• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за лап топ

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.510
1.366
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ми треба помош, каков лап топ да купам.
Оваа тема е можеби слична со таа “Каков лап - топ користите”.
Сакам да земам нешто до 60,000 денари. Лап топот би го користел за секојдневна работа, значи сигурно едно 10 саати дневно. Најчесто би работел на него Dreamweaver, Flash, Corel (max. do 100-tina mb), Photoshop и слично.
Разгледував и мислам дека нешто вакво би ми завршило работа.
17” display
Processor Intel® Core™2 Duo mobile processor T5500 (2 MB L2 cache, 1.66GHz, 667 MHz FSB)
Hard Drive 120 GB of hard disk
RAM 2GB of DDR2 memory (667MHz), upgradeable to 4 GB using two soDIMM modules (dual-channel support)
NVIDIA 7300 128MB/ 256MB TurboCache

Дајте предлог што марка би била добра, предлог конфигурации, Ваши и искуства од другите.

Однапред фала за сите совети (се надевам ќе ги има) :)
 

D

Администратор
31 март 2007
3.736
3.525
www.iwmnetwork.com
М работел на него Dreamweaver, Flash, Corel (max. do 100-tina mb), Photoshop и слично.
Разгледував и мислам дека нешто вакво би ми завршило работа.
17” display
Processor Intel® Core™2 Duo mobile processor T5500 (2 MB L2 cache, 1.66GHz, 667 MHz FSB)
Hard Drive 120 GB of hard disk
RAM 2GB of DDR2 memory (667MHz), upgradeable to 4 GB using two soDIMM modules (dual-channel support)
NVIDIA 7300 128MB/ 256MB TurboCache

Јас сум корисник на Sony VAIO модели веќе 2 ипол години и можам да кажам со сигурност дека Sony ги имаат едни од најквалитетните компјутери (лаптопови).

Мојот лаптоп е 15.4'' и доколку сакаш портабилност, тогаш тоа е правиот, 17'' е премногу голем.... бар за мене бидејќи постојано сум во движење.

Епа повели: www.sonystyle.com
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
kaj nas takov laptop kako sto navede nemozes da zeme za 60.000 denari. Pogledaj na sony style ako sakas sony ili idi na HP ako si za dobri 17", pa dodadi uste 40% za da ja dobies cenata kaj nas... inace podobro zemi od stranstvo negde ako imas moznost. pozz.
 

Zokata

Intern
15 октомври 2007
16
0
TOSHIBA A135


Processor Type: Pentium® dual-core processo 1.73GHz
Operating System : Genuine Windows Vista™ Home Basic (32-bit)
Memory Size : 512MB
Display Size : 15.4" widescreen
Display Type : Widescreen XGA with TruBrite® Technology
Display Resolution : 1280x800
Graphics Engine : Radeon® Xpress 200M
Graphics Memory : 128MB dynamically allocated shared graphics memory
Hard Drive Size : 80GB
Hard Drive Speed : 5400rpm
Optical Drives : DVD-SuperMulti drive (+/-R double layer) supporting up to 11 fomats
Wireless LAN : Atheros® Wireless LAN (802.11b/g)

CENA 40 990,00

Тоа се продава моментално кај мене во продавницата.... Најповеќе го земаат овој....

Инаку имав и од овој :

Sony VAIO VGN-N385E/B 15.4 Inch Core 2 Duo 1.73GHz​

Processor: Intel Core 2 Duo Processor T5300 (1.73GHz, 2MB L2 Cache, FSB 533MHz)
Chipset: Intel 945GM
Memory: 1GB (2x 512MB) DDR2-533 Memory, Max Capacity 2GB
Display: 15.4" WXGA (1280x800) TFT LCD, w/ XBRITE-ECO Technology
Graphics Module: Intel GMA950 Graphics Controller, w/ 224MB Total Available Graphics Memory
Hard Disk Drive: 120GB 5400rpm SATA Hard Drive
Optical Storage Device: DVD±RW Dual Layer Drive
Audio: Windows Sound System Compatible
Connectivity: V.92/V.90 Modem; 10Base-T/100Base-TX Fast Ethernet; Intel PRO/Wireless 3945ABG Network Connection (802.11a/b/g)
Interface: 2x USB 2.0 ports; 1x i.LINK port; 1x VGA port; 1x RJ11 Modem port; 1x RJ45 LAN port; 1x Microphone-in; 1x Headphone-out; 1x Express Card/34 slot
Card Reader: Multimedia Card Reader support Memory Stick PRO and Memory Stick PRO Duo media, w/ MagicGate functionality; 1x Secure Digital Slot
Battery Pack & Life: Standard Capacity Lithium-ion Battery (VGP-BPS2A/S)
AC Adapter: Standard AC Adapter
Color: Black
Dimensions (WxDxH): 14.4 x 10.5 x 1.2~1.6 inch
Weight: 6.5 lbs
Operating System: Microsoft Windows Vista Home Premium


Цена : 49 990,00

Ama se prodade :)
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Сега видов дека бараш 17''. За тие пари нема таков а незнам зашто сакаш таков. Еден другар зема Dell Precision M90, 17", огромен е и нема шанси со квалитет на слика како тие послабите класи на Дел со 15,4". Иначе М90 многу скапо го зема.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Sony Vaio се едни од најдобрите (да не речам најдобри), но и најскапи. Ако ти треба поевтини земи си Acer или Asus.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
едно време Макпетрол ме зачудија со ефтината понудата на лаптопи. И некогаш се доста поефтини од Ланком. Пробај. Мислам дека МП кога им остануваат од лагер имаат акции со многу ефтини лаптопи. Е сега поддршка...тоа е друга работа.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.510
1.366
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Препорачајте каде има поволни цени. Ги разгледував понудите во ТНТ, добри им се цените.
 

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
едно време Макпетрол ме зачудија со ефтината понудата на лаптопи. И некогаш се доста поефтини од Ланком. Пробај. Мислам дека МП кога им остануваат од лагер имаат акции со многу ефтини лаптопи. Е сега поддршка...тоа е друга работа.

Баш ги гледав у ланком новите 1520ки пред некое време и ми кажаа цена за една конфигурација, а вчера им пишав маил на Макпетрол со истата конфигурација па ќе видеме сеа што ќе кажат.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.510
1.366
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ги разгледував мислењата, разгледував на интернет и најверојатно ќе го купувам од странство. Многу се поефтини, со карактеристики се што кај нас ги нема во продажба и најбитно мислам дека се од многу поквалитетно производство од колку она што се наоѓа кај нас. Немам искуство за нарачка преку интернет, најверојатно ќе му пратам пари на некој што познавам во Америка и тој ќе го купи и ќе ми го пушти.
Кажете ми на кој начин да ми го пушти - кој е подобар и поефтин - колку пари е од прилика? Колку царина ќе треба овде да платам, само 5% или?
Дали има и некои други трошоци?
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
Ги разгледував мислењата, разгледував на интернет и најверојатно ќе го купувам од странство. Многу се поефтини, со карактеристики се што кај нас ги нема во продажба и најбитно мислам дека се од многу поквалитетно производство од колку она што се наоѓа кај нас. Немам искуство за нарачка преку интернет, најверојатно ќе му пратам пари на некој што познавам во Америка и тој ќе го купи и ќе ми го пушти.
Кажете ми на кој начин да ми го пушти - кој е подобар и поефтин - колку пари е од прилика? Колку царина ќе треба овде да платам, само 5% или?
Дали има и некои други трошоци?

toa ti e najdobro.. ako zims Dell obavezno od US da zimas. Ako toj sto ke ti go donesuva nema so nego uste eden laptop togas nema da platis nisto carina..(most likely). a sony nemora da znaci deka se najdobri ako se najskapi..mada ne vikam deka se losi voopsto. Acer se sranje...spored mnogu lugje so koi sum pravel muabet. A Asus...hmm...ne znam da ti kazam pravo. Tohshiba nikogas ne mi se svigjale......
summary:
1.IBM ili
2.Dell or Sony
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.510
1.366
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Наредниве месеци нема да доаѓа никој од таму, што значи ќе го пуштаат по пошта.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
ACER имаат кул изглед. Јас му ја мислам за MSI од риверсофт ..АМД процесор ..никогаш не сум имал (cyrix i intel до сега)
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
pred okolu dve-tri nedela zemav laptop HP 6720s ...i jas kako Taurus edno mesec dena razgleduvav pred da se odlucam. Sega za sega sum zadovolen: Intel centrino duo T7250 2Ghz, giga ram, 160hdd, 15,4wxga monitor, so vista business. Po iskusni koga prasuvav najmnogu mi preporacuvaa HP i mislam deka voopsto ne zgresiv...ne go koristam mnogu vreme i zatoa ne mozam da go preporacam...neka pomine barem godina pa ako se pokaze dobar i jas ke go preporacuvam :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.510
1.366
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Темата може да се затвори.

Фала на сите за помошта. Конечно си купив лаптоп.
Решив да не купувам од странство, да купам од тука и да не давам многу пари за лаптоп. И најскапиот лаптоп да го земев немаше да биде со перформанси како десктоп компјутер. Се решив за следниов:
HP 6720s
Процесор: 1.6Ghz Intel Core 2 Duo T5470, 2Mb L2 cash, FSB 800Mhz,
Рам: 1Gb DDR2 667Mhz (ќе ставам наскоро уште 1Gb, сега ако ставав ќе требаше многу да чекам)
Хард диск: 120 Gb 5200rpm 8Mb cash
Графичка: Intel X3100 / 384 MB
Оптика: 8x DVD+/- RW Super Multi со Lightscribe
Монитор: 15.4" (17" беа стварно претешки ама и изборот беше премногу ограничен)
3 USB, Express Card slot, VGA OUT приклучок, модем, мрежна, читач на SD/MMC картички, wireless, bluetooth... со free dos
Со остатокот од парите што сакав да ги дадам за лаптоп си купив дигитален апарат Kodak Z712 IS EasyShare. ( 2-те работи ги имаше во Ентер бр.29)
Лаптопот засега ќе ми врши работа, а здравје напролет планирам да си купам моќен десктоп, со новите интел процесори. Ваква комбинација мислам дека е подобра одколку само да земам поскап лап топ.

c01052387.jpg
Z712_FF_250x200.jpg
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
780
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Колегата кај мене зема ист како твојот лап-топ и ЗАКОН Е! макатр да јас преферирам АМД :). Инаку има многу добра WIFI карта вградено
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.556
Мислења
926.076
Членови
33.172
Огласи
1.278
Најнов член
Roci
На врв Дно