• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за подесувања домашна мрежа

 • Ја почнал/а темата
 • #1

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,737
3,104
Моменталната ситуација е следна:
Интернет е од А1 со техниколор рутер. На тој рутер има приклучено уште еден. Вториот има одредени мрежни подесувања што треба да се однесуваат на сите уреди што се закачени на него. На двата има приклучено мрежни уреди. Двата доделуваат адреси. Сѐ функционира како што треба.

Уредите закачени на првиот и вториот рутер не се гледаат мрежно меѓу себе. Се гледаат меѓу себе само закачените на ист рутер. Но сега се јави таква потреба.

Пробав да го ставам вториот во бриџ мод, но така ги губам подесувањата.

Дали е можно и како да се оствари да се гледаат сите уреди меѓу себе, а притоа да се задржат сите подесувања на вториот рутер?
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
683
557
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Да пробаш да исклучиш DHCP на вториот рутер па адресите да ги дели само првиот рутер?
 
А и ќе треба да му дадеш статична ип адреса на вториот рутер, пример 192.168.1.2.
 

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
142
158
Стави на вториот LAN адреса фиксна некоја од IP range на првиот.
Исклучи DHCP на вториот, а намести WiFi како сакаш.
Врзи ги LAN <-> LAN двата рутери.

Вака ќе може да се гледаат уредите едни со други бидејќи ќе бидат во ист subnet и нема да има рутер измеѓу.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,737
3,104
Така правам, ги добивам сите уреди во иста мрежа, но уредите на вториот уред ги игнорираат подесувањата, а важно ми е да ги сочувам. Ги преземаат од првиот рутер.
Се работи за различни днс адреси и распоред на пристап кон интернет.

Друга работа е што од нејасни причини тогаш не можам да пристапам до интерфејсот на на вториот рутер.
 

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
142
158
Моите упатства ќе ти овозможат првиот рутер да е „главен“ во мрежата, а воедно и единствен gateway кон Интернет. Вториот рутер на овој начин ќе ја добие улогата само на WiFi Access Point, односно само ќе им помага на клиентите врзани на неговата WiFi мрежа да стигнат до првиот рутер и преку него да излезат на Интернет. Препоставувам дека затоа “уредите на вториот рутер ги игнорираат подесувањата“.

Те молам објасни подетално кои се тие мрежни подесувања што постојат кај вториот рутер кои мораш да ги зачуваш за „неговите“ клиенти.
Потоа, ако постои, ќе предложиме друго решение. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,737
3,104
Пишав и во претходната порака. Уредите закачени на вториот рутер треба да имаат друг DNS.
Треба и да се мести распоред за секој уред посебно за ограничување на пристап на интернет (исклучување).

Сѐ тоа веќе ми е подесено на вториот рутер, само што се уредите во две различни мрежи и не се гледаат.

Не е варијанта на секој уред поединачно да се подесува днс, а на некои не ни може.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,530
931
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Друга работа е што од нејасни причини тогаш не можам да пристапам до интерфејсот на на вториот рутер.
не дозволува пристап од WAN страната (ако разбрав добро која ти е конфигурацијата).
Сѐ тоа веќе ми е подесено на вториот рутер, само што се уредите во две различни мрежи и не се гледаат.
епа тоа е суштината на посебни мрежи.


со вистински dhcp сервер има опција по mac адреса (или некој друг параметар во dhcp request-от, рецимо vendor class итн.) да подесиш различни параметри во dhcp одговорот, па дури и да им доделиш ip адреси од посебен pool - иако се сите уреди во иста мрежа и да се гледаат уредите.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,737
3,104
не дозволува пристап од WAN страната (ако разбрав добро која ти е конфигурацијата).
Не, тој случај беше кога ги поврзав рутерите лан-лан и го исклучив dhcp на вториот. Не можем да му пристапам од ниедна страна преку кабел. Се пингаше, но не отвораше ништо на неговата адреса. Едвај некако се појави преку вајфај. Но, ова е небитно за ситуацијата.


епа тоа е суштината на посебни мрежи.

со вистински dhcp сервер има опција по mac адреса (или некој друг параметар во dhcp request-от, рецимо vendor class итн.) да подесиш различни параметри во dhcp одговорот, па дури и да им доделиш ip адреси од посебен pool - иако се сите уреди во иста мрежа и да се гледаат уредите.
Мене ми требаше таа можност да имам различен dns и останати подесувања за дел од уредите и тоа го добив со двете посебни мрежи и сѐ функционира одлично долго време.

Но, сега се јави потреба некои компјутери од првата и втората да се гледаат, односно да делат уреди, а притоа да си останат постоечките ограничувања. За тоа барам решение во рамките на постоечката опрема.
Значи може да се во една мрежа, може и да се во две, воопшто не битно ако го добивам тоа што ми треба (секако, доколку е можно).
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,530
931
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Значи може да се во една мрежа, може и да се во две, воопшто не битно ако го добивам тоа што ми треба (секако, доколку е можно).
Не го знам рутерот кој го имаш - би претпоставил дека нема богати опции во dhcp серверот.

Така да остануваат опциите или да смениш рутер :) или … да објасниш што точно ти значи „не се гледаат мрежно меѓу себе“, па да видиме дали има решение за тој проблем.
Ако се 2 рутери, нема да се гледаат директно на layer 2 по дефиниција. Но можеби тоа и не е потребно.
 

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
142
158
Објасни подетално што треба да се постигне со „делењето уреди“ и „да се гледаат мрежно меѓу себе“ па ќе видиме дали постојат опции и какви.
Вака решаваме равенки со многу непознати и плус на слепо.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,737
3,104
Не го знам рутерот кој го имаш - би претпоставил дека нема богати опции во dhcp серверот.
Од опции има да се вклучи и исклучи и ако е вклучен во кој пул да доделува адреси :)
… да објасниш што точно ти значи „не се гледаат мрежно меѓу себе“, па да видиме дали има решение за тој проблем.
Ако се 2 рутери, нема да се гледаат директно на layer 2 по дефиниција. Но можеби тоа и не е потребно.
Објасни подетално што треба да се постигне со „делењето уреди“ и „да се гледаат мрежно меѓу себе“ па ќе видиме дали постојат опции и какви.
Вака решаваме равенки со многу непознати и плус на слепо.
Набрзина склепав една груба и поедноставена скица. Може сликовито ќе е појасно, ако не сум добар со пишаните објаснувања.


diagram.png

Уредите закачени на вториот рутерот (десно) се тие што треба да имаат посебен DNS и временски ограничен пристап на интернет. Тие се моментално на пул адреси 192.168.10.х.

Лево е Техниколор рутерот од А1 преку кој доаѓа интернетот, тој дели адреси од пулот 192.168.1.х.
Моменталната врската меѓу рутерите е ЛАН порта на левиот кон WAN порта на десниот.

Сите уреди на исти пул се гледаат и комуницираат меѓу себе. Но, напр. десниот компјутер не го гледа левиот компјутер, воедно и принтерот закачен на него и не може да го користи. Значи треба да се овозможи десниот компјутер да го користи принтерот. Исто така левиот компјутер да го користи скенерот што е закачен на десниот.
Десниот компјутер и мобилните од десната мрежа треба да имаат пристап и до сториџот закачен на левиот компјутер. Вака како што е, на сториџот може да му пристапат само левиот компјутер и телефоните од левата страна.

Со други зборови, сега уред со напр. адреса 192.168.10.15, не гледа ниту еден уред со адреса 192.168.1.х. Значи не се појавуваат во нетворк, не се ни пингаат. Исто и обратно.


Ако го исклучам dhcp-то на десниот рутер и ги поврзам рутерите од LAN во LAN порта, ги добивам сите во левата мрежа на 192.168.1.х и сите се гледаат меѓу себе.
Но, го земаат и DNS-от од левиот рутер (кој во рутерот не ни има можност да се смени) и ги игнорираат подесувањата за ограничување на пристап кон интернет. Овие две функционалности мора да останат.

Се надевам сега е појасно и многу благодарам што се трудите да помогнете.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,530
931
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Значи не се појавуваат во нетворк, не се ни пингаат.
во таа ситуација не може да се појавуваат во windows network - тоа работи само на ист Layer2.

е сеа, чудно е што од ограничената мрежа (192.168.10.x) да не можеш да го пингаш 192.168.1.x. сигурен си дека тоа не иде?

Иначе, мој предлог е да:
- на рутер 2 да исклучиш NAT
- на рутер 1 да додадеш рута за 192.168.10.0/24 via 192.168.1.адресата-на-рутер-2
- да провериш firewall-от на рутер 2 да не има некое филтрирање на lan-wan за други 192.168 адреси (тоа можеби го попрачува ping-от од горе). најдобро да дозволиш сѐ
- на рутер 1 да подесиш и за 192.168.10.0/24 да им прави NAT - ако има таква опција

со оваа конфигурација ќе имаш целосен layer 3, ip to ip connectivity меѓу двете мрежи.

но во windows network нема да се појавуваат автоматски - можда можеше да ги додадеш како фиксни
 

Feelyo

Gaining Experience
2 април 2017
78
65
Проблемот најверојатно ти е во subnet mask-ите, 100% ти е оставено на default на 255.255.255.0, а истото те спречува да уредите гледаат било што надвор од сопствениот subnet, т.е. во случајов гледаат само адреси кои што ги имаат првите 3 октети исти (во твојот случај 192.168.10.x и 192.168.1.x).

Е сега, имаш 2 решенија:
- да мењаш subnet mask-и на уредите на нешто пошироко, како за пример 255.255.0.0
- да се зезаш со static routes и gateway, ко што ти пиша @gdamjan па самите рутери да знаат како да forward-ираат сообраќај измеѓу мрежите
 
Последна промена:

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,530
931
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
- да мењаш subnet mask-и на уредите на нешто пошироко, како за пример 255.255.0.0
тоа нема да помогне и најверојатно ќе го расипе умрежувањето. не можеш да ја зголемиш маската кога има рутер меѓу двете мрежи.
 

Feelyo

Gaining Experience
2 април 2017
78
65
тоа нема да помогне и најверојатно ќе го расипе умрежувањето. не можеш да ја зголемиш маската кога има рутер меѓу двете мрежи.
да го расипе умрежувањето нема никако, единствено има влијание на broadcast пакети, што во мала мрежа како оваа нема ни да се примети. Јас уште мислам дека со subnet маски ќе му се реши проблемот, освен ако некој не сака да ми објасни зошто не би функционирало
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,056
12,469
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
да го расипе умрежувањето нема никако, единствено има влијание на broadcast пакети, што во мала мрежа како оваа нема ни да се примети. Јас уште мислам дека со subnet маски ќе му се реши проблемот, освен ако некој не сака да ми објасни зошто не би функционирало
Не се решава рутирање со поголема маска, ако е така стави маска 0.0 0.0 и цел свет ти е достапе ни рутер ти треба ни бутур. Мора да се додадат статички рути да знае рутерот што со тие пакети.
 

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
142
158
во таа ситуација не може да се појавуваат во windows network - тоа работи само на ист Layer2.

е сеа, чудно е што од ограничената мрежа (192.168.10.x) да не можеш да го пингаш 192.168.1.x. сигурен си дека тоа не иде?

Иначе, мој предлог е да:
- на рутер 2 да исклучиш NAT
- на рутер 1 да додадеш рута за 192.168.10.0/24 via 192.168.1.адресата-на-рутер-2
- да провериш firewall-от на рутер 2 да не има некое филтрирање на lan-wan за други 192.168 адреси (тоа можеби го попрачува ping-от од горе). најдобро да дозволиш сѐ
- на рутер 1 да подесиш и за 192.168.10.0/24 да им прави NAT - ако има таква опција

со оваа конфигурација ќе имаш целосен layer 3, ip to ip connectivity меѓу двете мрежи.

но во windows network нема да се појавуваат автоматски - можда можеше да ги додадеш како фиксни
Упатствово од @gdamjan е тамам.
Ако можеш да го направиш ова, ќе ги обезбедиш сите барања што ги имаш наведено.
 

Feelyo

Gaining Experience
2 април 2017
78
65
Не се решава рутирање со поголема маска, ако е така стави маска 0.0 0.0 и цел свет ти е достапе ни рутер ти треба ни бутур. Мора да се додадат статички рути да знае рутерот што со тие пакети.
океј, ајде да речеме дека 255.255.0.0 е преширока маска (што не е), што ако стави 255.255.254.0 и ги стави subnet-ите 192.168.0.x и 192.168.1.x, дали тогаш сеуште ќе беше истиов проблем?

Рутерот има улога за да носи низ рути, офкорс, од таму му доаѓа и името, но не значи дека мораш мали мрежи со 2 рутери да ги изолираш на тој начин воопшто, а и искрено нема ни потреба од тоа.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,056
12,469
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
океј, ајде да речеме дека 255.255.0.0 е преширока маска (што не е), што ако стави 255.255.254.0 и ги стави subnet-ите 192.168.0.x и 192.168.1.x, дали тогаш сеуште ќе беше истиов проблем?
Да.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,737
3,104
во таа ситуација не може да се појавуваат во windows network - тоа работи само на ист Layer2.

е сеа, чудно е што од ограничената мрежа (192.168.10.x) да не можеш да го пингаш 192.168.1.x. сигурен си дека тоа не иде?
Од втората мрежа (десно) можам да го пингам само вториот рутер кој се гледа на адреса 192.168.10.1. А самиот тој во првата мрежа има адреса 192.168.1.2.

Иначе, мој предлог е да:
- на рутер 2 да исклучиш NAT
- на рутер 1 да додадеш рута за 192.168.10.0/24 via 192.168.1.адресата-на-рутер-2
- да провериш firewall-от на рутер 2 да не има некое филтрирање на lan-wan за други 192.168 адреси (тоа можеби го попрачува ping-от од горе). најдобро да дозволиш сѐ
- на рутер 1 да подесиш и за 192.168.10.0/24 да им прави NAT - ако има таква опција
Ова ми изгледа на вистинското решение.
Проблемот е сега што рутеров нема опција (или барем не можам да ја препознаам) за да го подесам NAT-от.

Каде или под кое име би се наоѓала оваа опција?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,056
12,469
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
NAT се гаси со тоа што ќе го ставиш во бриџ, така да неможеш да го направиш тоа. Tehnicolor-от од А1 не верувам дека има нешто многу за подесување а уште помалку па да има опција да внесуваш рути. Втроиот рутер мислам дека кажа каков е, ама ако е некој лоу левел, не верувам дека ни тој има многу опции. Како и да е, за ова да работи или треба на двата рутери да имаш можност за подесување статички рути, или да имаш само еден рутер и на него да подесиш две посебни мрежи/сабнети со различни DHCP пулови и подесувања. Вака од око, би рекол дека неможеш да го решиш ова без инвестиција во соодветна опрема.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,422
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно