1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за линукс дистрибуции-прашања-совети и дискусии

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од alekcackko, 1 ноември 2013.

 1. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Бидејќи се отвора тема за секаква помош околу линукс, нека биде се' во една тема.
  Значи оваа тема служи за сите оние кои имаат пролбеми со линукс да си прашаат и некои искусни да им одговорат.
  Ако темева не е потребна, нека се избрише.
  Еве прв јас ќе почнам:
  На едубунту што ги користиме во средните, како да променам сопстевност на фајловите што се ви var/tmp/ 1 и var/tmp z кои служат за терминал? НА пример кога ќе одам во пропертис да видам кој е сопственик ако пишува ucenik12 како да направам сопственик да биде на пример ucenik04 ?
   
 2. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,360
  3,052
  4 Септември 2008
  Абе кој ве научи вака во последно време се да бутате у една тема.
  Форум е ова треба да има еден куп теми, тоа е и замислата.

  Ако јас треба да талкам по теми со 200 страници за секој совет/решение тогаш ич не ни отварам тука да читам.

  Јас би удрил клуч на темава.
   
  На mdeni, DaciSS, nikigo и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Eva Molotow

  Eva Molotow
  Intern

  106
  30
  14 Април 2008
  Женско
 4. Ibn Kajjim

  Ibn Kajjim
  Intern

  3
  0
  15 Април 2013
  Машко
  sudo chown -R username directory_location

  primer: sudo chown -R ucenik04 /var/tmp/

  kade: -R e da smenis sopstvenik na site direktoriumi so se vnatre vo tmp imenikot


  Za poveke: guglaj za SU, SUDO, CHOWN, CHMOD

  Ili direktno vo terminal: man komanda
  primer: man sudo

  ke ti date detalni informacii za komandata kako se koristi, plus flagovi.
   

Сподели

Вчитување...