Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за отварање порти за PlayStation Portable и PS Remote

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.469
3.412
Скопје
www.gorast.com
Здраво,
веке 10 дена се мучиме да најдеме каде е проблемот што многу во Македонија (а и во светот) имаат проблем да се поврзат од надворешна мрежа на PlayStation 5 конзолата.

Треба да се отворат портите 987, 9295, 9296, 9297, 9303, 9304 и 8572.

Моментално мрежната инфраструктура е Телеком рутер во Bridge mode -> Mikrotik -> Switch -> PS5 конзолата.
За тест пробувам да ги отворам портите према моето пц за портот 987 и вакви ми се подесувањата:
1714776340716.png 1714776354148.png 1714776371937.png

Ова ми е целата конфигурација на Микротикот:
1714776442384.png

Во Windows Firewall ги додадов и TCP и UDP.
1714776484079.png

Кога проверувам дали е отворена портата на Проверка порта и Open Port Check Tool - Test Port Forwarding on Your Router и секогаш ми враќа дека е затворена.

Каде грешам?
Фала!
 

Sapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1.181
786
А дали истите порти ти се отворени на Телеком рутерот?
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.378
7.577
mikrotikmacedonia.online
@skullmonkey ај вака.

Во првиот прозорец кој ке го видиш после IP>Firewall>NAT Во In Interface стави го интерфејсот кој што ти е WAN порта (најчесто Ether1) ИЛИ во In Interface List стави "WAN" како група од интерфејс. Во Advanced менито не чепкај ништо, пошо гледам дека си чепкал погоре. Потоа директ оди во Action табот и стави Dst Nat подолу фиксната ИП адреса на уредот, како на сликите подолу. Повтори ја постапката за секој поединечен порт. Истотака ке мора да отвориш истите порти и во главниот рутер што го имаш од оператор!

1714776340716.png

1714776371937-1.png
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.469
3.412
Скопје
www.gorast.com
@skullmonkey ај вака.

Во првиот прозорец кој ке го видиш после IP>Firewall>NAT Во In Interface стави го интерфејсот кој што ти е WAN порта (најчесто Ether1) ИЛИ во In Interface List стави "WAN" како група од интерфејс. Во Advanced менито не чепкај ништо, пошо гледам дека си чепкал погоре. Потоа директ оди во Action табот и стави Dst Nat подолу фиксната ИП адреса на уредот, како на сликите подолу. Повтори ја постапката за секој поединечен порт. Истотака ке мора да отвориш истите порти и во главниот рутер што го имаш од оператор!
1714812713711.png 1714812730058.png
Advanced e default, односно се е празно зега.

Од тоа што разбирам, кога рутерот од Телеком е ставен во Бриџ мод, тој е практично модем кој само дава интернет и не прави заштита, порт форвардинг итн... Така? Еве како е наместено.
1714812820707.png

И вака сетирано повторно дава дека портите се затворени.

Фала.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.481
5.727
Бидејќи се сомневаш на Микротикот, можеш ли да го исфрлиш од комбинацијата? Може во конзолата некако директно да го штекнеш Етернет кабелот место во Микротикот? Ако не добие конфигурација преку DHCP стави ја истата што ја имаш сега за WAN портот на Микротикот.
И пробај вака. Ако има интернет а пак не работи PS Remote тогаш портите се затворени во Телеком...
Каков Switch си пишал? Можеш прво него да го исфрлиш за проба?
 
Последна промена:

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.378
7.577
mikrotikmacedonia.online
Погледнете го атачментот 137174 Погледнете го атачментот 137175
Advanced e default, односно се е празно зега.

Од тоа што разбирам, кога рутерот од Телеком е ставен во Бриџ мод, тој е практично модем кој само дава интернет и не прави заштита, порт форвардинг итн... Така? Еве како е наместено.
Погледнете го атачментот 137176

И вака сетирано повторно дава дека портите се затворени.

Фала.
Таа ип адреса 192.168.178.73 дали ти е сетирана како Статик ИП во Микротикот? Дај види во IP> DHCP Server > Leases дали сонито ти ја има таа ИП адреса? Да не ти е динамичка, па цело време да си зема нова ИП а ти сетираш за фиксна. Исто пробај во Src Adress во првата слика стави ја истата таа ИП адреса и пробај дали е отворена истата порта.Исто пробај и во Dst Adress стави 0.0.0.0/0
 
Последна промена:

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.469
3.412
Скопје
www.gorast.com
Бидејќи се сомневаш на Микротикот, можеш ли да го исфрлиш од комбинацијата? Може во конзолата некако директно да го штекнеш Етернет кабелот место во Микротикот? Ако не добие конфигурација преку DHCP стави ја истата што ја имаш сега за WAN портот на Микротикот.
И пробај вака. Ако има интернет а пак не работи PS Remote тогаш портите се затворени во Телеком...
Каков Switch си пишал? Можеш прво него да го исфрлиш за проба?
Пробани се сите можни комбинации претходно. Директ у телеком рутер, преку свич, на вифи, не поминува влез од надвор никако. Односно ја пали конзолата, значи нешто доаѓа, ама заглавува на бирање профили. Една од портите е за wake up.
Таа ип адреса 192.168.178.73 дали ти е сетирана како Статик ИП во Микротикот? Дај види во IP> DHCP Server > Leases дали сонито ти ја има таа ИП адреса? Да не ти е динамичка, па цело време да си зема нова ИП а ти сетираш за фиксна. Исто пробај во Src Adress во првата слика стави ја истата таа ИП адреса и пробај дали е отворена истата порта.Исто пробај и во Dst Adress стави 0.0.0.0/0
192.178.178.3 ми е пц-то мое. Да успеам да ја отворам према мене портата успешно па после ќе префрлам на конзолата која секако има статична адреса.

Ако мислиш вака, тогаш пак не работи.

1714821685526.png

Чисто за тест, може да ми кажете некој порт кој регуларно е затворен А НЕ Е БЛОКИРАН ОД ТЕЛЕКОМ, да го отворам на овиој начин да видам дали воопшто работи ова.

Фала ви.
 

stevo1337

Gaining Experience
17 септември 2012
304
257
Битола
stevo1337's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X + Arctic Liquid Freezer III 280
Motherboard
ASUS TUF B450-PLUS GAMING
Storage
Samsung 970 EVO Plus 500GB, Samsung 860 EVO 500GB X2
PSU
NZXT C650
RAM
G.SKILL Trident Z RGB DDR4-3200 32GB
Video card
ASUS ROG STRIX RX5700XT O8G GAMING
Case
NZXT H7 Flow
Mouse
Logitech G Pro X Superlight
Keyboard
Keychron K2
Audio
HyperX Cloud Flight
Monitor
ASUS TUF VG27AQL1A
Пробани се сите можни комбинации претходно. Директ у телеком рутер, преку свич, на вифи, не поминува влез од надвор никако. Односно ја пали конзолата, значи нешто доаѓа, ама заглавува на бирање профили. Една од портите е за wake up.

192.178.178.3 ми е пц-то мое. Да успеам да ја отворам према мене портата успешно па после ќе префрлам на конзолата која секако има статична адреса.

Ако мислиш вака, тогаш пак не работи.

Погледнете го атачментот 137185

Чисто за тест, може да ми кажете некој порт кој регуларно е затворен А НЕ Е БЛОКИРАН ОД ТЕЛЕКОМ, да го отворам на овиој начин да видам дали воопшто работи ова.

Фала ви.
Ако портата на ПЦ-то ти е отворена, ама немаш сервис шо работи на таја порта голем дел од алатките ќе ти ја регистрират ко затворена. За секој случај земи некој обичен сервис крени на тој порт за да си сигурен.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.469
3.412
Скопје
www.gorast.com
Ако портата на ПЦ-то ти е отворена, ама немаш сервис шо работи на таја порта голем дел од алатките ќе ти ја регистрират ко затворена. За секој случај земи некој обичен сервис крени на тој порт за да си сигурен.
Хм... тоа не го знаев. Како е најлесно да истестирам?
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.073
4.606
Пробани се сите можни комбинации претходно. Директ у телеком рутер, преку свич, на вифи, не поминува влез од надвор никако. Односно ја пали конзолата, значи нешто доаѓа, ама заглавува на бирање профили. Една од портите е за wake up.

192.178.178.3 ми е пц-то мое. Да успеам да ја отворам према мене портата успешно па после ќе префрлам на конзолата која секако има статична адреса.

Ако мислиш вака, тогаш пак не работи.

Погледнете го атачментот 137185

Чисто за тест, може да ми кажете некој порт кој регуларно е затворен А НЕ Е БЛОКИРАН ОД ТЕЛЕКОМ, да го отворам на овиој начин да видам дали воопшто работи ова.

Фала ви.
8080, 1723, 22, 443, 5001, 7001

Sent by ME using Tapatalk
 

stevo1337

Gaining Experience
17 септември 2012
304
257
Битола
stevo1337's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X + Arctic Liquid Freezer III 280
Motherboard
ASUS TUF B450-PLUS GAMING
Storage
Samsung 970 EVO Plus 500GB, Samsung 860 EVO 500GB X2
PSU
NZXT C650
RAM
G.SKILL Trident Z RGB DDR4-3200 32GB
Video card
ASUS ROG STRIX RX5700XT O8G GAMING
Case
NZXT H7 Flow
Mouse
Logitech G Pro X Superlight
Keyboard
Keychron K2
Audio
HyperX Cloud Flight
Monitor
ASUS TUF VG27AQL1A

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.469
3.412
Скопје
www.gorast.com

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.378
7.577
mikrotikmacedonia.online
Пробани се сите можни комбинации претходно. Директ у телеком рутер, преку свич, на вифи, не поминува влез од надвор никако. Односно ја пали конзолата, значи нешто доаѓа, ама заглавува на бирање профили. Една од портите е за wake up.

192.178.178.3 ми е пц-то мое. Да успеам да ја отворам према мене портата успешно па после ќе префрлам на конзолата која секако има статична адреса.

Ако мислиш вака, тогаш пак не работи.

Погледнете го атачментот 137185

Чисто за тест, може да ми кажете некој порт кој регуларно е затворен А НЕ Е БЛОКИРАН ОД ТЕЛЕКОМ, да го отворам на овиој начин да видам дали воопшто работи ова.

Фала ви.
Некогаш тие сајтови за проверка на порти кажува дека некоја порта е затворена, иако во реалност е отворена и има конекција. Како што ти кажаа веќе тестирај реално сценарио на конзолата
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.378
7.577
mikrotikmacedonia.online
Jas pak mislam deka imas utnato u Setingot na Mikrotik-ot. Napraj novo pravili, ova izbrisi. Sledi postapka Port forwarding - RouterOS knowledge base - MikroTik Documentation

Ili

View: https://youtube.com/shorts/LEjg54S_C0M?si=WJ7GMHZfogOSWx4o


Sent by ME using Tapatalk
Нема да работи ова за него пошо Телеком му дава динамичка ИП адреса. На видеото внесува статичка Јавна адреса!
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.469
3.412
Скопје
www.gorast.com
Дали може да го користам вградениот IP Cloud на MikroTik за пристап ПЦто наместо да барам IP преку what is my ip?

За ова зборам. И дали во Dst.Address да го ставам DNS Name?
1714825855265.png

EDIT: Не може. Dst. Address не прифаќа ништо освен бројки.
 
Последна промена:

fiksen69

Intern
20 јули 2016
16
42
Druze kreiraj mi user i pw. Daj mi access pisi mi ja local ip od sonyto, i koj porti sakas da ti gi otvoram. A cloudot mozes da go koristis da pristapuvas do nego.
 
  • Уау
Реакции: thrw

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.469
3.412
Скопје
www.gorast.com
Druze kreiraj mi user i pw. Daj mi access pisi mi ja local ip od sonyto, i koj porti sakas da ti gi otvoram. A cloudot mozes da go koristis da pristapuvas do nego.
Фала ти брат, али 10 години вака се крпам и сакам да го научам или да си одам од микротик комплет.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.212
4.195
Скопје
hackitfree.github.io
Ако портата на ПЦ-то ти е отворена, ама немаш сервис шо работи на таја порта голем дел од алатките ќе ти ја регистрират ко затворена. За секој случај земи некој обичен сервис крени на тој порт за да си сигурен.
Брао бе Стево ! Кажи им !
Он Се убаво направил ама тестот го буни ..
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.378
7.577
mikrotikmacedonia.online
Дали може да го користам вградениот IP Cloud на MikroTik за пристап ПЦто наместо да барам IP преку what is my ip?

За ова зборам. И дали во Dst.Address да го ставам DNS Name?
Погледнете го атачментот 137188

EDIT: Не може. Dst. Address не прифаќа ништо освен бројки.
Можеш!
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.469
3.412
Скопје
www.gorast.com

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.110
Мислења
974.652
Членови
35.410
Најнов член
Teodora2005
На врв Дно