• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за Java Applets ?

• Ја почнал/а темата

nGoran

Intern
23 јуни 2008
3
0
Ке ве замолам ако може да ми помогнете, треба да направам неколку Java аплети (пр. Image Processing ) и сум тотален почетник за Java.
Па дали може да ми препорачате некоја добра книга или видео тутор за Java Applets т.е како и од што можам да побрзо да научам за да ги направам аплетиве? И дали има некое добро програмче за да не пишувам код во notepad?

• Ја почнал/а темата

nGoran

Intern
23 јуни 2008
3
0
Ми ја донесоа "Објектно-Ориентирано програмирање во Јава" - Зоран Гацовски, ми изгледа како добра. Што мислите за оваа книга?

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
Ми ја донесоа "Објектно-Ориентирано програмирање во Јава" - Зоран Гацовски, ми изгледа како добра. Што мислите за оваа книга?
ja nemam procitano :( moja preporaka e "Java: How to program" od Deitel & Deitel (7th Edition). Knigava ne e kako textbook, povekje e kako reference ama ima mn primeri, za se povrzano so java a i appleti.
Ako sakas bas textbook so nekoj flow na izucuvanje na rabotite togas za tebe e "Head First Java".

a za programiranje java ne vo notepad ima 2 opcii:
1. TextPad (inteligenten notepad so boenje na kodot) koj sto moze da se konfigurira da kompajlira i da izvrshuva java kod (Ctrl+1 compile, Ctrl+2 run)
2. da zemes nekoe IDE (Integrated Development Environment) ama ova e sepak ako planiras da programirash nekoj pogolem proekt. momentalno dvete najdobri se Eclise i NetBeans (www.netbeans.org), 2te se besplatni, nemas gajle ;)

pozz

kirocone

Intern
18 јануари 2008
29
2
Abe zemi si Notepad++. Imas poddrska za site jazici, programski, skriptiracki...

A za java najdobar izbor ti e Eclipse.... Imas i poddrska za vizuelno kreiranje appleti...

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
и јас ја имам таа од Зоран Гацовски,мислам дека е добра,не сум ја прочитал оти се решив прво C да учам па после Java и C++.

Megatron

Intern
18 април 2007
146
4
google brat :))) se ima primeri objasnuvanja se so ti treba

a so kniga e taja od Зоран Гацовски, i dali mozam negde da ja najdam?

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
Ако сакаш јас ќе ти ја пратам по маил. Пиши ми само PP.

Иначе @The Shadow е во право многу е подобро со C да почнеш, заебана е малце Java-та ако немаш претходно искуство.
nema vrska, moze da pochne ODMA so Java i da nema nikakvi problemi!
jas na pr. pochnav so Java i nauciv C posle godina i pol posto mi pritreba za OS programing (unix).

Java e super jazik, mn mokjen, fleksibilen, open source, ima milion i edna open frameworks sto mu dodavaat funkcii, brz! (nesakam da cujam vekje muabeti vo stilot c++ e pobrz - dokazano, milion update-i napravi javata vo pogled na brzinata).

bottom line: java uste od pocetok!

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,510
Мислења
822,256
Членови
28,047
Најнов член
xdejanx