• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за инсталација на MAC OS!

Nightcrauler

Intern
22 јануари 2008
3
0
Znaci milo mi e sto ima luge koi koristat MAC OS i koi ke mozat da mi pomognat vo mojov slucaj bidejki i jas sakam da koristam MAC OS.
Znaci jas spustiv MAC OS preku torrent ama pri sredinata na samata instalacija na MAC OS kompjuterot mi se retartira sto mislam deka bese do DVD i posle toa mi vikase deka samata instalacija ke si prodolzi.
Mi se restartira kompjuterot i samo sto pocna nonstop mi izleguvase edna poraka deka mora da se restartira kompjuterot ili podolgo da se drzi na shut down kopceto.
Pa probav poveke pati so restart nikako ne mozese da se pokrene MAC OS.
Pa se nadevam deka ke mi kazete vo sto moze da e problemot a ako e mozno dajte mi i torrent od spusten MAC OS koj sto so sigurnost ke moze da se instalira nez nikakvi komplikacii i deka se ke raboti.
Se nadevam deka ke mi pomognite i deka ke mi prati te na mail torrent od nekoj vas prethodno istestiran i koristen MAC OS.
Pozdrav i fala odnapred.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Прво на каков компјутер си се обидел да инсталираш MAC?Дали на обичен ПЦ или на ејпл компјутер?Ако си се обидел на обичен компјутер треба да знаеш дека оргиналниот MAС може да се инсталира само на компјутери автентични од Ејпл.Во поново време излегоа различни пачови со кои е овозможено да се користи MAC на ПС.Е вака прво која верзија си ја спуштил преку торент?Tiger ili Leopard?Јас користам Tiger бидејќи за сега е најстабилен со пачовите и има најголема подршка за драјвери(зборувам за драјвери кои ги нема на оргиналните Мас).Второ битно е каков процесор имаш Интел или Амд?За двата процесора има соодветни пачови кои треба да ги ставиш за да функционира!На овој форум има детално упатство за инсталација на Мас прочитај го и ќе ти стане појасно.Ај пиши кој Мас го имаш,дали е со пачови,каков процесор па ќе го средиме.позз
 

Nightcrauler

Intern
22 јануари 2008
3
0
E pa vaka.Kako prvo sakam da im se zablagodaram na tie sto se ponudija za pomos.
Znaci jas imam spusteno MAC Leopard 10 i mojot kompjuter e obicen desktop ne e od aple.
Ima procedor Intelov Core 2 Duo a pac da ti kazam ne koristam.
samo go staviv cd-to i mi se boot-ira i pocna da mi gi cita delovite koj mi gi ima od hadrver vo com ama na nekoj delovi naogase problem pisuvase bus not found a nekoj gi naogase.
I posle toa se pojavi wizardot koj te vodi niz celata postapka za instalacija.
napraviv isto kako sto bese tutorialot sto go imase prateno eden od clenovite na forumov i si pocna da se instalira i stigna na 11 min pri kraj i kako sto kazav prethodno se restartira kom i vikase deka sam posle instalacijata deka ke si prodolzi so instalacijata ama nonstop se pojavuvase deka mora da se restartira.
Aj ke cekam odgovor,pa ako ne kazi mi koe e najsoodvetnoto resenie.
Pozdrav
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Хмм Леопард е малку нестабилна верзија бидејќи за неа се уште нема стабилни патчови,а исто така бидејќи вистинската копија од Мас е околу 6Гигабајти многу работи се испуштени односно не се наоѓаат на цедето.Можно е некои драјвери за хардверот што го имаш да ги нема на тоа цеде и во моментот некаде при крајот кога се ставаат пачовите некој да не успеал и целиот сетап се срушил условно кажано
 

Nightcrauler

Intern
22 јануари 2008
3
0
Pa daj kazete koja verzija da ja stavam.Ili da stavam Tiger daj kazete mi sto e najstabilno za da stavam.Po moznost ako imate lnik dajte mi da go spustam koj i da e MAC OS.
nema vrska,sakam da koristam MAC.A vaka da ve prasam nesto drugo eden kaj mene vo komsi ima Apple notebook i ima MAC OS i ima cd so MAC Leopard najnov,pa dali ke moze da mu go zemam cd-to pa da go instaliram kaj mene na mojon desktop.
Mozno e toa.sto vikate?
Ke bide li OK.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Nevozmozno e da go zemes bidejki na toa cde nema patchovi praveno e za orginalni masini na Mac.Probaj so Tiger 100% ke uspees
 

linksys

Баниран/a
14 март 2009
507
22
Zdravo decki. aj ako ne vi predstavuva problem stavete ovde link od torent od kade sto ke mozam da go spustam MAC OS Tiger. fala
 

linksys

Баниран/a
14 март 2009
507
22
OK fala na site koi sto bevte ljubezni i mi pomognavte da najdam MAC OS Tiger :p eve sam si najdov na torrenti, no sega kazetemi dali mojot lap top moze da go tera bez problem? imam lap top so slednava konfiguracija: Acer Aspire 5050 CPU: AMD Turion 64 Biten, RAM:1 GB DDR2, HD: 100 GB, VGA: ATI Radeon Xpress 1100 256 MB
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
OK fala na site koi sto bevte ljubezni i mi pomognavte da najdam MAC OS Tiger :p eve sam si najdov na torrenti, no sega kazetemi dali mojot lap top moze da go tera bez problem? imam lap top so slednava konfiguracija: Acer Aspire 5050 CPU: AMD Turion 64 Biten, RAM:1 GB DDR2, HD: 100 GB, VGA: ATI Radeon Xpress 1100 256 MB

Инсталацијата на стандардниот и нестандардниот(оној за обични компјутери) е поразлична и некој начин ризична.Нема гаранција дека ќе успее.А зошто Тигер кога можеш Леопард да ставиш?За инсталацијата ќе треба да си одбереш и додатни пачови(kexts) за да работи графиката,процесорот,ви фи,звучна итн
 

linksys

Баниран/a
14 март 2009
507
22
1. А зошто Тигер кога можеш Леопард да ставиш?
2.За инсталацијата ќе треба да си одбереш и додатни пачови(kexts) за да работи графиката,процесорот,ви фи,звучна итн
Kaj da gi najdam tie pacovi (kexts) posto ne se rabiram mnogu vo ovok Operativen Sistem
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
ok fala. Ke go sredam toa, no kazimi posle dali ke treba da baram Drajveri? pili ke bide se vo red so tie Pacovi (kexts)

Ова што ти го дадов е инсталационо ДВД од Leopard.На него ги има најпотребните пачови.Кога ќе го симнеш земи сними го на цеде.Откако ќе го симнеш знаеш стандардна процедура за бутирање на на цеде би требало да ти се дигне системот од цеде и тоа е во смисол во почетокот бираш јазик а што е најважно треба да направиш партиција за Мекот.Ама да не пишува ќе ти пратам линк на ПП па ќе видиш.Ако заглавиш некаде ќе ми пишеш
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Kexts се драјвери за Mac OS X, ако инсталираш некоја дистрибуција не би требало да имаш проблем за инсталацаија само треба добро да си го знаеш хардверот и да одбереш тоа што го има, не сите. Ако треба помош за партиција кажи.
Поз
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно