1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од alekcackko, 29 Август 2012.

 1. efto

  efto
  Gaining Experience

  259
  195
  19 Април 2007
  Ова е веќе друго прашање, првобитното беше:
  Има доста апликации што рекламираат ваква опција, не сум ги пробал, деталната сметка ми завршила работа.
   
 2. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,517
  3,533
  1 Септември 2011
  Машко
  Здраво дечки,ми треба мала помош од вас.Вака се работи за Huawei Mate 10 pro,телефонот се полни со оргинал (Huawei полнач што иде со пакувањето од телефонот),полначот е Super Fast Charger,прашањето ми е,дали ке го скрати векот на батеријата,бидејќи за 1 час и 20 минути го полни до 100%.Некаде на интернет прочитав дека било подобро,да се полни со обичен полнач,за батеријата да имала подолг век на траење.Сум користел доста телефони искрено,и сите што имале фаст полнач,сум ги полнел со нивните фабрички,и никогаш не сум имал проблем,али сеа некако ме замисли ова,што прочитав баш за овој модел,па затоа реков да прашам и побарам совет од вас.Фала на секој совет однапред :)
   
 3. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,833
  1,365
  10 Август 2010
  Машко
  Ќе го продадеш уште пред да му се скрати векот, така да уживај во бенефитите што ги има. :)
   
  На draganamon, StalkeR, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,517
  3,533
  1 Септември 2011
  Машко
  Абе не е прашањето дали ке го продадам,прашањето е сосема друго.Секако дека нема да се венчам со него,али барем додека го користам,сакам да го користам како што треба.
   
 5. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,833
  1,365
  10 Август 2010
  Машко
  Те сфатив многу убаво, и си стојам зад зборовите. :)

  За 1-2 години нема да му се скрати осетливо векот, а чим не планираш да се венчаш со него, користи си го мирно со Fast Charge.
   
  На damil и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 6. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,517
  3,533
  1 Септември 2011
  Машко
  За колку реме ке се скрати,осетливо векот?А ако планирам да се венчам со него,да не го користам со Fast Charge? :)
   
 7. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  772
  250
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Скоро секоја батерија на телефон има од прилика 3 години животен век (горе доле), и не се исплати да се замараш. И да му скрати век 2 месеца исто ти се фаќа што не мислам дека е случај. Самиот телефон си има заштити за максимална сила на полнење. Екстра енергијата ке ја претвори во топлина.

  Мате20про доага со 40W полнач во кутијата под дефолт и полни од 5% до 91% за 50 минути.

  Единствен исклучок е note 7 Samsung.

  Плус можеш да ја смениш батеријата со нова секако после 3 години. До тогаш буџет телефони ке бидат боље.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,517
  3,533
  1 Септември 2011
  Машко
  Па и мене ми беше малце нелогички,да даваат толку јак полнач,а да има некаков проблем со батерија,кратење век,прегревање,и итн,веројатно не се луди да идат нели сами против себе.Ти твојот Мате 20 про,си го полниш со оргиналниот 40W полнач?

  Фала ти на одговорот :)
   
 9. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  772
  250
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 10. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,861
  3,411
  5 Декември 2009
  Машко
  Сега ми текна дека имам еден LG G2 од пред 2,3 години што ми стои така со скршен екран... Па пробав да го вклучам и не бива нормално... Прашањето ми е дали има шанса некако да се провери дали е здрава матичната и да пробам да извадам нешто ако сум имал останато во него. Нормално, ова ако може да се изведе во домашни услови, бидејќи не планирам да давам пари по него во мобилари. :)
   
 11. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  181
  283
  15 oктомври 2013
  Машко
  Некој да пише што земал телефон од Ледиком или Мобеликс за кој пазар се телефоните? И дали има некаква врска ако не се за европски?
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,820
  24,935
  4 Септември 2008
  Никако не купувај ако се дубајски, за тој пазар намерно полоши ги прават.

  giphy (19).gif
   
  На cipiripi, DrMTR, Alucard и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  181
  283
  15 oктомври 2013
  Машко
  Нормален пост за македонски форум. Фала
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,820
  24,935
  4 Септември 2008
  Нормален пост, за нормален одговор.
   
 15. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  181
  283
  15 oктомври 2013
  Машко
  И јас будала, кај најдов да прашам..
   
  StalkeR, olikomerc и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,820
  24,935
  4 Септември 2008
  Од 2013 си на форумов, и си активен во мобилни фоурмите, дали сериозно мислиш дека фирмишите како Samsung, во место како Дубаи каде што буквално фрлаат пари на улици, ќе си го ризикува реномето и ќе прави инфериорни телефони за таму, а за земји како нас ќе имаме премиум "европски" модели?
   
  cipiripi, DaVoRkNe и на Alucard им се допаѓа ова.
 17. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  181
  283
  15 oктомври 2013
  Машко
  Прашањето не беше само дали има разлика, него дали и некој купил и да сподели за кој пазар се. Од 2013 а имам само 177 поста, тоа доволно ти кажува колку сум активен на форумов. Прашањето беше повеќе од страна на софтвер, дали тие телефони од УАЕ би добивале покасно апдејти, нели некој член тука имаше проблем со Ноте 9 или 8 па требеше да флешува за да добие апдејт или што ти знам јас, пошто не се разбирам толку а и не би сакал да се замарам со такви работи.
   
  DaVoRkNe, Avid и на Alucard им се допаѓа ова.
 18. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,501
  3,404
  11 Декември 2008
  Машко
  Ако можеш подобро најди од огласи нов земен од оператор, има луѓе што земале со буџет и го шиткаат одма.

  Ако не најдеш оди на ризик земај од мобилара.
   
  На Скоти и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 19. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,760
  1,524
  22 oктомври 2012
  Машко
  Што ризик, ќе си види за кој пазар се, па ако му одговара, ќе си земе, ако не, никому ништо :)

  Ај да споделам линкот и тука, конкретно за Samsung Galaxy A70 - Models and versions ;)
   
  На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  228
  139
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Благодарам на линкот. Според објаснувањето т.е. типовите на А70 излегува дека во Телеком продаваат телефони за ЕУ пазар. Доказ е дека тој тип на телефон А70 е и мојот.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 21. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  712
  793
  2 Март 2011
  Машко
  Huawei Supercharge полни на 5V и не прегрева како другите кои полнат на 9v. Supercharge треба да е најбезбедно полнење на денешницата не би ти препорачал да користиш друг послаб полнач.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,820
  24,935
  4 Септември 2008
  Колку watts?
   
 23. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  712
  793
  2 Март 2011
  Машко
  Деклариран е на 2A, 4A и 4.5A при 5V, односно максимални 22.5W. Брзо полни до кај 80% потоа успорува. Ова беше првото мерење што го документирав пред една година, односно првото полнење:

  10min=14%
  20min=31%
  30min=49%
  40min=63%
  50min=75%
  60min=86%
  70min=91%
  80min=96%
  90min=98%
  100min=100%

  Обично е во рангот на 3000mah/h (15W) според AccuBattery, после 85% се намалува драстично.
   
 24. marick14

  marick14
  Intern

  119
  38
  2 Март 2011
  Ледиком и Мобеликс продаваат телефони за Азијски пазар (Дубаи, Саудиска Арабија, Катар). Од дамна продаваат тие така. Јас сепак би земал за Европски пазар телефон.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  181
  283
  15 oктомври 2013
  Машко
  И јас до сеа сум земал 3 телефони за европски пазар од мобилари. Плус во Мобеликс и Ледиком телефоните се отпаковани.
   
  На marick14 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...