• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за инсталација на Automatix2

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Cair

Intern
16 октомври 2008
173
2
пробав да инсталирам Automatix2 и несо немоесе а кога сакав да влезам у Adept Manager ми вика ова :
The APT Database could not be opened! This may be caused by incorrect APT configuration or some similar problem. Try running apt-setup and apt-get update in terminal and see if it helps to resolve the problem.
кога ке писам apt-get update
ми вика ова
E: Type '“deb' is not known on line 56 in source list /etc/apt/sources.list
а кога ке писам apt-setup:
вика
command not found

помагајте
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
sudo nano /etc/apt/sources.list

Odi na 56 linija i vidi shto se slucuva, poseizgleda imash " " " karakter (") pred deb zborceto, trgni go i pak pishi sudo apt-get update
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Cair

Intern
16 октомври 2008
173
2
da ne otvaram nova tema eve edna molba ama of topik

нели си имам Кубанту и супер мие а ма сакам на истиот hdd да ставам и XP ама ми вика дека не ја препоснава партицијата иако си напраив партиција NTSF преку кубунту чаре како да ставам сега и икспе на компјутеров ама да не го брисам kubuntuvo посо таман си го средив по кеф

помагајте ве молам
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,703
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно