• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за избор на мидрејнџ телефон

  • Ја почнал/а темата
  • #1

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,094
3,581
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Здраво дечки,

имам доста добра понуда со обновување на договорот, и изборот ми е сведен на два телефони:

Samsung galaxy A5 2017
Huawei Mate 10 Lite

го гледам споредувањето од две страни (ќе го користи девојка, јас не) - а5 има водоотпорност, помал екран, ама само 3 гига рам. мејт 10 лајтот е со 4 гига рам, 64 внатрешна , а а5 е со 32. големината да, е разлика, 5.9 кај мејтот наспроти 5.2 кај самсунгот... самсунгот е околу 150 ден поскап на месечна рата (800 вс 650). во недоумица сум што да одберам. ме интересираат вашите мислења.
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
474
621
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Ако е за девојче, А5 мислам дека ти е подобар избор.
Најмногу поради тоа што најверојатно има подобра камера и помал екран (5.9" на женско раче не оди :) )
 

ImWiked

Gaining Experience
14 ноември 2014
400
320
A5

Samsung си е Samsung, перфектно телефонче лично го користам прилично сум задоволен, не ме има разочарано досега од типот на кочење, софтверски проблеми и слично. Лесен и флуиден UI, Камерите и двете се прва лига, солидни ноќе исто така.

Микрофон и Звучници - Супер

Дизајнот и изработката се многу квалитетни поготово црниот без маска подсеќа на S7, ако е за девојче златниот е супер избор.


Хуавеито нема Gorilla Glass како што гледам така да би бил подложен на гребаници.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,043
29,058
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Јас сум фан на Samsung, али и Mate 10 lite е топ уред, сепак за девојче сигурен избор ти е A5, новите Huawei имаат и подобрен софтвер според еден член на форумот.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,037
720
само 3 гб рам? за девојче :) не зезај.
е сега за 24 месеци поскап е самгунг за 3600 ден.ако тоа не ти е проблем,зимај го и не се мисли.
мене 5,5'' ми смета не па со 5,9
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,218
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно