• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за графичка

  • Ја почнал/а темата
  • #1

12345*

Intern
14 јануари 2021
9
0
Здраво се извинувам што отварам нова тема.. Користам компјутер иии вентилаторот на графичката карта е бучен. Пред една недела го чистев од паршина ии му ставив нова паста. Кога ке го мрднам кукиштето и при минимален удар од подот звукот престанува, па по некоја секунда повторно почнува... Што може да биде проблемот и дали знаете како да го решам?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

12345*

Intern
14 јануари 2021
9
0

Атачменти

Последна промена:
13 декември 2020
23
16
дали може некако да го поправам
Мислењето е автоматски споено:

gpu z податоци
Тешко да ќе можеш трајно да го решиш проблемот, поготово ако при чистење си го оставил слободен и дувал и оставил да врти. Пробај капни уље или напуни со маст ако има можност, но мислам дека нема трајно да го реши проблемот освен промена на лагерот ако е опција или вентилаторот...
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
957
1,336
Здраво се извинувам што отварам нова тема.. Користам компјутер иии вентилаторот на графичката карта е бучен. Пред една недела го чистев од паршина ии му ставив нова паста. Кога ке го мрднам кукиштето и при минимален удар од подот звукот престанува, па по некоја секунда повторно почнува... Што може да биде проблемот и дали знаете како да го решам?
Капни му течен машински лубрикант во лагерите. Нема никаков мирис и ќе го подобри вртењето, доколку немаш оштетено некој при чистењето. WD40 како замена како краткорочно решение, но премногу е течен и има непријатен мирис.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

12345*

Intern
14 јануари 2021
9
0
Капни му течен машински лубрикант во лагерите. Нема никаков мирис и ќе го подобри вртењето, доколку немаш оштетено некој при чистењето. WD40 како замена како краткорочно решение, но премногу е течен и има непријатен мирис.
Тешко да ќе можеш трајно да го решиш проблемот, поготово ако при чистење си го оставил слободен и дувал и оставил да врти. Пробај капни уље или напуни со маст ако има можност, но мислам дека нема трајно да го реши проблемот освен промена на лагерот ако е опција или вентилаторот...
му ставив малце масло за автомобил, бучавата е намалена малку... дали знаете од каде можам да порачам ново вентилаторче.. Брзината на компјутерот е поднамалена дали тоа значи дека графичката се загрева? Дали знаете каков вентилатор да земам, бев во anhoch, riversoft, помали продавници за компјутери и никаде немаат
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
957
1,336
му ставив малце масло за автомобил, бучавата е намалена малку... дали знаете од каде можам да порачам ново вентилаторче.. Брзината на компјутерот е поднамалена дали тоа значи дека графичката се загрева? Дали знаете каков вентилатор да земам, бев во anhoch, riversoft, помали продавници за компјутери и никаде немаат
Аку брзината е намалена тогаш провери дали кулерот од процесорот има доволно контакт со него. Пушти тест за процесор и гледај ги тие температури и кажи што ќе направиш. Доколку имаш Stock Intel/AMD кулер, честопати се случува некој од четирите пинови да не се прицврсти со матичната. Или си ставил недоволно паста, па нема соодветен контакт.

За мониторинг на температурата од процесорот спушти HwInfo64, како тест пробај со CPUZ преку секцијата Bench>Stress CPU.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

12345*

Intern
14 јануари 2021
9
0
Аку брзината е намалена тогаш провери дали кулерот од процесорот има доволно контакт со него. Пушти тест за процесор и гледај ги тие температури и кажи што ќе направиш. Доколку имаш Stock Intel/AMD кулер, честопати се случува некој од четирите пинови да не се прицврсти со матичната. Или си ставил недоволно паста, па нема соодветен контакт.

За мониторинг на температурата од процесорот спушти HwInfo64, како тест пробај со CPUZ преку секцијата Bench>Stress CPU.
1610739479988.png
1610739628297.png
Ова го добив од hwlinfo app, сега и стрес тест прави, па ќе ви ги пишам резултатите. еве и температура од истата апликација
 

puscyfer

Gaining Experience
10 декември 2010
29
66
Верзијата со 1 поголем вентилатор е? Прочепкај по али или ибеј...можеби има заменски. Таму наоѓам се и сешто за музејски примероци.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,077
Мислења
837,999
Членови
28,988
Најнов член
simplius
На врв Дно