• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за конфигурација

 • Ја почнал/а темата
 • #1

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
38
86
После подолго време купувам нов ПЦ . Ми треба помош за избор на делови за конфигурација која би се користела за гејминг . Најчесто играм CSGO , не компетитив чисто лабаво кога имам време , но би играл и некој нови игри како Valhalla и други .
Компјутерот планирам да биде со процесор АМД 5600x и ми треба помош за другите делови . Буџетот би бил околу 100 000 .
Користам монитор ASUS VG278Q не планирам да го мењам у брзо време . Имам ССД Samsung EVO 860 500 GB кое би можело да се смени за NVME .
Деловите би ги купил нови ,да нема предлози за стари делови, и имам опција да се купат делови и од Германија само да биде од продавница а не онлине .Пример Медиамаркет,Сатурн,K&M или ако имате предлози за продавници каде имаат подобри опции .
Најголем проблем имам за избор на матична и напојување . Рамот јасно ми е дека треба да биде што побрз и подобра класа ,за графичка за овој буџет би требало 6800 или 3070 и куќиште оставам на вас .

Знам дека моментално не се достапни сите делови но би сакал да имам план што би купил за кога ке ги има деловите на залиха.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
911
Неврленд
Само едно е јасно. Дека не е јасно кога ќе бидат новите процесори, а поготово графичките на АМД достапни тука.
 

Igecot

Intern
21 ноември 2014
12
10
Барем 700w напојување според калулаториве, предлог:
be quiet pure power 11 700w - 7,400
Матична
ASUS TUF GAMING X570-PLUS - 15,500
GigaByte X570 AORUS ELITE - 13,000
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
После подолго време купувам нов ПЦ . Ми треба помош за избор на делови за конфигурација која би се користела за гејминг . Најчесто играм CSGO , не компетитив чисто лабаво кога имам време , но би играл и некој нови игри како Valhalla и други .
Компјутерот планирам да биде со процесор АМД 5600x и ми треба помош за другите делови . Буџетот би бил околу 100 000 .
Користам монитор ASUS VG278Q не планирам да го мењам у брзо време . Имам ССД Samsung EVO 860 500 GB кое би можело да се смени за NVME .
Деловите би ги купил нови ,да нема предлози за стари делови, и имам опција да се купат делови и од Германија само да биде од продавница а не онлине .Пример Медиамаркет,Сатурн,K&M или ако имате предлози за продавници каде имаат подобри опции .
Најголем проблем имам за избор на матична и напојување . Рамот јасно ми е дека треба да биде што побрз и подобра класа ,за графичка за овој буџет би требало 6800 или 3070 и куќиште оставам на вас .

Знам дека моментално не се достапни сите делови но би сакал да имам план што би купил за кога ке ги има деловите на залиха.
Vaske кога пејш ГРЧИТ РАДИОТО...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
38
86
Само едно е јасно. Дека не е јасно кога ќе бидат новите процесори, а поготово графичките на АМД достапни тука.
Затоа пишав дека има опција да се земат делови од Германија и сакам да знам што би купил веке кога ке бидат достапни тука.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
911
Неврленд
Затоа пишав дека има опција да се земат делови од Германија и сакам да знам што би купил веке кога ке бидат достапни тука.
Па у тај случај Ryzen 5 5600X ти е више него доволен, со квалитетна B550 плоча.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,220
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Z390 + Intel Core i7 9700KF + RTX 3080
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #8

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
38
86
Z390 + Intel Core i7 9700KF + RTX 3080
Процесорот и графичката мислев да бидат до 60 000 затоа и ги предложив тие опции со AMD 5600x . По ова што читав од темиве на форумов и плус на нет мислам дека тој процесор највеке би вредел за парите .
Не ми е потребно 60 фпс на 4 к гејминг за да одам со таква графичка .
Сепак фала на предлогот
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,907
5,301
Мелмак
170 eur = B550 плоча (MSI Tomahawk или Asrock Steel Legend или слични)
310 eur = Ryzen 5600X (отприлика)
700 eur = Графичка 3070 или 6800/XT (кога ќе има залихи и нормални цени, и зависно дали сакаш Ray Tracing или FPS, ќе си избереш една - а ако ти останат пари 3080 може или 6900)
130 eur = Gold напојување од 750W (има повеќе брендови кој сакаш)
100 eur = Куќиште (отприлика, предлог модели: Cooler Master NR600, Phanteks P400A, Phanteks P500A - последново е малку поскапо)
100 eur = Рам 16GB DDR4 @ 3600MHz (стандарден кит без РГБ џиџи миџи)

130 eur = SSD
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
38
86
170 eur = B550 плоча (MSI Tomahawk или Asrock Steel Legend или слични)
310 eur = Ryzen 5600X (отприлика)
700 eur = Графичка 3070 или 6800/XT (кога ќе има залихи и нормални цени, и зависно дали сакаш Ray Tracing или FPS, ќе си избереш една - а ако ти останат пари 3080 може или 6900)
130 eur = Gold напојување од 750W (има повеќе брендови кој сакаш)
100 eur = Куќиште (отприлика, предлог модели: Cooler Master NR600, Phanteks P400A, Phanteks P500A - последново е малку поскапо)
100 eur = Рам 16GB DDR4 @ 3600MHz (стандарден кит без РГБ џиџи миџи)

130 eur = SSD
Добро значи немора X570 зашо гледам дека е поскапа варијанта . Тоа би бил буџетот за деловите.

Останува само прашањето дали знаете некоја продавница во Германија каде би ги имало деловиве . Физичка продавница не онлине .
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,907
5,301
Мелмак
Не би знаел, ама графичка сигурно нема да најдеш до кај Фебруари во продавница по нормални цени.

X570 ти е само заради повеќе PCI Lanes, ама пошо веќе никој не користи SLI/Crossfire не ти треба ефективно. Реално и јаките B550 плочи се во тој ранг на цена, но среќа има и добри мидрејнџ или буџет варијанти.

Битно пред да зимаш провери си убаво да имаат добра VRM секција и да е доволно добро ладена. Само тоа е битно. А и во солидно куќиште со добар проток (значи со мрежа напред и бар неколку кулери на клучни места) - секако нема да имаш проблем со 5600Х дури и со најбуџет плочите.

И за крај, веројатно која продавница и да ја најдеш ако е голема продавница ќе има попусти за цели конфигурации и можеби и ќе начекаш дополнителни промоции некои. Ко шо гледам планираш од Германија да зимаш ама не си запознаен со продавниците, така што истражи си прво.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,220
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Добро значи немора X570 зашо гледам дека е поскапа варијанта . Тоа би бил буџетот за деловите.

Останува само прашањето дали знаете некоја продавница во Германија каде би ги имало деловиве . Физичка продавница не онлине .


5600x Nein
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,907
5,301
Мелмак
Каде тоа отприлика?
Амазон.де го користев за референца за цени.


ЕДИТ: не знам шо си мислите дека вечно ќе има проблеми со залиха? ако ви се високи цените и слаб лагерот кај што обично купувате едноставно почекајте да се стабилизира. сто пати го повторив ова те исто. а ако веќе имате вишок пари и не знаете што да им правите купете што и да сакате.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
38
86
Ќе се почека нормално,само таму ќе се стабилизира многу побрзо него тука.Нешто помалце од година чекам за ново што ке излезе да не брзам со делови зашто склопувам ПЦ после 7 години и планирам да терам пак со ова толку.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,220
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Амазон.де го користев за референца за цени.


ЕДИТ: не знам шо си мислите дека вечно ќе има проблеми со залиха? ако ви се високи цените и слаб лагерот кај што обично купувате едноставно почекајте да се стабилизира. сто пати го повторив ова те исто. а ако веќе имате вишок пари и не знаете што да им правите купете што и да сакате.
Нема ниту лагер ниту цена.

Достапност можеби ќе има за некој месец, но цените какви ќе бидат останува да видиме. Во моментов кога би го донеле во МК цената ќе му биде 400+ евра што нема никаква оправданост.

Ќе се почека нормално,само таму ќе се стабилизира многу побрзо него тука.Нешто помалце од година чекам за ново што ке излезе да не брзам со делови зашто склопувам ПЦ после 7 години и планирам да терам пак со ова толку.
Јас не би играл така на твое место. Би си купил сега ПЦ за помалку пари, а по 3 години би го надградил. 7 години се премногу за хардвер.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
38
86
Знам дека се многу ама ПЦво го користам за гејминг само . Правам инвестиција ваква на подолго време и користам дур се може .Играм постари игри како CSGO , DOTA 2 што и не бараат многу најнови игри ретко кога сум играл .
 

Mo3oK4e

Intern
8 декември 2009
477
21
Здраво на сите.. Еве да не отворам нова тема ќе постирам овде, па ако е грешка админ нека ја премести.
Во план сум на обнова на нова комфигурација, па би можеле да погледнеме од моите две опции т.е предлози која би била подобра, и доколку некој мисли дека би требало некој дел да се замени со друг нека повели на дискусија.
Конфигурацијава ќе се користи 80% за гејминг а остатоткот за сурфанје. Благодарам!
 

Атачменти

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,653
12,057
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Во систем од 2000 евра јас не би ставал Кинстон ССД, засновано на старата репутација на Кингстон, појма немам какви се новите, ама сепак... Мислам дека некој Самсунг на пример не би влијаел многу на вкупната цена.

АМД-то, ако не може да се најде процесор од Ryzen 5000 генерација, веројатно е ОК. Јас би одел со послаб процесор од 3000 серија, па би го заменил кога ќе станат достапни 5000. Исто и ако финансисите дозволуваат SSD на PCI Gen4 бидејќи е релативно јака конфигурација, зошто не. Но тоа сум само јас, не дека мора.

За воденото ладење треба да каже некој што следи дали е добро, јас од старата школа генерално избегавам да мешам вода и струја. :)

Меѓу нив, би го зел Интелот кога би бил поевтин, макар и малку, а вака... Не знам.

Едит: Ми се виде дека АМД-то е 20хх евра, затоа вака последната реченица. Значи, натежнувам кон Интелот, ако не се планира надградба во блиска иднина.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,157
Членови
28,670
Најнов член
digado133
На врв Дно