1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за мysql и php(сортирање)

Дискусија во форумот 'Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S' започната од pedro:), 15 Февруари 2015.

 1. pedro:)

  pedro:)
  Intern

  27
  2
  30 Јуни 2013
  Ако може некој да ми помогне....Сакам да ми се прикажат сликите од базата на податоци на целата страница а не само во еден ред...дали може некој да ми помогне со кодот, како да ги прикажам како да ги повикам со PHP... сакам да ми се прикажани каде што се црвените квадрат, а не само во еден ред, и колку и да имам во базата ми дава само во еден ред...користам код:
  da.png da.png <?php
  include 'conn.php';
  $query="SELECT pro_id,product_name,image FROM magacin ORDER BY pro_id";
  [email protected]_query($query)
  or die(mysql_error());
  echo"<table id='results'>";
  while ($row=mysql_fetch_array($result))
  {
  echo "<tr>
  <td><img src='inventory_images/".$row['image']."' height='150px' width='190px'></td>
  <td align='right'><a href='detalis.php?id=".$row['pro_id']."'>".$row['product_name']."</a></td></tr>";
  echo "</tr>";
  }
  echo "</table>";
  ?>-----------како да го средам кодот? ако може помош
  da.png
   
 2. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,514
  14 Мај 2008
  Машко
  Тргни ги table таговите и аранжирај ги сликите на друг начин. Ако сакаш да се сељачиш поиграј си со CSS-от на табелата. Толку од советот за без платно.
   
 3. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  215
  172
  29 Март 2012
  Без табели и CSS Float и завршеа работа.
   
 4. pepo123

  pepo123
  Gaining Experience

  167
  258
  8 Април 2008
  Код:
  ccount = 3;
  tempy=0;
  
  while(i<bsliki)
  {
    if(tempy == 0)
  {
     echo"<tr>"
  tempy++;
  }
  
    while(tempy < ccount)
  {
    echo"<td>slika[bsliki]</td>"
  bsliki++;
  }
  
    if(tempy == ccount)
  {
    echo" </tr>"
    tempy=0;
  }
  }
  Никој нема да ти даде готов код. Eве ти е еден мелез/хаос од код. Преведи си го во пхп. Прво нешто е што ми текна сабајлечки пред кафето (па може и врска нема), кога веќе мораш со табели, иако има и попаметни начини.

  Инаку научи си ги хтмл таговите, на тоа ми мириса работата од горе кодот што го гледам.

  И друг пат ставај си го кодот во code таг..

  ccount е број на колони на галеријата..
   
  Последна промена: 16 Февруари 2015
 5. burce

  burce
  Intern

  268
  38
  1 Април 2009
  tr е ред, td се колони. Ти имаш само две колони (td) во секој ред (tr), затоа се ти е во една колона (всушност две, слика и опис). Значи ти требаат повеќе колони.
   

Сподели

Вчитување...