1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од alekcackko, 29 Август 2012.

 1. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  173
  60
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Видеодата.
   
 2. boban73

  boban73
  Intern

  5
  0
  7 Мај 2018
  problem so mojot samsung s9 neke da polni se pojavuva poraka vlaga vo portata Moisture detected in charging port kako moze da se resi ovoj problem
   
 3. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,015
  489
  7 Март 2014
  Машко
  Промена на порта за полнење. Веројатно ти има влезено вода (можда солена).
  Втора опција имаш секогаш односно wireless charching.
  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 4. boban73

  boban73
  Intern

  5
  0
  7 Мај 2018
  A u Skopje mobilara koe ke ja smeni portata ili nekoj da prodava wireless charger za vo kola
   
 5. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,015
  489
  7 Март 2014
  Машко
  Во било која мобилара можеш да завршиш работа.
   
 6. Arcannia

  Arcannia
  Gaining Experience

  54
  54
  13 Март 2015
  Машко
  Мислења/искуство за LG G6, особено за перформанс?
   
 7. everest

  everest
  Intern

  277
  27
  24 Март 2009
  Имам проблем со конекторот на мобилниот. Motorola Moto G Play.
  Изгледа е раширен и се случува да не се полни иако е приклучен кабелот, а уште поголем проблем е кога го поврзувам со компјутер, се губи конекцијата. Проверено е исто и со друг кабел.
  Можам ли ова сам да го средам или мора на сервис?
   
 8. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  190
  199
  9 Јули 2018
  Машко
  Мора на сервис
   
  На DrMTR и everest им се допаѓа ова.
 9. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,245
  6,363
  27 Март 2014
  500 ден. промена на конектор!
   
 10. biroto

  biroto
  Intern

  25
  23
  1 Февруари 2016
  Машко
  Мобико или Видеодата, се работи за сим картичката како на сликава, при вадење од џеб најчесто прави вака, да напоменам станува збор за А40 под гаранција од нептун купен, најтрагично е што не е паднат или чепкан од самото купување IMG_20191031_133729_512.jpg
   
 11. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,015
  489
  7 Март 2014
  Машко
  Колку често се случува ова ? Можно е да е до картицата. Извади ја и пребриши го чипот со алкохол.Пробај со друга картица ако и на таа прави тогаш на сервис.
  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 12. biroto

  biroto
  Intern

  25
  23
  1 Февруари 2016
  Машко
  Пробав другар така да на сервис ќе иде
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  890
  336
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Flagship 2017 со процесор од 2016.

  Кога излезе имаше високи оценки 4.7/5.

  Телефонот е се супер, батеријата е малце послаба за денешни стандарди.

  Камерата е супер за дење и за снимање, само не верувам дека се може да се носи со денешниве телефони за ноќна фотографија.

  За брзина во антуту има околку 160.000 - 180.000. Денешниве мид рејмџери тераат до 280.000 поени.

  Би требало да е мазен за користење ама нормално не може да биде на исто ниво со телефон од 320.000 во антуту што е дупло побрз.

  Има водоотпорност, слот за сд карта, 3.5мм џек.


  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На Arcannia му/ѝ се допаѓа ова.
 14. drifter

  drifter
  Gaining Experience

  122
  332
  21 Јануари 2009
  Машко
  Го имам веќе 2 години и неможам да се пожалам од него, одличен телефон. Стабилен и брз со одлична камера дење и ноќе. Еве некои слики сликани од рака на ауто.

  [​IMG]LG G6+ by Lg G6, on Flickr

  [​IMG]LG G6+ by Lg G6, on Flickr

  [​IMG]LG G6+ by Lg G6, on Flickr

  [​IMG]LG G6+ by Lg G6, on Flickr

  [​IMG]LG G6+ by Lg G6, on Flickr
   
  На Arcannia, Speedster, borcep и уште 6 други им се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,163
  25,481
  4 Септември 2008
  @drifter добар дел од сликиве се на трипод, или грешам?
   
 16. drifter

  drifter
  Gaining Experience

  122
  332
  21 Јануари 2009
  Машко
  Ниту една не е со трипод. Со рака се сликани со ауто мод.
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,163
  25,481
  4 Септември 2008
  Секоја чест, стабилна рака!
   
  На Arcannia и DrMTR им се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,778
  5,533
  21 Јануари 2009
  Нема врска, си заборавил ти малку да ги провериш LG само на Уауеј и Самсун и Епл се палиш.
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Arcannia

  Arcannia
  Gaining Experience

  54
  54
  13 Март 2015
  Машко
  Баш заради перформансот ми е највеќе, особено со процесорот дека е 4јадрен. Плус ако не се лажам, доста нивни претходни модели од таа серија имаа проблеми со РАМ-от.

  Но како целосен пакет има многу придобивки и како што гледам, има доста development на XDA за ромови и слично за да се направи somewhat futureproof.

  Особено со ценава од 4000мкд за нов (со обнова на договор, мнг нормално). Патем, ќе биде упгрејд од Honor 9 Lite, особено во делови каде што највеќе пати овој (камера, RAM, UFS).


  Одлични слики that might shut the deal. Користиш stock app или Gcam? Истотака, која верзија на Андроид ти стигнала последна и твој average usage на батерија (sot)? Благодарам однапред.
   
 20. drifter

  drifter
  Gaining Experience

  122
  332
  21 Јануари 2009
  Машко
  Овие што ги поставив се сликани со апликацијата од LG со цел да ги доловам перформансите на камерата без дополнителни модификации. Имам фотографии на Flickr профилот и со апликацијата на Google. Со неа преку ден се добиваат по силни бои и појак контраст. Исто така доколку се слика со неа во затворена просторија со добро вештачко осветлување имам приметено дека вади повеќе детали. За ноќна фотографија ја преферирам апликацијата од LG. Со апдејти се спори па дури сега од Септември наваму почнаа да пуштаат апдејти за андроид 9. Мојот модел, поточно H870DSU(G6+) приметив дека добива апдејт помеѓу последните од верзиите на G6.Иако се спори обично поголемите апдејти се корисни и имам осетено подобрување во камера и општо. За батерија искрено немам мерено просек во часови но мене со по активно користење ми издржува цел ден, во денови кога поретко го користам издржува и до 2 дена.
   
  На Arcannia му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  971
  667
  1 Јуни 2016
  Дечки, користам A7 2018 веќе година дена, и земав Xiaomi Mi A3 што мислам да и го дадам на мајка ми.
  Е сеа, екранот ми е малце bleh пошо е 720р, ама ме бендисува телефончето, не знам како е за гејмање, не го пробав.
  Дали сепак да и го дадам самсунгот на мајка ми instead? :D ќе го користи за фб/вајбер/месенџер.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Arcannia

  Arcannia
  Gaining Experience

  54
  54
  13 Март 2015
  Машко
  Благодарам за драгоцениот инпут.
  Ќе ги разгледам пак сите опции што ги имам, ама за цената не верувам дека ќе најдам нешто подобро.
   
 23. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,608
  3,744
  1 Септември 2011
  Машко
  Слободно давај го а7 на твојата Мајка,и земи си го А3,што толку ти пречи незнам екранот,неможеш нешто да правиш на тој екран?Иначе е топ за гејмање,играв некој 2-3 игрици од новиве што се,и се играат супер игрите,плус со Gcam камерата е перверзии,јас би идел како и да е на А3.
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,648
  6,793
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Дали некој успешно има изведено да му работи call recording на android 9, со оглед на тоа дека гугл го извадил апи-то преку кое одеа снимањата?
  Во дилема сум дали да земам нов телефон само заради оваа функционалност, меморијата не ме служи баш најдобро, па згодно ми е да си преслушам по некој разговор понекогаш кога не ми текнува нешто.
  Едит
  Без рутирање и губење на гаранција нормално.
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,075
  1,355
  5 oктомври 2007
  Машко
  Јок без рут ништо не работи. Кај некои ни со рут. Има некои што пробуваат со снимање преку спикерфон, па други со војс рекогнишн, ама све је то заникаде и несигурно и најчесто неработи.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На it_boy и Daniel86 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...