• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за избор на KVM Switch

6 ноември 2012
1.880
1.941
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Потребен ми е KVM Switch за да управувам 2 РС со 1 тастатура и 1 маус.
Ваква ми е ситуацијата:

- Тастатурата и маусот ми се на USB приклучок
- Едниот РС има 2 х PS/2 порти (виолетов за тастатура и зелен за маус)
- Вториот РС има само една PS/2 порта (универзален виолетов/зелен за тастатура или маус)
- Двата РС имаат VGA и DVI излези ама и нема потреба од ова, мониторот има можност за 2 РС.

Има ли некаде (ако не кај нас, тогаш по нетов) KVM Switch што може да го реши проблемов само преку USB порти? Да се поврзе со двата РС преку USB и да ми понуди USB влезови за маус и тастатура?

Другото (пешки) решение би било вака:
- Да купам USB to PS/2 конвертор за вториот РС што има само еден PS/2 порт
- Да купам нови тастатура и маус, двете да се на PS/2 порти.

Некој предлог?

Не знам овој свич од СЕТ како би функционирал.

36254-500x500.jpg
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.927
4.198
http://www.anhoch.com/product/15320/kvm-switch-d-link-dkvm-222-2port-usb-waudio има едно парче на водњанска
https://www.trendnet.com/products/KVM-2-Port-switch/TK-207K дупло поевтин? ама прашај во JVSNet дали го имаат на лагер.
Инаку тоа што е од Анхоч - купи го, однеси го дома и пробај го. Чувај ги сите опаковки, што е можно помалку работи одлепувај ако има такви и ако не ти врши работа, бујрум во сервис и кажи дека сакаш да го вратиш. Ниту смеат, ниту ќе те прашуваат зошто и како. Парите ако си ги платил кеш, така и ќе ги добиеш, ако се на картица, исто на картица. Затоа и се најбоља фирма :)

EDIT: http://www.najevtino.mk/p/14.01.3259-5-roline-notebook-usb-kvm-switch/233943 :)
 
Последна промена:

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
680
619
Софтверско решение не сакаш ? (на иста мрежа треба да се и двата пц-а)
Synergy
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.828
11.312
Скопје
Јас кај нас неможев да најдам УСБ KVM кај нас (што изгледа пристојно), па го порачав овој. По 3 усб уреди може да дели и работи одлично. Најважно е што нема кабли да висат од него, па ако се уништи некој кабел, си купуваш нов и крај. Ти требаат USB A to USB B два комада што не доаѓаат со него, другото се е нормално.

-Manual-VGA-USB-KVM-Switch-BOX-2-Port-KVM-USB-Switch-USB-2-0-Mouse.jpg


-Manual-VGA-USB-KVM-Switch-BOX-2-Port-KVM-USB-Switch-USB-2-0-Mouse2.jpgДа додадам, пошто мене ВГА не ми вршеше работа (а и сликата не е баш бистра, како и кај сите ВГА КВМ свичеви), си земав додатен Auto HDMI свич за смешни пари. Приоритет е бр.1 хдми излезот и сега на пример ако имаш лаптоп на бр.2, кога го палиш компјутерот закачен на бр.1 автоматски префрла на него се додека не го изгасиш, па се враќа на бр.2 А има и копче за мануелен трансфер.


Hot-1Pcs-HDMI-Splitter-HDMI-Port-Mini-3-Port-HDMI-Switch-Switcher-for-HDTV-1080P-Vedio.jpg
 
Последна промена:

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
680
619
Вака им требаат башка монитори?

курсорот си лизга измеѓу двата пц-а, тастатурата ќе пишува на тој каде што е активен маусот, е сега ако има само 1 монитор - ќе мора да избира инпут на монитор од кој пц да му дава слика

upload_2016-8-17_12-34-18.png
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.828
11.312
Скопје
курсорот си лизга измеѓу двата пц-а, тастатурата ќе пишува на тој каде што е активен маусот, е сега ако има само 1 монитор - ќе мора да избира инпут на монитор од кој пц да му дава слика

Погледнете го атачментот 46604

Да ама кој и да е сервер од тие два мора нон-стоп да работи, т.е. и кога работиш на вториот првиот исто мора да е уклучен.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.654
3.487
Истиот квм што го земал Армак го купив пред 2-3 години и работи без проблем. Тогаш беше околу 10 долари сосе каблите, не сум сигурен дали од линкот што ти го пратил доаѓаат кабли со него. Доколку нема обавезно да бараш да купиш сосе тоа оти каблите кај нас се скапи, плус може да не се компатибилни.
 
6 ноември 2012
1.880
1.941
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Најверојатно ова ќе заврши работа, ќе го испробам деновиве.

Благодарности ;)
 
6 ноември 2012
1.880
1.941
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Јас кај нас неможев да најдам УСБ KVM кај нас (што изгледа пристојно), па го порачав овој. По 3 усб уреди може да дели и работи одлично. Најважно е што нема кабли да висат од него, па ако се уништи некој кабел, си купуваш нов и крај. Ти требаат USB A to USB B два комада што не доаѓаат со него, другото се е нормално.

-Manual-VGA-USB-KVM-Switch-BOX-2-Port-KVM-USB-Switch-USB-2-0-Mouse2.jpgДа додадам, пошто мене ВГА не ми вршеше работа (а и сликата не е баш бистра, како и кај сите ВГА КВМ свичеви), си земав додатен Auto HDMI свич за смешни пари. Приоритет е бр.1 хдми излезот и сега на пример ако имаш лаптоп на бр.2, кога го палиш компјутерот закачен на бр.1 автоматски префрла на него се додека не го изгасиш, па се враќа на бр.2 А има и копче за мануелен трансфер.

Стручно прашање: На VGA свичов (кој очигледно го користиш само ради USB портите), само 1 USB влага во РС ко што гледам, а тука прикачуваш до 3 (тастатура, маус, ???). Ако може да користам тастатура и маус преку ова, зимам и едно вакво одма. Веќе земав едно што е само HDMI Splitter.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.654
3.487
Не е еден USB (input) порт него се три, како што може да видиш од сликата каде што пишува USB Console има три стрелки и тие означуваат дека тие порти се влезни. На тоа може да приклучи тастатура, глувче и принтер ако сакаш.

Излезите се решени преку кабелот кој се приклучува на USB type B портот (тој коцкастиот што се користи за принтери), а од другата страна на каблите си се нормални конектори.

kvm.PNG
 
6 ноември 2012
1.880
1.941
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Не е еден USB (input) порт него се три, како што може да видиш од сликата каде што пишува USB Console има три стрелки и тие означуваат дека тие порти се влезни. На тоа може да приклучи тастатура, глувче и принтер ако сакаш.

Излезите се решени преку кабелот кој се приклучува на USB type B портот (тој коцкастиот што се користи за принтери), а од другата страна на каблите си се нормални конектори.

Погледнете го атачментот 48268
Зборам за ИЗЛЕЗИТЕ, пошо има по 1 USB за еден РС, а по 3 влезови. Ако ставам тастатура и маус, ги препознава двете на РС? Конкретно баш за овој KVM прашувам.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.927
4.198
Зборам за ИЗЛЕЗИТЕ, пошо има по 1 USB за еден РС, а по 3 влезови. Ако ставам тастатура и маус, ги препознава двете на РС? Конкретно баш за овој KVM прашувам.
Има хабче во него. Не му требаат три конектори да ти зафаќа на писијата, туку трите влезни усб портови ги пренесува преку еден усб кабел. Иначе одлична цена, секоја домаќинка треба да има по едно вакво дома!
 
6 ноември 2012
1.880
1.941
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Има хабче во него. Не му требаат три конектори да ти зафаќа на писијата, туку трите влезни усб портови ги пренесува преку еден усб кабел. Иначе одлична цена, секоја домаќинка треба да има по едно вакво дома!
Со овие "принтер" кабливе, многу југословенско е некако :D
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.927
4.198
Има некаква логика у нивно ставање... Го приклучуваш писито на периферен уред.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.828
11.312
Скопје
Стручно прашање: На VGA свичов (кој очигледно го користиш само ради USB портите), само 1 USB влага во РС ко што гледам, а тука прикачуваш до 3 (тастатура, маус, ???). Ако може да користам тастатура и маус преку ова, зимам и едно вакво одма. Веќе земав едно што е само HDMI Splitter.

3 инпут (на пр. маус тастатура и еве скенер), 1 оутпут. Од тој еден аутпут ги препознава сите 3 како засебни уреди ама бендвитот е намален. Ако да речеме ставиш 3 усб-а и на сите 3 запишуваш/читаш истовремено, бендвитот се дели. Инаку да од 1 аут порт сите 3 како засебни си ги познава без проблем, дури и во биос ако влагаш работи тастатурата.
 
6 ноември 2012
1.880
1.941
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
За да ти е појасно еве да видиш како изгледа поврзувањето.

Погледнете го атачментот 48302
Знам како е, али пошо стар модел (vga, a/b usb) ме интересираше дали си работи ко шо треба пошо 3 влеза, 1 излез (за usb зборам).

Али чим ги дели како што му е работа, нарачано уште од завчера :)
 
6 ноември 2012
1.880
1.941
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
За да ти е појасно еве да видиш како изгледа поврзувањето.

Погледнете го атачментот 48302


Земав такво како ова ти што го имаш само со 4 порти (1 влез + 4 излези).

ZC204700-D-5-41.jpg


Не го препознава никаде, секаде јавува USB Not Recognised или го инсталира некако па јавува жолт извичник дека нешто не е во ред.
Пробано:

1) На Windows 7, 8, 10
2) На USB 2.0 и на USB 3.0 порти
3) Од биос исклучени USB 3.0 портите
4) Избришани сите USB порти, па сам да го најде
5) Уклучен на изгасен компјутер па после стартуван
6) Пробано со различни мауси, тастатури и кабли
7) .....

Со 9742614987361 глупости и инсталирање рандом Generic USB Hub драјвери, успеа некако, ама маусот работи по пола секунда.
Тастатурата за чудо работи без проблем, ама маусот прави уклучи/исклучи ако го движам.

Кај тебе како е? Како го пушти/инсталира? На каков РС?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.675
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно