1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за Google Sheets

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од it_boy, 15 Февруари 2020.

 1. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  381
  307
  9 Јули 2018
  Машко
  Ми треба решение за следниот проблем..Корисникот нарачува производот преку Google Forms и автоматски ми се полни база на податоци во Google Sheets со име презиме град и телефон е сега тие информации ми се потребни во истатаа база само за во друг Sheet тој се користи за печатење на испратницата со data validation средив за име презиме е сега сакам пример одбирам име презиме марија трајк... и другите полиња да ги пополни автоматски како што се град и телефонски број да не морам рачно да одбирам име презиме па град и телефонски број

  Едит:Средено со VlookUP
   
  Последна промена: 15 Февруари 2020
 2. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,119
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Автоматски да ги пополнува неззнам, но можеш со Zapier кога нов ред се внесува преку Google Form во Google Sheet, да го копира истиот во друг sheet. Ја има таа опција.
   
 3. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  381
  307
  9 Јули 2018
  Машко
  Средив проблемот ама сега наидов на друг проблем дали има начин за секој нов ред да става ИД во колона А пример? кога ќе пополни некој формата си додава нов ред со информациите и сакам во колона А да става ИД
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  381
  307
  9 Јули 2018
  Машко
  На causevd и Oktar им се допаѓа ова.
 5. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  381
  307
  9 Јули 2018
  Машко
  Ми треба помош за следниот проблем

  Имам 2 Sheets едниот e Naracki а другиот IspratnicaSZ во IspratnicaSZ имам поле C2 каде што одбирам ИД кое ги зема сите ИД од range А7:A од Naracki ,дали има некаков начин кога ќе го одберам ИД-то или напишам во C2 ,во Naracki ќелијата за тоа ИД да добие зелена боја

  Значи одам во IspratnicaSZ внесувам ID vo C2 пример 1 и кога ќе го внесам автоматски да промени боја на ќелијата во А7 vo Naracki ова ќе ми е потребно бидејќи ќе знам дека за таа нарачка испечатив испратница бидејќи цело време Naracki се полни со нови редови
   
 6. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  381
  307
  9 Јули 2018
  Машко
  Решено со следниот код

  Код:
   // Update everytime the value on C2 changes
   function onEdit() {
    var spreadsheet = SpreadsheetApp.getActive();
    // Get C2 value
    var C2value = spreadsheet.getSheetByName("IspratnicaSZ").getRange('C2').getValue();
    
    // If input value is higher than 0
    if(C2value>0){
     // Ofset to set the background after A7
     var number = C2value+6;
     // Set background color of appropiate cell
     spreadsheet.getSheetByName("Naracki ").getRange('A'+number+'').setBackground('green').setFontColor('white');
    }
    
   }
   
  На causevd и 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 7. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  381
  307
  9 Јули 2018
  Машко
  Дали има некаква шанса да се направи автоматска скрипта и помош околу неа за да проверува повеќе пратки да ли се подигнати од Нарачки за карго превоз?
   
 8. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,091
  1,195
  11 Март 2011
  За ова ти треба сервер да прави повик до нивниот сервер (преку Web, API и сл.) и да добива резултат

  Едит: или да видиш следната фирма нуди HTML, SOAP интеграција со Google Sheets

  Google Sheets, HTTP, SOAP Integrations
   
  На it_boy и Avid им се допаѓа ова.
 9. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Зависи колку автоматски сака да е. Дали сака "скроз" автоматска да е (во одредено време на одредени интервали да повикува нешто), или само со клик на едно копче да добива податоци за веќе дефинирани пратки.

  За со клик на копче ти треба само POST request да му пратиш со следните податоци:

  [​IMG]

  За другата опција ти треба веб сервер + некој вид scheduler (читни за cron jobs) да ти ја повикува горната функција функцијата.

  Edit: сеа проверив, не се сите овие полиња задолжителни, но ќе имаш проблем да го парсираш резултатот што ќе ти се врати.... пошо ти враќа цел HTML како резултат и некои други ситници...
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  381
  307
  9 Јули 2018
  Машко
  Само со клик ка копче ми треба ти благодарам сега ќе разгледам
   
 11. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  381
  307
  9 Јули 2018
  Машко
  Sorry за дупли пост,Некој линк за туторијал за Post Request како да направам?
   
 12. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  За ова ќе ти е потребно пред-знаење од Python (ова може да се направи и со други јазици/алатки, но јас преферирам python) и инсталирање пакети/библиотеки на твојата машина (pip install package).
  Ако си на Linux/OSX - ќе ти биде полесно, ако си на Win - ќе се снајдеш и тука :)

  Python requests for beginners
  Изгледај ги првите неколку линкови и видеото, научи што е како се служи - и ќе ти се олесни животот доста како ит бој :)
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 13. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  381
  307
  9 Јули 2018
  Машко
  Како што читав каргото немаат отворено АПИ незнам дали ќе можи со Post request
   
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,277
  6,373
  21 Јануари 2009
  изненадувачки
   
  На DonFrozex и Маша им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Mr.MaxADSL
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  864
 2. Cair
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  2,193
 3. alexi
  Одговори:
  54
  Прегледи:
  2,750
 4. M.Pix
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  229
 5. bon_ton
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,393
Вчитување...

Сподели

Вчитување...