• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
dipetar, не знам друже, со односот кој го имаш, некако ми личи дека на кој сервис и да отидеш, нема да имаш позитивно искуство.
Ке ги изнервираш со прашања и негативен пристап со недоверба уште од почеток, па најверојатно ке фали некој дел на телефонот, може и камера да ти сменат то некоја чкарт.
Ако не можеш сам да го направиш, батали сервис, не е за тебе :)

п.с. во моментот имам телефон во Алфа мобил, го вратив на доработка
За нив гледав позитивни ривјуа. Што кикснаа?
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
509
646
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
За нив гледав позитивни ривјуа. Што кикснаа?
Алфа се супер, телефонот е за никаде. HTC 10, пред некоја година менував матична, само Бошко се нафати да го среди.
После 2 години користење, морав да сменам батерија, и кога го склопија конекторот на предната камера факаше чат пат. Па сега е на доработка.
iPhone 7 plus средував лани, батерија замена и промена на стакло. Супер заврши рабопта.
Еден Samsung менував екран, супер си беше.
И Huawei P Smart рамка менував.

Мобеликс сервис, само еднаш, на Samsung S4 купен од кај нив, под гаранција, конекторот на сим картичка менуваа. Работеше после уште 2 години телефонот пред да го продадам.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
Алфа се супер, телефонот е за никаде. HTC 10, пред некоја година менував матична, само Бошко се нафати да го среди.
После 2 години користење, морав да сменам батерија, и кога го склопија конекторот на предната камера факаше чат пат. Па сега е на доработка.
iPhone 7 plus средував лани, батерија замена и промена на стакло. Супер заврши рабопта.
Еден Samsung менував екран, супер си беше.
И Huawei P Smart рамка менував.

Мобеликс сервис, само еднаш, на Samsung S4 купен од кај нив, под гаранција, конекторот на сим картичка менуваа. Работеше после уште 2 години телефонот пред да го продадам.
Јас ќе менувам стакло напред и мора цел телефон да се отвори. Штом мора, викам нека се смени и батерија.
Се мислам Алфа да одам или Мобеликс (поевтино)
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
509
646
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Јас ќе менувам стакло напред и мора цел телефон да се отвори. Штом мора, викам нека се смени и батерија.
Се мислам Алфа да одам или Мобеликс (поевтино)
Јас менував стакло на iPhone 7 plus кај Алфа.
После замената на стаклото не се ни познаваше промена од предходно.
Одам во Алфа затоа што пред некоја година смао они се нафатија да ми сменат матична на HTC 10, никој друг во Мк.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
Јас менував стакло на iPhone 7 plus кај Алфа.
После замената на стаклото не се ни познаваше промена од предходно.
Одам во Алфа затоа што пред некоја година смао они се нафатија да ми сменат матична на HTC 10, никој друг во Мк.
Додуша, многу се скапи.
Секаде ми рекоа 5к за менување стакло, таму ми рекоа 7700 денари.
 

Juve_fanatic

Gaining Experience
4 март 2018
155
121
Здраво другари, ве молам за помош. Никогаш не сум користел Ајфон, нити телефон од странство донесен, па дали некој од вас знае дали може Ајфон 12 Про Макс заклучен на Водафон Европа да се донеси кај нас и да се декодира да може да работина Македонски мрежи, конкретно на Тмобиле?

Фала ви однапред.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
617
604
Струга
Дечки, имам Redmi Note 8T кои се користи строго само за Viber, и баш пред неколку дена се појави проблем каде што на другава страна од разговоров се слуша ехо преку video call (односно соговорникот од другата страна си се слуша повеќе пати). Пробав со апдејт на MIUI 12, преинсталирав и Viber но проблемот остана. Пробано е со останти телефони од Mi, Samsung, и таков проблем нема, значи не е софтверски до Viber, него е специфично на Redmi Note 8T. Немам пробано со reset, но не верувам дека ќе се среди од тоа а и има премногу работа за која што немам време овие денови за тоа. Дали некој се соочувал со сличен дефект и како сте го средиле, доколу сте пронашле решение?
 

Lazarus

Intern
10 ноември 2009
119
44
Здраво на сите!
Имам телефон Xiaomi Redmi Note 7, и слаб GPS сигнал. Проблемот е присутен откако го имам телефонот нов, скоро година и пол. Се обидов да го средам софтверски пред извесен период со надеж дека ќе се среди, веќе не се ни сеќавам што сé пробав, ама кренав раце. Читав некаде дека проблемот е хардверски, нешто поврзано со GPS антената, требал да се протрие некој "coating" околу антената.
Прашањето ми е, може ли да ми препорачате добар сервис во Скопје или некое лице за контакт што би ми го решил проблемот?
Фала!
 

Ton4i

Intern
16 април 2020
7
1
Здраво. Имам redmi 9, android 11. Телефонот го заклучувам со шема(која е ок) меѓутоа applock има друга шема која што ја заборавив. А под applock ми е заклучена и playstore и ред други. Дали има друг начин освен factory reset, за да ја отклучам app lock?

Ви благодарам
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,026
4,327
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Препорака за телефон на кој ќе можам асално да ја играм The Witcher: Monster Slayer?

Recommended specs:

  • OS: Android 9.9 (Pie)
  • CPU: Snapdragon 665 Octa-core
  • GPU: Adreno 618
  • RAM: 4 GB
  • Free storage: 1.5 GB
Буџетот нека биде околу 9-10к.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
509
646
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Треба да земам мобилен телефон утре за секојдневна употреба.
Се мислам Samsung A52 so 8gb ram, и се мислам дали да доплатам за 5Г моделот.
Препорака нешто друго во тој ценовен ранг (околу 20к) и слични спецификации ?
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
509
646
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,300
29,304
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Треба да земам мобилен телефон утре за секојдневна употреба.
Се мислам Samsung A52 so 8gb ram, и се мислам дали да доплатам за 5Г моделот.
Препорака нешто друго во тој ценовен ранг (околу 20к) и слични спецификации ?
Тој или


 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
509
646
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Тој или


psy, колку години ке добиваат updates Xiaomi Mi телефоните ? (конкретно Xiaomi MI 11 Lite )

Samsung ако не се лажа, ке добие 3 Андроид верзии и уште една година безбедности закрпи.
Гледам Самснуг најмногу заради софтверската подршка.
Друго што ми е битно Android Auto да работи, и chrome cast.

За жал поскапеле телефоните. А52 со 8гб рам во Моделикс денес е 1500 поскап од пред месец дена.

SONY Xperia 10 III 5G прочитав дека ке добие само 1 Андроид упдате, а Pixel 4а веке остаре.
 

lggit

Intern
9 март 2021
21
3
Имам стар самсунг с8+ кој не беше користен последниве неколку месеци сега го стаив на полнач но многу бавно се пуни.
Што е поверојатна причина за бавново полнење тоа што одамна го немам користено па затоа бавно се полни или батеријата е дефектна?
Не знам дали е моментален проблем или батеријата е деградирана по што стоела празна долг период.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,865
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно