Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

помош за интернет во 2 куќи

FatCat

Gaining Experience
4 март 2022
122
68
Сакам да користам интернет (200 мбпс) во две куќи околу 25 метра одалечени, како е најдобро да ги поврзам?

во првата е модемот има и рутер некој постар таму не е битно толку вифито

каков надворешен кабел за до втората да земам?
овој ке го биде?

и што ке треба да ставам во втората ап, свич или рутер?
втората сега сум во фаза на ставање кабли, ке пуштам 4 лан кабли со 2тва и 2 пца. ама ке ми треба и вифи
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.574
1.700
Најевтино и најстабилно Cat6 или подобар лан кабел, заштитен од надворешни влијанија во некој канал по избор.

Потоа има повеќе начини за поврзување. Ако има два рутера, да не се во ист DHCP опсег или да остане сегашниот рутер, на новиот рутер да се исклучи DHCP и кабелот да се вклучи во Lan порт (не Wan),
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.261
1.480
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
ASUS 7800 XT 16G
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Најдобара опција е да ископаш канал во земја до 5x30цм (шХд) и да ставиш цефка за кабли спроведување и така да ги пуштиш каблите (никако директно кабел да не затрпуваш во земја, бидеќи понатака ќе сакаш да го смениш во оптичко влакно ќе треба наново да копаш). Втора опција е да го пуштиш воздушно од едната до другата куќа (имај во предивд дека ова прилично грдо изгледа ако се замараш со естетика)

Инаку 25м е таман за CAT6 (макс опсег за CAT6 е 100м). И барај поквалитетен CAT6 пошто има разлика во дебелина на жиците и сл. 25м не се многу за да штедиш на кабел. Ако одиш воздушно има специјални лан кабли за надвор што се опорни на мрзнење, високи температури и сл (нешто слично како што користи телеком од тие црните кај што има VDSL), ако одиш со цефки и немаш потреба од нив.
 
Последна промена:
18 септември 2020
571
486
Македонија
Сакам да користам интернет (200 мбпс) во две куќи околу 25 метра одалечени, како е најдобро да ги поврзам?

во првата е модемот има и рутер некој постар таму не е битно толку вифито

каков надворешен кабел за до втората да земам?
овој ке го биде?

и што ке треба да ставам во втората ап, свич или рутер?
втората сега сум во фаза на ставање кабли, ке пуштам 4 лан кабли со 2тва и 2 пца. ама ке ми треба и вифи
И јас за истото размислувам, имам куќа од сегашнава незнам на колку е оддалечена и размислувам да пуштам 30м кабел подземно надземно хибрид со канали и да ставам еден рутер таму за да имам и таму вифи и понатаму кога ќе се преселувам за реновирање веќе ќе имам испланирана мрежа.
Најдобро ти е подебел кабел со заштита за студ и жешко и да го пуштиш надземно, бидејќи помалку ќе се измачиш и вака побрзо ќе имаш интернет во другата куќа.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.821
4.489
Каде во Скопје има да се купи надворешен мрежен кабел?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.260
Мислења
977.595
Членови
35.570
Најнов член
arbenneziri
На врв Дно