• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за Firefox

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
дали има начин кај Firefox при отварање на нов таб да се отвори директно home page а не да биде само blank screen ?
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
Tools -> Options -> Main tabot->homepage: google.com

уствари лошо те сватив, али ај нека стои постов за некој ако му затреба како се става homepage
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
дали има начин кај Firefox при отварање на нов таб да се отвори директно home page а не да биде само blank screen ?

Ќе стиснеш со тркалцето на куќичката... {таа кај adress bar-от, за homepage што е}:LOL::LOL::LOL:
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Точно hmmm... а ако нема тркалце? планирам да ставам друг маус (без тркалце) и ме интересира стварно... :ermm:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Ако нема тркалце, ќе држиш Ctrl и ќе кликнеш со лево копче од маус на куќичката.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,050
520
delicon.mk
Со Tab Mix Plus, додаток за Firefox.

Tools -> Tab Mix Plus Options -> Events -> Tab Opening:

Load on new tabs: Homepage

* Јас го користам ова и би ти го препорачал... плус има доста додатни опции.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
фала Delicon една од најкорисните работи што сум ги видел во последно време, имаш пиво (или нешто друго ако пиеш) од мене :bravo:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ако сакате да ви се отворат повеќе табови со сите омилени веб страни, eве како...
Одете во Tools > Options. Во табот General имате homepage и во полето стои вашата почетна страна.
Се што треба да направите е во полето homepage да ги додадете и сите други веб страни кои сакате да се отворат заедно со почетната страна одделувајќи ги со “|“ (вертикална црта).
Со ова ќе ви се отвори и Yahoo и Google и it.com.mk и сите ваши омилени страници.
:bravo:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Кога веќе зборуваме за екстензии, еве неколку корисни Фајрфокс екстензии:

FireFTP е бесплатен, безбеден FTP клиент за Фајрфокс кој овозможува лесен пристап до FTP серверите.
Gmail Manager - Оваа екстензија ќе ви овозможи да управувате со повеќе Гмаил сметки и да примате е-мејл нотификации. Ги прикажува деталите на сметката, пораките, користен простор и снипетсите.
Image Zoom ви дава комплетна контрола на големината од повеќето слики прикажани во Фајрфокс. Преку неа може да зумирате/одзумирате слики или пак комплетни страници.
Paste and Go ви овозможува да пастирате URL во адрес барот и да појдете на адресата без неопходното кликање Enter.
Reload Every дава можност да ја релоадирате страната која ја гледате секоја минута, односно секунда која ќе ја внесете како број.
ReminderFox е екстензија која ве потсетува на вашите обврски и календар. Одлично за сите оние што не можат да ги запамтат поважни датуми(родендени, годишнини итн
Уживајте со вашиот Фајрфокс. :bye1:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,878
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно