• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,054
2,595
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro

Со апдејти може малце да касни друго треба да е ок, Амерички модел.
Може и воопшто да не му доаѓаат апдејти,па ќе треба со один да се заебава.
Јас го јадам тој стап :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,794
29,779
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Може и воопшто да не му доаѓаат апдејти,па ќе треба со один да се заебава.
Јас го јадам тој стап :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk

Один е easy mode, 1 се прави и откако ќе смени 1 после ќе си добива апдејти од тој реон.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,093
824
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Во план сум да земам мобилен. Но подолго време имам мала дилема во одлуката кој телефон да го змемам. Се мислам помеѓу А52ѕ (нов кој е 22к ден.) и Ѕ21 Exy. (половен 4 месеци користен кој е 31к ден.). Дилемата е следна, бидејки телефонот најчесто ќе го употребувам за работа(вибер , 3D CAD и сл) и сликање (значи и да има солидна камера). Дали вреди да се датат 150е плус за Ѕ21 Exy. или не. И друга опција ако има некој подобар телефон измеѓу тој ценовен ранг да предложите нешто?.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,794
29,779
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Во план сум да земам мобилен. Но подолго време имам мала дилема во одлуката кој телефон да го змемам. Се мислам помеѓу А52ѕ (нов кој е 22к ден.) и Ѕ21 Exy. (половен 4 месеци користен кој е 31к ден.). Дилемата е следна, бидејки телефонот најчесто ќе го употребувам за работа(вибер , 3D CAD и сл) и сликање (значи и да има солидна камера). Дали вреди да се датат 150е плус за Ѕ21 Exy. или не. И друга опција ако има некој подобар телефон измеѓу тој ценовен ранг да предложите нешто?.

Двата се супер. Би рекол ако користиш долго може да вреди, ако не зимај A52s
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,556
730
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Цена: 15 до 20к мора нов.
Приоритети од најбитен:
- Мазен софтвер со минимум багови
- камера
- Звук
- брзина
- екран
- батерија

Се мислам помеѓу:
A52s, poco x3p, RN10p+, Poco F3, моторола.

По мене A52s > rn10p+ > poco f3 > x3p > мото.

Мислење?


Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
Земен А52s од анхоч треба да стигне за некој ден ке ставиме слика.

Дали некој знае кој е најдобар сервис за Xiaomi во мк?


Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,093
824
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
До сега сум носел во HI Store и сум прилично задоволен!
 

Иванчо

On your way to fame
22 мај 2013
403
584
Resen, Resen, Macedonia
Имам буџет до 40 к. Морам да користам гмаил, така да највероајтно отпаѓа Huawei.

Што телефон да си земам за тие пари? Важно ми е да има поокеј батерија, бидејќи често правам муабет поради работа...
Имаш и gmail, dokolku ti e samo za mejlot :)
 

Атачменти

  • Screenshot_20211022_140455_com.huawei.email.jpg
    Screenshot_20211022_140455_com.huawei.email.jpg
    158 KB · Прегледи: 67

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,556
730
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,093
824
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,355
10,292
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Дајте препорака нешто со 5" по старо (16:9) кои се дијагоналите по ново (18:9+).

Да биде барем со Snapdragon 7xx и да има 2 сим слота, 6гб рам, 64+гб сториџ. Пожелно IR бластер, ама не морално. Нешто компактно ми треба
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,427
3,162
Ресен
Дајте препорака нешто со 5" по старо (16:9) кои се дијагоналите по ново (18:9+).

Да биде барем со Snapdragon 7xx и да има 2 сим слота, 6гб рам, 64+гб сториџ. Пожелно IR бластер, ама не морално. Нешто компактно ми треба
Според GSMarena, најмалиот телефон е 5.8 инчи со овие спецификации.
 

Ticklah

Gaining Experience
14 ноември 2014
157
74
Имам SE2020 го земав лани октомври од Телеком за 24к, 64гб верзија, црн. Сеуште е под гаранција, одлично сочуван без гребнатинка и под заштитни маски е цело време. Според вас која би му била цената доколку се решам да го продавам?
Во поглед на перформанси и слично сум презадоволен од телефонот ама проблемот е само во батеријата, едноставно ме живцира да го полнам секој ден, претходно имав Mate 20 Lite Huawei и го полнев на два, три дена и никако неможам да го навикнам телефонов ради малата батерија.
Исто така, препораки за друг телефон во кој главен фокус ќе биде батерија и камера, значи не гејмам на телефон и слично, се користи стрикно за комуникација, редит.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
205
109
Macedonia Pehchevo
www.balkan77.com
Имам SE2020 го земав лани октомври од Телеком за 24к, 64гб верзија, црн. Сеуште е под гаранција, одлично сочуван без гребнатинка и под заштитни маски е цело време. Според вас која би му била цената доколку се решам да го продавам?
Во поглед на перформанси и слично сум презадоволен од телефонот ама проблемот е само во батеријата, едноставно ме живцира да го полнам секој ден, претходно имав Mate 20 Lite Huawei и го полнев на два, три дена и никако неможам да го навикнам телефонов ради малата батерија.
Исто така, препораки за друг телефон во кој главен фокус ќе биде батерија и камера, значи не гејмам на телефон и слично, се користи стрикно за комуникација, редит.
Па нели новите ајфони имаат добра батерија,инаку и јас сум по ајфони,брз несецка и поедноставно од андроид.
(само камерата да ја подобрат слично како самсунг с10 или с20 би било супер).
Дајте некој совет да земам некој тел. солиден,тенок за џеб,овој што го имав а40 го продадов, камерата беше заникаде,
Буџет од 8-16к.
Благодарам однапред.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,794
29,779
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Па нели новите ајфони имаат добра батерија,инаку и јас сум по ајфони,брз несецка и поедноставно од андроид.
(само камерата да ја подобрат слично како самсунг с10 или с20 би било супер).
Дајте некој совет да земам некој тел. солиден,тенок за џеб,овој што го имав а40 го продадов, камерата беше заникаде,
Буџет од 8-16к.
Благодарам однапред.

Нема за таа цена, многу си измеѓу. Евентуално Poco некој ама може да имаш проблеми со софтверот, додај 100 евра и многу полесно е.
 

Ticklah

Gaining Experience
14 ноември 2014
157
74
Па нели новите ајфони имаат добра батерија,инаку и јас сум по ајфони,брз несецка и поедноставно од андроид.
(само камерата да ја подобрат слично како самсунг с10 или с20 би било супер).
Дајте некој совет да земам некој тел. солиден,тенок за џеб,овој што го имав а40 го продадов, камерата беше заникаде,
Буџет од 8-16к.
Благодарам однапред.
Па до дизајнот е проблем, телефонов е баш таков каков што го опишуваш, мал, тенок, лесен. На оваа кутија, толку е макс батерија што можат да стават највероватно. Обичните ајфоните, големи што се, имаат поголеми батерии и нормално тераат повеќе.
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
255
235
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Сетирал некој bluetooth fm transmitter за телефон во кола? Сите постапки возможни во упатството ги пробав и не успевам да се поврзам.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
381
404
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Сетирал некој bluetooth fm transmitter за телефон во кола? Сите постапки возможни во упатството ги пробав и не успевам да се поврзам.

На кој дел заглавуваш?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
255
235
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
На кој дел заглавуваш?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не знам што треба да правам стварно. Го ставам во тоа за упаљач, држам/стискам на копчињата и не се вклучува/не дава сигнал дека е вклучено. Пробувам да скенирам со блутут од телефон, ама не го наоѓа. Функционално е тоа за упаљач, не е до тоа.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
381
404
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Не знам што треба да правам стварно. Го ставам во тоа за упаљач, држам/стискам на копчињата и не се вклучува/не дава сигнал дека е вклучено. Пробувам да скенирам со блутут од телефон, ама не го наоѓа. Функционално е тоа за упаљач, не е до тоа.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Прво треба да ја подесиш истата фрекфенција на трансмитерот и на радиото. Мора да има некои мод кај што ќе можеш да го поврџиш телефонот со уредот…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,928
3,312
Не знам што треба да правам стварно. Го ставам во тоа за упаљач, држам/стискам на копчињата и не се вклучува/не дава сигнал дека е вклучено. Пробувам да скенирам со блутут од телефон, ама не го наоѓа. Функционално е тоа за упаљач, не е до тоа.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
Можно е тоа уредчето да не налегнува убаво во тоа упаљачот и соодветно воопшто и да не се пали.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,146
1,604
Неготино
Можно е тоа уредчето да не налегнува убаво во тоа упаљачот и соодветно воопшто и да не се пали.

Sent from Телефон using Tapatalk
This. Јас мака мачам со еден полнач за телефон, треба до милиметар точно да го наместам да работи. Со друго нема проблем.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,481
1,927
Имам буџет до 40 к. Морам да користам гмаил, така да највероајтно отпаѓа Huawei.

Што телефон да си земам за тие пари? Важно ми е да има поокеј батерија, бидејќи често правам муабет поради работа...

S21 или S21+. С20 никако.

Погледни и 11Т Про.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,794
29,779
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,115
Мислења
878,078
Членови
30,727
Најнов член
splanker13
На врв Дно