• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за код

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Kokta

Intern
27 септември 2008
136
40
имам голем проблем.Даден ми е код во "C" го преведов и кога ке се вписе било која бројка преку тестатура дава неко (ресенија).Мозе ли некој да ми каже за сто служи програмава и на кој принцип работи?
Ви благодарам однапред!

Еве го кодот:

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
int main()
{
int n, m=0;
int k=1; scanf("%d",&n); while(m<n)
{
printf("%d ",m);
k*=2;
m++;
}
printf(". %d\n%d\n", m, k/m);

while(n--)
printf("%d ",n);
printf(". %d\n", n);

do
printf("%d ",k);
while(k/=2);

printf(". %d\n", k);system("PAUSE");
return 0;
}
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Програмава служи за наоѓање и печатење на сите степени на бројот 2, се до n-тиот степен, по обратен редослед. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Kokta

Intern
27 септември 2008
136
40
A ke mozes li da mi objasnis potocno na koj princip raboti?
I dali samo za brojot 3????
I fala mnogu Alexandar!!!:chudenje:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Единствено што треба да се објасни е овој код
Код:
while(m<n)
{
printf("%d ",m);
k*=2;
m++;
}
каде за m=0 до n-1 , k=k*2

Се друго ќе ти биде јасно доколку го компајлираш кодот и го стартуваш програмот :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
еве ти еден предлог за почеток
додека да се научиш

кога не знаеш како работи стави му на секој ред ако е потребно да ти печати да дознаеш како се добива таа вредност

играј се со печатење ке видиш како полесно ке ти е
а ова александар ти го објасни
позз
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,658
Членови
29,485
Најнов член
ooooti
На врв Дно