1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од alekcackko, 29 Август 2012.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,702
  26,317
  4 Септември 2008
  Mi9T, A70 e класа на MI9T.
   
 2. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  267
  249
  9 Јули 2018
  Машко
  Што е разликата помеѓу Ми 9Т про и Редми к20 про гледам во ледиком двата модели ги имаат? и дали би осетил некоја голема разлика во перфомансите помегу МИ 9Т обичен и Про верзијата,не играм игри ,моментално имам поко ф1 да не испадни downgrade
   
 3. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  778
  361
  10 Април 2011
  mi9t - подобар чипсет, нема ноч, подобри задни камери (+телефото), Corning Gorilla Glass 5, NFC

  а50/70 - селфи камера подобра
   
  На olikomerc и palacinka55 им се допаѓа ова.
 4. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  778
  361
  10 Април 2011
  од ф1 на про верзија, к20 е за кинески пазар нема бенд 20 и нема официјален глобал софтвер
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,207
  1,499
  5 oктомври 2007
  Машко
  И А50/70 имаат НФЦ, нормално ако неземеш шверцан арапски модел од мобилариве.
  Ми 9т/про немаат СД слот, ако на некој и тоа му игра улога.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 6. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,010
  3,643
  5 Декември 2009
  Машко
  Ми треба помош за поврат на податоци(слики и документ) од Redmi Note 3 Pro(SD верзија, нерутиран). Пробував со DrFone и уште едно друго, не завршив ништо работа.
  Податоците беа на системската меморија, но направив флешување на шток миуи и заборавив да ги извадам настрана.
  Има ли некое чаре за софтвер што ке заврши работа? Ако треба и ке го рутирам наново, не е проблем тоа.
  Фала, поздрав.
   
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,207
  1,499
  5 oктомври 2007
  Машко
  Нема спас. Флеш на шток прави по дефаулд вајп на дата партишн, така да ич не се мучи. #искуство

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На StalkeR и it_boy им се допаѓа ова.
 8. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,762
  3,928
  1 Септември 2011
  Машко
  Дечки проблемов е следен,сигурно приметувате две сијалици на сликата,дали е можно светлото да рефлектира дирекно во стакленцето на камерата и вака да прави,или е некој дефект?се работи за Galaxy S9,иначе си слика без проблем,и во темница и се,дури сега е забележано ова.Ако камерата е дирекно во сијалицава се појавува како дупла сијалица,а ако е малце подоле си е ок сликата,само дирекно на сијалица се појавува ова,иначе на денско светло,ништо вакво.Е сеа незнаеме дали е дефект или што е проблемот.

  20190829_214553.jpg

  Еве слика од прозор,каде што исто има светло,го нема тој проблем.

  20190829_212833.jpg
   
 9. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,010
  3,643
  5 Декември 2009
  Машко
  Претпоставував на тоа, но реков да прашам можеби има некое решение... Сепак фала.
   
 10. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  662
  2 Мај 2011
  Треба да продолжувам договор со A1 и треба да изберам телефон. Битна работа е камерата да вади просечни слики. Препорака од овие ? Имам неколку договори и цената е помала ама овие е цена со една претплата чисто за инфо.

  Huawei P30 lite - 15k
  Samsung Galaxy A70 - 19k
  Huawei Mate 20 lite - 13k
  Xiaomi Mi 9T - 17k
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,762
  3,928
  1 Септември 2011
  Машко
  Ја би идел на Xiaomi Mi 9T
   
  eX3v1l, it_boy, Krk198 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. ski

  ski
  Intern

  79
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  Кој е подобро оптимизиран за подолго траење на батерија, oreo или pie?
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,702
  26,317
  4 Септември 2008
  A70 комплетно искуство, mi9t, малце побрз, на ова се сведува, бирај меѓу тие 2, јас би A70.
   
  eX3v1l, Rac58, Скоти и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. ASUSx55c

  ASUSx55c
  Intern

  77
  16
  16 Јули 2013
  Машко
  Имам проблем со ghost touch на Mi A2 lite, да не имал некој сличен проблем?
   
 15. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Ајде малку совет:

  A40 или P30 Lite?
  Нема други опции, конкретно меѓу овие двата кои би го одбрале ако морате.
   
 16. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,252
  6,378
  27 Март 2014
  A40. Подобар се во едно пакет, освен камерата кај 30-ката.
   
 17. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,010
  3,643
  5 Декември 2009
  Машко
  Чисто информативно... Кај мене последниве недела дена, скоро секој или преку еден ден ми дава во нотификејшн бар, feature for facebook, updating...
  Не успеав да најдам нешто по интернет, па дали го има ова и кај вас и за кој к*р се апдејтува нешто секој ден? :D
   
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,060
  6,038
  21 Јануари 2009
  Redmi Note 5 ова го приметив пред недела-две ама беше само feature for chrome
  Се појави 10-ина пати и го снема.
  И мене ме нервираше.
   
 19. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,762
  3,928
  1 Септември 2011
  Машко
  Дечки Galaxy A40 или Xiaomi Mi A3?
   
 20. Seekey

  Seekey
  Intern

  22
  17
  11 Август 2016
  Машко
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,702
  26,317
  4 Септември 2008
  Samsung A70 - 6gb / 128gb - 19 960 ден, S9/S9 + на старо, или Mi8 по нарачка.
   
  На Seekey и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 22. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  778
  361
  10 Април 2011
  а3 - чипсет, камери, батериа, горила глас 5

  а40 - резолуција
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,762
  3,928
  1 Септември 2011
  Машко
  Благодарам сепак значи А3 е подобар,резолуцијата никогаш не ми играла улога во користење на телефони.
   
 24. Lacazette

  Lacazette
  Intern

  8
  0
  30 Април 2019
  Машко
  Каде е најдобро да ја сменам батеријата на С8 во Скопје? И дали ставаат оригинал или кинеска некоја?
   
 25. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,037
  503
  7 Март 2014
  Машко
  MOBICO | Услуги

  Mobico / 2200 MKD. Оргинал батерија од овластен сервисер.
   

Сподели

Вчитување...