• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за инсталација на Убунту

Статус
Затворена за нови мислења.

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Го симнав убунтуто и сега сакам да го инсталирам само него т.е да го нема виндоусот.
Е сега како да го направам тоа

1. да го изрежам убунтуто на цд ( помош ми треба како се прави бутирачко цд )
2. се околу инсталацијата :p

поздрав
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Па, ако имаш преинсталирвано Windows процедурата е 99% иста. Ќе ги форматираш сите партиции, ќе си направиш една за да го инсталираш Убунтуто (најдобро ext3 формат) и + други партиции тоа како си сакаш и килкаш Install.:D

Стандардна процедура.

Едит
Заборајв да кажам... партицијата каде што ќе ти е инсталиран Убунтуто ќе ја бележиш како root (со знакче /)
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
За бутирачко не треба да го правиш, туку само изрежи си го со Неро, бидејќи самиот Image фајл си вклучува бут опција. Потоа доколку знаеш како е процедурата за Виндоус, ќе си го бутираш цд-то кое имал Жив Систем, па ќе си ги направиш партициите преку Gparted со кој сигурно ќе се снајдиш, ти требаат две партиции:
Swap
и
Ext3 или Ext2
Потоа преку инсталацијата ќе си ги одбериш тие две партиции и ќе си продолжиш.
Многу е лесна инсталацијата. :)
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
vaka ti go ima6 spu6teno ubuntu kako iso od internet taka ? epa zemi si cd /dvd/ i izrezi go .iso fileot na nego ( ete preku nero ili preku nekoja druga applikacija )
posle ke go stavi6 vo cd/dvd-romot i ke go butira6 od nego... koga ke se kreni zivoto cd .... ke odi6 instal ubuntu ... posle celo vreme e next next next finish .... samo ke te pra6a za username i password ! :) 6o sam treba da si gi odredi6 :)
ako zaglavi6 negde pi6i ... ke ti objasnam detalno !
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Зошто не побараш некоја убаво објаснета страна за инсталација на убунту ако знаеш англиски со тоа ќе ти биде многу појасно. Друга работа ако не си работел досега на убунту поарно немој да го имаш само убунту на компјутерот не може да го замени Windows во се.:tainstven:
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.686
30.115
kalco.ru
мое мислење е да не го бришеш видовсот инсталирај го убунтуто во друга партициа и напрај му dual boot и готова работа
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Зошто не побараш некоја убаво објаснета страна за инсталација на убунту ако знаеш англиски со тоа ќе ти биде многу појасно. Друга работа ако не си работел досега на убунту поарно немој да го имаш само убунту на компјутерот не може да го замени Windows во се.:tainstven:

Не може?
Грешиш...
Вистината е дека:
Windows не може да го замени Ubuntu.
И во мислењето би требало да пиши:
...Windows на компјутерот не може да го замени Ubuntu во се.:tainstven:
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Го стартував сет ап -от и бидејки имам два хард диска ми дава да го инсталирам убунтуто на тој 2 от хдд што е ставен.
Ај ке пробам да го инсталирам на тој ...иако прво идејата ми беше само убунту да имам сега ке го оставам и виндоусот
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
стави негде околу 15-20 гига максимум, толку и ќе ти треба ако сакаш некои игрици да инсталираш и ствари ...
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Е сеа вака ....
Коа го чистев харддискот во кој ке инсталирам линукс се преместив во оној другиот (првиот) и кога одам пропертис гледам зафаната место 4, 6 гига :S. Идам да ми ги прикаже скриените фолдери да не залутала некоја порка но тоа не се случи, ништо нема :S
После ова ги отштиклирав тие двете после show hiden files and folders и кога гледам еден фолдер recycler и во него има се што сум избришал :S


edit : фолдерот recycler се креира повторно кога ке избришам нешто :lut2:
исто во харддискот има и уште еден фолдер кој не се брише system volume information и мора да го бришам со анлокер но пак се создаваат и двата фолдера ...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
goodboy, ме мрси. Одбери при инсталацијата дека сакаш да го инсталираш на вротиот хард диск и готово. Тие фолдери што си стојат преку виндовсот не ги бриши оти отиде капут виндовсот.

И.... Еве читај малце http://it.com.mk/index.php/Statii/Vodichi/Vo-sliki-Ubuntu-8.04-instalacija
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Го наместив прво цд -ромот да бутира ама цд то нејке да се подигне :S
Сега ?
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
8.04.1 не сум го бутирал никако, прво го спуштив од интернет ...и после го изрежав на цд ама сега несака да се бутира за да ги следам чекорите на Aleks кој ги дал на неговиот блог
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Епа преку Виндоус стартовај го, има една опција како помош, ти инсталира бут вчитувач, и ќе можеш преку него да го подигнеш.
Или ако не почекај алекс нека ти каже...
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Нешто не е во ред имаш право. Пробувам да отворам autorun.exe и setup.exe се отвара еден прозорец црн како во дос и толку се исклучува автоматски и ништо понатаму не се случува. Ова го отворив преку виртуелно ЦД.:ha:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.181
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно