1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за караоке

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од birdfly, 13 Јуни 2017.

 1. birdfly

  birdfly
  Intern

  11
  10
  20 Февруари 2017
  Машко
  Здраво дечки, сакам да ве прашам дали можам да поврзам микрофон на DVD плеер/ресивер без да користам посебна миксета?
  Значи употребата би била за домашно караоке, ништо премногу фенси или захтевно.

  Приклучоците за Auido IN се прикажани на сликава (искрено не знам дали е само DVD или е ресивер):
  [​IMG]

  Е сега ако го купам овој микрофон:
  pioneer dm dv -5

  И ако купам RCA кабел:
  Аудио кабел, VL-CABLE024/0.2 | Loging Electronics

  прашањето е дали ова би функционирало?
  Или сепак ми треба дополнителна миксета/приклучок шо и да е?

  п.с. слабо стојам со аудио опрема :)
   
  Последна промена: 13 Јуни 2017
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,242
  3,245
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ти треба предпојачало бидеќи сигналот од микрофонот е ептен слаб за да репродуцира на двд.
   
 3. birdfly

  birdfly
  Intern

  11
  10
  20 Февруари 2017
  Машко
  Фала на одговорот друже.

  Колку се движат одприлика предпојачала? Ако имаш сознанија.

  Поздрав
   
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,242
  3,245
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
Слични теми
 1. MIDNIGHT WALKER
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,564
 2. /BRAINIAC\
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  2,885
 3. Cigo
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,141
 4. offSider
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  575
 5. gokica
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  3,770
Вчитување...

Сподели

Вчитување...