• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за Oracle база

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fant0m

Intern
18 септември 2007
21
0
Ако има некој што се разбира од Oracle, ако може да ми помогне.
Правам база у Oracle XE и се иде добро, но заглавив на еден trigger.
Би требало при внесување во полето инвестиција да се собере со вредноста во буџет, но ми јавува дека не може вака да се внесе вредност во полето буџет.

PLS-00363: expression 'PROEKT.BUDZET' cannot be used as an assignment target

Ако некој имал сличен проблем или знае како да се реши ова нека помага.
Кодот на triggerot е подоле

create or replace trigger "PRIHODI_INVEST_INS"
AFTER
insert on "PRIHODI"
for each row
begin
IF INSERTING THEN
PROEKT.BUDZET:=PROEKT.BUDZET+DODADI_BUDZET;
ELSIF UPDATING THEN
PROEKT.BUDZET:=PROEKT.BUDZET+NEW.DODADI_BUDZET-OLD.DODADI_BUDZET;
ELSIF DELETING THEN
PROEKT.BUDZET:=PROEKT.BUDZET-DODADI_BUDZET;
END IF;
end;
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно