Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за phpBB3

Статус
Затворена за нови мислења.

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
Сакам да инсталирам phpBB3 форум, али ми јавува некакви проблеми, прво ми бараше да креирам дата база, го сторив тоа...
Your current databases:

* DB_Name: fh_924469_reklami

MySQL Host Name sql2.1sthost.org
MySQL User Name fh_924469
MySQL Password

(Same as your FTP & VistaPanel password)
MySQL DB Name) - тука ми е пас. -

(See above: You need to make a database) - имам дата база креирано , DB_name -

е сега е проблемот кога одам да го инсталирам форумот, пишувам се што е потребно... само портот го пишувам на жими мајка, не гледам таму никаде кај што пишува кој е порт-от...
637c1ls.jpg


и кога кликнува Proceed to next step ми јавува ерор:
Could not connect to the database, see error message below.
Can't connect to MySQL server on 'sql2.1sthost.org' (111)

wtf? :zbunet3: :zbunet3:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Сигурен ли си дека ти се точни информациите што ги внесуваш?

Пробај localhost наместо sql2.1sthost.org

Ако не функционира така, верификувај дали database type ти е навистина MySQL with MySQLi Extension
 

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
Сигурен ли си дека ти се точни информациите што ги внесуваш?

Пробај localhost наместо sql2.1sthost.org

Ако не функционира така, верификувај дали database type ти е навистина MySQL with MySQLi Extension

не е localhost, dql.1sthost.org е , datebase type ја изменив само mySQL .. али сега ми јавува друг серор :chudenje:
Could not connect to the database, see error message below.
Lost connection to MySQL server at 'reading initial communication packet', system error: 111


едит: ихаа биде работа, не било ни mySQL ни mySQL with mySQLi Extension, ова третото било mySQLi :bravo: :bravo:

едит2: ццц сите ги завршив таман, на крајот стискам логин .

General Error
SQL ERROR [ sqlite ]

SQL logic error or missing database [1]

An sql error occurred while fetching this page. Please contact an administrator if this problem persists.

едит по незнам кој пат :) : требало install.php да го избришам :))
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Инсталирај си phpbb 2 има повеке додатици за тој форум или пробај на друг хостинг
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.217
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно