


edno malku glupo prasanje :) dali kafelot za telefonskata linija e ist kako kabelot za povrzuvanje vo mreza bidejki imaat isti priklucoci. A i dali so toj ruter moze da se konektiraat bezicno.
 

Simon4eto.

Intern
10 септември 2007
18
0
ej fala na site za odgovorite. Se odluciv na switch i kabli ke ni visat. Me interesira samo dali moze nekako da se kontrolira koj korisnik kolku soobrakjaj napravil. I potrebna li e nekakva konfiguracija na switchot.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
ej fala na site za odgovorite. Se odluciv na switch i kabli ke ni visat. Me interesira samo dali moze nekako da se kontrolira koj korisnik kolku soobrakjaj napravil. I potrebna li e nekakva konfiguracija na switchot.

Свич 5 или 8 портен е некаде 800-900 денари. Рутерот е 1700
Мој совет. Купи си рутер како што ти кажав Аsus RX3041 - http://asus.com/products.aspx?l1=4&l2=21&l3=163&l4=0&model=574&modelmenu=1
Ќе имаш опција во мрежата да блокираш страни, портови, да не може да симиња торенти, емуле и слични опции. Инаку рутерот не е wireless. Може да рутира само преку кабел. Лесен е и едноставен за користење.
 

Simon4eto.

Intern
10 септември 2007
18
0
ne mi se mnogu potrebni opcii za blokiranje tuku sto gledam od edna slika
microsoft_ics_2.png
kako sto pokazuva switchot izleguva od kompjuterot. dali toa znaci deka treba vklucen da bide mojot kompjuter za da i tie imaat internet. ne li moze modem>switch pa vo trite kompjuteri.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Можеш да го поставиш како на сликата, но и не мораш. Можеш свишот да го ставиш одма после модемот.
 

Simon4eto.

Intern
10 септември 2007
18
0
ne li moze na ovoj nacin
share_hub.gif

Vaka veli:
Your PPPoE software talks to your ISP to allocate you an IP address for your login name and password. Many ISPs do not yet limit the number of times this can be done, allowing you to login on more than one PC, and thus get internet access on all with no extra configuration.
 

Simon4eto.

Intern
10 септември 2007
18
0
Можеш да го поставиш како на сликата, но и не мораш. Можеш свишот да го ставиш одма после модемот.

e ziv i zdrav da si mi ako moze taka. samo da ne bide vklucen mojot kompjuter za i tie da immaat net. a ke treba li nekoja posebna konfiguracija za toa bidejki nesto spomenuva nekakov softver PPPoE. Mislam moze li nekoj da dade upatstvo kako de se povrzeme so switch mislam ne koj kabel kade tuku softverski sto treba na napravime.
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
e ziv i zdrav da si mi ako moze taka. samo da ne bide vklucen mojot kompjuter za i tie da immaat net. a ke treba li nekoja posebna konfiguracija za toa bidejki nesto spomenuva nekakov softver PPPoE. Mislam moze li nekoj da dade upatstvo kako de se povrzeme so switch mislam ne koj kabel kade tuku softverski sto treba na napravime.

PPPoE ne e software nego vid na konekcija koja se konfigurira vo samiot ruter/modem sto ke ti go dadat od ADSL, taka da ne mu se zamaraj mnogu , samo ustekaj gi site kabli u switch i teraj
 

Simon4eto.

Intern
10 септември 2007
18
0
PPPoE ne e software nego vid na konekcija koja se konfigurira vo samiot ruter/modem sto ke ti go dadat od ADSL, taka da ne mu se zamaraj mnogu , samo ustekaj gi site kabli u switch i teraj

da ama ke treba li edniot da bide vklucen za da imaat drugite dvajca konekcija. i ako imate nekoe upatstvo od net kako da se povrzeme. jas ke ustekam kablite i sto posle.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ќе ти го наместат дечките од мт.нет модемот и ќе ти направат конекција. После, откако ќе се поврзете во мрежа со комшиите, ќе им направиш исто таква конекција и на нив на компјутер и готово. Поврзувањето треба да биде како на втората слика и немате гајле
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.998
Мислења
972.967
Членови
35.345
Огласи
2.934
Најнов член
bojan.donev
На врв Дно