• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за конверзија од лаптоп во AIO

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
558
850
Скопје
Здраво дечки.
Имам лаптоп Asus K73 (17") кој не го користам.


Asus_K73SV_01.jpg


Со оглед на тоа дека лаптопот има солидна конфигурација како за постар лаптоп (i7, 1TB HDD (има втор слод за SSD), 8GB RAM, GT630M), имам идеја некако да го „трансплантирам“ хардверот на задниот дел од некој 24" или 27" монитор.

Откачен е скроз горниот капак (екранот) од долниот дел (основата). Се скршија шарките пред извесно време од отворање/затворање на поклопецот, не можев да најдам заменски и се откачи ептен. Фактички екранот е одвоен физички од делот со тастатурата, но каблите и флетот помеѓу двата дела се функционални, екранот си работи.
Kако што пишав, сакам да го поврзам преку HDMI со монитор, преку USB со надворешна тастатура и глушец, полначот си работи како што треба и да го користам како AIO.

Нешто овака, не мора да е толку фенси:

Последното видео ми стои наједноставно и функционални и естетски.
Дали некој од форумов може да ми помогне за проектов, ќе си платам за одвоеното време секако.
 
Последна промена:

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
558
850
Скопје
Најдов интересни држачи како на последното видео од Али:Дали да си го решам „проблемов“ на овој начин?
Ќе го откачам скроз екранот, ќе го бутнам позади монитор нека стои исправен на држачот, ќе пуштам краток HDMI кабел до мониторот и тоа би било тоа...
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
673
514
Skopje
Најдов интересни држачи како на последното видео од Али:Дали да си го решам „проблемов“ на овој начин?
Ќе го откачам скроз екранот, ќе го бутнам позади монитор нека стои исправен на држачот, ќе пуштам краток HDMI кабел до мониторот и тоа би било тоа...
Супер идеа - спреми си Се и работи си. Ако можеш неколку слики попатно како што ќе напредува проектот - постирај ги овде или отвори посебна тема . Ако имаш прашања и бараш решенија , сигурен сум некој од форумов ќе се понуди да даде одговор и да ти помогне.
Аирлија работа...
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
558
850
Скопје
Супер идеа - спреми си Се и работи си. Ако можеш неколку слики попатно како што ќе напредува проектот - постирај ги овде или отвори посебна тема . Ако имаш прашања и бараш решенија , сигурен сум некој од форумов ќе се понуди да даде одговор и да ти помогне.
Аирлија работа...

Да, ќе видам ако не се продаде... Ќе го ставам на вертикален stand со изваден екран и тоа би било тоа.
Немам баш живци да му правам куќаре како на видеата погоре хах
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
673
514
Skopje
Да, ќе видам ако не се продаде... Ќе го ставам на вертикален stand со изваден екран и тоа би било тоа.
Немам баш живци да му правам куќаре како на видеата погоре хах
Абе време ако имаш.. Иначе живци се смируваат со тоа не се секирај ;)
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
328
419
И јас сакав да го правам истото со стар лап топ во некое 3д принтано куќаре, ама не најдов начин бордот со вифи-то да го одделам. (види слика)
IMG_20211020_202348.jpg
Не можев да најдам продолжен за таков контакт и да го намалам футпринтот уште повеќе. Најсоодветна кутија е фабричката, извади го дисплејот и вози.
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
558
850
Скопје
Денес мала операција.

Скроз извадена пластиката под тастатурата и дојдов до матичната. Чистење и нова паста на некое друго отворање.
Сега цел ми беше да ги извадам шарките.

JNGfl7v.jpg


tPY4LR8.jpg


Порачан и ваков стикер, кој ќе го искројам и залепам врз целата подлога:

pJhwudu.jpg


Порачан и HDMI кабел од 1m.

Наредни чекори:

- Да одлучам дали ќе порачам вертикален држач или мониторот ќе стои врз подлогата
- Да се купат USB маус и тастатура
- Да се одвојат каблите од екранот
- Да се купи најобичен 24" монитор.
Дајте предлог за ова, да побарам половен од форумов?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,475
29,255
kalco.ru
Графика = ликовна дисциплина
Графичка картичка или скратено само графичка = уред чија задача е да генерира излезна слика на екран-монитор.
сигурно некоја графика си вадел од риг хехехехе
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
673
514
Skopje
Денес мала операција.

Скроз извадена пластиката под тастатурата и дојдов до матичната. Чистење и нова паста на некое друго отворање.
Сега цел ми беше да ги извадам шарките.

JNGfl7v.jpg


tPY4LR8.jpg


Порачан и ваков стикер, кој ќе го искројам и залепам врз целата подлога:

pJhwudu.jpg


Порачан и HDMI кабел од 1m.

Наредни чекори:

- Да одлучам дали ќе порачам вертикален држач или мониторот ќе стои врз подлогата
- Да се купат USB маус и тастатура
- Да се одвојат каблите од екранот
- Да се купи најобичен 24" монитор.
Дајте предлог за ова, да побарам половен од форумов?
Може во купувам категорија да дадеш оглас - Сигурно некој што сака да го замени или продаде стариот 24 инчен монитор - и сака да ти помогне во реализација на проектов - ќе се јави со разумна цена(се надевам).
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,362
16,458
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Графичка картичка или скратено само графичка = уред чија задача е да генерира излезна слика на екран-монитор.
Графичката исто така може да копа. Значи не да копа како смрдлив чорап туку да копа т.н. криптопарички. Да не беше лудницата со криптопаричките некои т.н. „копачи“ немаше да знаат што е тоа графичка картичка, уште помалку моќна графичка картичка за гејминг.


П.С. графика е техника на цртање, не е дисциплина. :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,475
29,255
kalco.ru
Графичката исто така може да копа. Значи не да копа како смрдлив чорап туку да копа т.н. криптопарички. Да не беше лудницата со криптопаричките некои т.н. „копачи“ немаше да знаат што е тоа графичка картичка, уште помалку моќна графичка картичка за гејминг.
Да кажеш графика за графичка карта е исто ко да кажеш напонско за напојување... мислам сето тоа ќе беше разбирливо да не бевме на ИТ форум.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,362
16,458
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Да кажеш графика за графичка карта е исто ко да кажеш напонско за напојување... мислам сето тоа ќе беше разбирливо да не бевме на ИТ форум.
Се согласувам, тие што за графичка картичка велат графика за напојувањето велат напонско.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,416
1,512
Одлична ти е идејата, но може да се реализира за многу пократко време. Треба да ги отшрафиш пластиките и да исклучиш обично 2 кабли, едниот е флетот за екранот, второто е антенски кабел за WiFi. Имаш во Логинг краток УСБ кабел 50 цм-1 м околу 200 денари. Отиди и до Хубо има перфорирани метални профили и од нив можеш да осмислиш држач.

Едит: втора опција е да го поправиш држачот со мали нитни, т.е.има мали нитни со дијаметар околу 2 мм и ако не ти пречи од естетски аспект, можеш да ги фиксираш држачите за пластиките. Во секој случак имаш DIY работа и со среќа
 
Последна промена:

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
558
850
Скопје
Одлична ти е идејата, но може да се реализира за многу пократко време. Треба да ги отшрафиш пластиките и да исклучиш обично 2 кабли, едниот е флетот за екранот, второто е антенски кабел за WiFi. Имаш во Логинг краток УСБ кабел 50 цм-1 м околу 200 денари. Отиди и до Хубо има перфорирани метални профили и од нив можеш да осмислиш држач.

Не ми е итно, затоа порачав HDMI кабелче од 50cm од Али...
Треба и монитор да се најде 22" - 24" некој обичен.

А за држач - баш ќе отидам до Хубо/Бриколаж да видам ако ми светне некоја идеја.
На Али се по 15$ убави метални:

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,064
Мислења
871,169
Членови
30,398
Најнов член
impressionville
На врв Дно