• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за едноставен NAS сетап

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,001
1,481
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
NAS diagram.jpg

Ќе ве замолам како најлесно да се изведе овај сетап?
work компјутер ќе работи 8 часа во денот и на него ќе се креираат и едитираат документи.
home компјутерите по потреба треба да влагаат и да гледаат што е сработено (бонус ако можат да едитираат и едитираното од mirror да се синхронизира со work(master))

Инвестициски буџет 0 денари!!!
work - Intel Core i5/8GB RAM
nas - Intel Celeron G2030/4GB RAM

Веќе почнав да инсталирам OpenMediaVault на тоа Celeronot... Да си ебаам сојките ќе брка работа или да запрам и да барам друго чаре?
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,611
1,342
Freenas и windows shares ти требаат. Уствари ќе работиш на фајлови на nas на сите компјутери.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,001
1,481
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Уствари ќе работиш на фајлови на nas на сите компјутери.
Да тоа што го нацртав мастери мирори глупости не важи. Сите компјутер да пристапуваат до едни фајлови.
Али воглавно ќе се работи од еден компјутер... Останатите надворешни се само за контрола на сработеното.

Немам искуство... Mене ми е пристапот и работењето со фајловите од work компјутерот до NAS-от преку локална мрежа со ЛАН кабел претпоставувам е доволно брзо за да нема кочење и такви глупости?!
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,458
789
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Не би требало да имаш проблем, штом се работи за работа со фајлови.
зависи колкави се фајловите - не дека ќе биде како да е во локална мрежа.

@Jedah
пробај како ќе иде, па ќе решаваме проблеми отпосле :)

не рачунај дека ќе може истовремено да се работи на истиот фајл/документ.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,709
6,731
www.mikrotikmacedonia.net
Сакав да кажам дека ако се работи за мали фајлови на големина, не би требало да има проблем при пренос/синхронизција со НАС-от. Секако дека перформансите нема да бидат како во ЛАН.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,039
Ако разбрав добро, барањето е сите да имаат пристап до фајловите што се чуваат на едно место, со тоа што некој треба да работи на нив, некој само да гледа што е сработено.

Ако е така, ова се решава со шеринг во самиот виндоус или кој и да е оперативен. Се подесуваат привилегии, кој корисник што може да гледа и што да прави.
Поголем проблем е да се обезбеди пристап на надворешните компјутери до внатрешната мрежа. За тоа ќе ти треба некој впн да кренеш.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,001
1,481
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Ако разбрав добро, барањето е сите да имаат пристап до фајловите што се чуваат на едно место, со тоа што некој треба да работи на нив, некој само да гледа што е сработено.

Ако е така, ова се решава со шеринг во самиот виндоус или кој и да е оперативен. Се подесуваат привилегии, кој корисник што може да гледа и што да прави.
Поголем проблем е да се обезбеди пристап на надворешните компјутери до внатрешната мрежа. За тоа ќе ти треба некој впн да кренеш.
Да, генерално 98% од работата ќе се прави на еден компјутер на работа.
Однадвор/Од дома ќе се врши само евиденција на сработеното, меѓутоа убаво би било кога и од надвор би можело да се креираат/едитираат фајлови.

Инаку кренав сервер со OMV. Шернат е фолдер со фајлови. Во локална мрежа се гледа од три места, си има своја IP адреса и може да се прави read/write. Се си е ОК

Е сега маката е да се гледа сето тоа однадвор. Гледам нешто треба да се инсталира Nextcloud клиент сервер софтвер за да може да се пристапува преку интернет.
Ама гледам и некој порти треба да се отвааат во рутер а тоа со Телеком рутериве нешто послабо мислам ќе може :)
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,039
Да, генерално 98% од работата ќе се прави на еден компјутер на работа.
Однадвор/Од дома ќе се врши само евиденција на сработеното, меѓутоа убаво би било кога и од надвор би можело да се креираат/едитираат фајлови.

Инаку кренав сервер со OMV. Шернат е фолдер со фајлови. Во локална мрежа се гледа од три места, си има своја IP адреса и може да се прави read/write. Се си е ОК

Е сега маката е да се гледа сето тоа однадвор. Гледам нешто треба да се инсталира Nextcloud клиент сервер софтвер за да може да се пристапува преку интернет.
Ама гледам и некој порти треба да се отвааат во рутер а тоа со Телеком рутериве нешто послабо мислам ќе може :)
Што и да правиш ќе треба да го конфигурираш рутерот што излегува на интернет за да ги пушта надворешните компјутери да влегуваат во внатрешната мрежа. Не ги знам сите рутери на телеком, ама во принцип оваа опција ја имаат сите.

По мене наједноставно е да ставиш VPN сервер на компјутерот што изиграва фајлсервер, со тоа сите надворешни компјутери што ќе се поврзат преку него ќе бидат дел од внатрешната мрежа и ќе го имаат истиот начин на пристап до фалјовите и останатите мрежни ресурси, како и внатрешните компјутери. Целиот сообраќај ќе оди преку директно преку впн-то без никакви посредници помеѓу.

Ако немаш пристап до рутерот, види дали zerotier ќе ти врши работа. Лично го немам користено, но намената му е токму тоа што ти треба - овозможува додавање на надворешен уред во лан без компликации.

А заради што се одлучи да инсталираш OMV?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,655
Мислења
829,830
Членови
28,661
Најнов член
Zokibebrat
На врв Дно