• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за лаптоп?

Статус
Затворена за нови мислења.

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Zdravo,imam laptop HP na nego nema instalirano nekoj OS,e sega sakam da instaliram Win Xp,pred da pocne instalacijata mi vika deka ne moze da go najde hard diskot,(kako da ne e povrzan vo pc-to),do sto e problemot?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Влези во BIOSOT, во System Configuration => Device Configuration => и треба на Sata Native Mode да и направиш Disable. После таа измена можеш нормално да инсталираш кој било оперативен систем, а пред инсталацијата кога се одредува на која партиција да се инсталира може и да се направат и форматираат партициите.
Драјверите што фалат можат да се најдат на www.hp.com
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ништо, повели и друг пат.
Што лаптоп имаш?
Јас на мојот HP 6720s морав да му правам апдејт и на биосот за да ми функционира мрежната картица.
Ако заглавиш нешто друго, кажувај, ако може ќе помогнеме.
 

timbatec

Intern
8 октомври 2008
6
0
Vaka, se vo red so SATA Native Mode, megjutoa nema da raboti ACPI-to. Malku poslozena procedura no podobra e slipstream na XP-to so nLite, znaci da gi stavis SATA drajverite vo XP instalacioniot disk . . . Ako si zadovolen so segasnoto resenie ok, ako ne slobodno prasaj za vtorata i podobra varijanta.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно