• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за надградба на lenovo лаптоп

  • Ја почнал/а темата
  • #1

jovanovmk

Intern
24 ноември 2008
13
1
Дечки ако може да ми помогнете.
Имам lenovo 330-15IGM (idealpad) type 81D1
Сакам да го надградам со SSD и рам меморија (ако подржува). Ако можете да ми кажете што може да се догради за да биде побрз лаптопот. Со линк од работите (анхоч и слични продавници).

Еве слики од конфигурацијата.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,164
16,614
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ништо за конфигурацијата не пишува во документот
 

Goce gl

Gaining Experience
3 март 2019
71
73
На лаптопот можи рам да се догради до 8 гб ddr4-2400mhz има само еден слот, во моментов ако имате 4 гб можи да ја смените со модул од 8 гб.од рам меморија толку за тој модел.хард дискот механички можо да се замени со ссд капацитет ваша желба и можности.за овај модел тоа е што можите да надоградите ништо повеќе.еве и линк од истиот модел како изгледа тоа

View: https://m.youtube.com/watch?v=MFkkTQpq-uw
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,512
8,821
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ова ми го дава кога ќе го внесам серискиот : PF1FBB61


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Според ова гледам дека има 1 слот за меморија. SSD-то можеш. Отвори го потврди. Твојот е FRU 5B20R33806

1618995808486.png
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,620
990
Само оваа на 2400MHz успеав да ја најдам рам меморија
Сите се на 2666MHz
Ќе одговара ли?
Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Гледај да биде ДДР4Л, односно да работи на 1.05волти,овој на сликата работи на 1.2Волти.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,620
990
Не можам да најдам таква
Може ли да ми помогнеш

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Моја грешка ова со Л беше за ДДР3, за ддр4 не би требало да има такви ограничувања. Знам дека менував рам на еден лаптоп и не сакаше да работи со ДДР3 без Л.
 

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
345
263
Битола
Сигурно надгради го со ссд и со 8гб рам плочка ( ddr4 max 8gb 2400 ili 2666 ) Ќе осетиш сигурна разлика во работата на лаптопот.
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #11

jovanovmk

Intern
24 ноември 2008
13
1
Ок фала ви на сите. За рамот сега знам дека може да биде на 2666MHz. А за хард дискот не знам и затоа ќе го отворам лапопот и ќе го сликнам. Па да ми кажете кој да го купам.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,777
Мислења
850,340
Членови
29,472
Најнов член
Горјан Стојчев
На врв Дно