Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за Excel

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.521
1.397
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Помош за Excel (решен проблем)

Пробувам ама никако не ми успева.
Ми треба во Excel табела кога во дел од табелата ќе напишам Д44 или Н57 автоматски во табелата да ги внесе вредностите од базата (листата) која исто се наоѓа во Excel (пример кога ќе внесам Д44 да се појави 10358,23).
Може и вредноста да се избира од Dropdown meni (Data=>Validation не ми помогна).
Однапред ви се заблагодарувам за помошта.
 

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
и мене ми требаше нешо слично (ама слично) па еве нешо фушерајски: ако сакаш у некоја келија да внесеш дата од др келија пиши =sum(d44) на пример. :)) уствари сеа коа те препрочитав мислам дека нема везе ова погрешно сум разбрал али ипак ако успееш нешо пиши
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.521
1.397
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Моментално ми успеа со користење на Pivot Table, со избирање на вредност од Drop Down Menu. Само нешто не ми е баш по ќејф.

Наместо D4 ќе внесеш =D4 и така ќе ти успее...

Во овој случај тоа нема да ми помогне, бидејќи на пример D44 е комутативен број, како и Nx, Cx... и други кои како база се направени од веќе готови таблици со вредности. Потоа има и d44 - тоа е од демографска таблица на смртноста. Значи има големи и мали букви со различни вредности.
Другата недела ќе го побарам професорот и ќе му кажам до каде стигнав.
Иначе ова е комбинација од Актуарска математика и Excel. Ова ми е дипломската работа. Треба да има табели каде ќе се внесуваат броеви или непознати кои ќе го даваат крајниот резултат.

Ќе ви кажам, што сум направил, а во меѓувреме некој ако има подобро решение нека каже.

Фала за помошта.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.521
1.397
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Решен проблем

Фала на сите за помошта.
http://rapidshare.com/files/81199141/excel.rar.html Тука е мојата дипломска работа. Тука може да видите како е решен проблемот. Има excel табели за автоматско пресметување плус има и опис како треба да се направат табелите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
45.674
Мислења
947.016
Членови
34.145
Огласи
2.014
Најнов член
Yadow
На врв Дно