1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од alekcackko, 29 Август 2012.

1. efto

efto
    Gaining Experience

259
    195
    19 Април 2007
    Ова е веќе друго прашање, првобитното беше:
    Има доста апликации што рекламираат ваква опција, не сум ги пробал, деталната сметка ми завршила работа.

2. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,517
    3,533
    1 Септември 2011
    Машко
    Здраво дечки,ми треба мала помош од вас.Вака се работи за Huawei Mate 10 pro,телефонот се полни со оргинал (Huawei полнач што иде со пакувањето од телефонот),полначот е Super Fast Charger,прашањето ми е,дали ке го скрати векот на батеријата,бидејќи за 1 час и 20 минути го полни до 100%.Некаде на интернет прочитав дека било подобро,да се полни со обичен полнач,за батеријата да имала подолг век на траење.Сум користел доста телефони искрено,и сите што имале фаст полнач,сум ги полнел со нивните фабрички,и никогаш не сум имал проблем,али сеа некако ме замисли ова,што прочитав баш за овој модел,па затоа реков да прашам и побарам совет од вас.Фала на секој совет однапред :)

3. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,833
    1,365
    10 Август 2010
    Машко
    Ќе го продадеш уште пред да му се скрати векот, така да уживај во бенефитите што ги има. :)

На draganamon, StalkeR, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
  4. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,517
    3,533
    1 Септември 2011
    Машко
    Абе не е прашањето дали ке го продадам,прашањето е сосема друго.Секако дека нема да се венчам со него,али барем додека го користам,сакам да го користам како што треба.

5. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,833
    1,365
    10 Август 2010
    Машко
    Те сфатив многу убаво, и си стојам зад зборовите. :)

За 1-2 години нема да му се скрати осетливо векот, а чим не планираш да се венчаш со него, користи си го мирно со Fast Charge.

На damil и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  6. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,517
    3,533
    1 Септември 2011
    Машко
    За колку реме ке се скрати,осетливо векот?А ако планирам да се венчам со него,да не го користам со Fast Charge? :)

7. Happy

Happy
    Gaining Experience

772
    250
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Скоро секоја батерија на телефон има од прилика 3 години животен век (горе доле), и не се исплати да се замараш. И да му скрати век 2 месеца исто ти се фаќа што не мислам дека е случај. Самиот телефон си има заштити за максимална сила на полнење. Екстра енергијата ке ја претвори во топлина.

Мате20про доага со 40W полнач во кутијата под дефолт и полни од 5% до 91% за 50 минути.

Единствен исклучок е note 7 Samsung.

Плус можеш да ја смениш батеријата со нова секако после 3 години. До тогаш буџет телефони ке бидат боље.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,517
    3,533
    1 Септември 2011
    Машко
    Па и мене ми беше малце нелогички,да даваат толку јак полнач,а да има некаков проблем со батерија,кратење век,прегревање,и итн,веројатно не се луди да идат нели сами против себе.Ти твојот Мате 20 про,си го полниш со оргиналниот 40W полнач?

Фала ти на одговорот :)

9. Happy

Happy
    Gaining Experience

772
    250
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
  10. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,861
    3,411
    5 Декември 2009
    Машко
    Сега ми текна дека имам еден LG G2 од пред 2,3 години што ми стои така со скршен екран... Па пробав да го вклучам и не бива нормално... Прашањето ми е дали има шанса некако да се провери дали е здрава матичната и да пробам да извадам нешто ако сум имал останато во него. Нормално, ова ако може да се изведе во домашни услови, бидејќи не планирам да давам пари по него во мобилари. :)

11. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

181
    283
    15 oктомври 2013
    Машко
    Некој да пише што земал телефон од Ледиком или Мобеликс за кој пазар се телефоните? И дали има некаква врска ако не се за европски?

На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
  12. psyside

psyside
    Rising Star

24,820
    24,935
    4 Септември 2008
    Никако не купувај ако се дубајски, за тој пазар намерно полоши ги прават.

giphy (19).gif

На cipiripi, DrMTR, Alucard и уште 2 други им се допаѓа ова.
  13. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

181
    283
    15 oктомври 2013
    Машко
    Нормален пост за македонски форум. Фала

14. psyside

psyside
    Rising Star

24,820
    24,935
    4 Септември 2008
    Нормален пост, за нормален одговор.

15. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

181
    283
    15 oктомври 2013
    Машко
    И јас будала, кај најдов да прашам..

StalkeR, olikomerc и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  16. psyside

psyside
    Rising Star

24,820
    24,935
    4 Септември 2008
    Од 2013 си на форумов, и си активен во мобилни фоурмите, дали сериозно мислиш дека фирмишите како Samsung, во место како Дубаи каде што буквално фрлаат пари на улици, ќе си го ризикува реномето и ќе прави инфериорни телефони за таму, а за земји како нас ќе имаме премиум "европски" модели?

cipiripi, DaVoRkNe и на Alucard им се допаѓа ова.
  17. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

181
    283
    15 oктомври 2013
    Машко
    Прашањето не беше само дали има разлика, него дали и некој купил и да сподели за кој пазар се. Од 2013 а имам само 177 поста, тоа доволно ти кажува колку сум активен на форумов. Прашањето беше повеќе од страна на софтвер, дали тие телефони од УАЕ би добивале покасно апдејти, нели некој член тука имаше проблем со Ноте 9 или 8 па требеше да флешува за да добие апдејт или што ти знам јас, пошто не се разбирам толку а и не би сакал да се замарам со такви работи.

DaVoRkNe, Avid и на Alucard им се допаѓа ова.
  18. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,501
    3,404
    11 Декември 2008
    Машко
    Ако можеш подобро најди од огласи нов земен од оператор, има луѓе што земале со буџет и го шиткаат одма.

Ако не најдеш оди на ризик земај од мобилара.

На Скоти и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  19. Alucard

Alucard
    Шериф

1,760
    1,524
    22 oктомври 2012
    Машко
    Што ризик, ќе си види за кој пазар се, па ако му одговара, ќе си земе, ако не, никому ништо :)

Ај да споделам линкот и тука, конкретно за Samsung Galaxy A70 - Models and versions ;)

На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Rac58

Rac58
    Gaining Experience

228
    139
    5 Јануари 2017
    Машко
    слободни активности
    Благодарам на линкот. Според објаснувањето т.е. типовите на А70 излегува дека во Телеком продаваат телефони за ЕУ пазар. Доказ е дека тој тип на телефон А70 е и мојот.

На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
  21. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

712
    793
    2 Март 2011
    Машко
    Huawei Supercharge полни на 5V и не прегрева како другите кои полнат на 9v. Supercharge треба да е најбезбедно полнење на денешницата не би ти препорачал да користиш друг послаб полнач.

22. psyside

psyside
    Rising Star

24,820
    24,935
    4 Септември 2008
    Колку watts?

23. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

712
    793
    2 Март 2011
    Машко
    Деклариран е на 2A, 4A и 4.5A при 5V, односно максимални 22.5W. Брзо полни до кај 80% потоа успорува. Ова беше првото мерење што го документирав пред една година, односно првото полнење:

10min=14%
    20min=31%
    30min=49%
    40min=63%
    50min=75%
    60min=86%
    70min=91%
    80min=96%
    90min=98%
    100min=100%

Обично е во рангот на 3000mah/h (15W) според AccuBattery, после 85% се намалува драстично.

24. marick14

marick14
    Intern

119
    38
    2 Март 2011
    Ледиком и Мобеликс продаваат телефони за Азијски пазар (Дубаи, Саудиска Арабија, Катар). Од дамна продаваат тие така. Јас сепак би земал за Европски пазар телефон.

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

181
    283
    15 oктомври 2013
    Машко
    И јас до сеа сум земал 3 телефони за европски пазар од мобилари. Плус во Мобеликс и Ледиком телефоните се отпаковани.

На marick14 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...